• https://www.facebook.com/barantursun.v?ref=bookmarks
  • https://twitter.com/BaranTursunVakf
BARAN TURSUN VAKFI
VİDEOLAR
Site Haritası
Polis dosyası

122-Merve Erçetin ErzurumErzurum Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde görevli polis memuru Ekrem Özdemir yolda kız arkadaşı Merve Erçetin'i Mustafa Gökçe'yle yürürken gördü. Bunun üzerine yanlarına giderek Erçetin'e diz çöktürerek tabancasıyla ensesine ateş ederek genç kızı öldürdü.

121-Hasan Latif Kaplan-İstanbul


121-Hasan Latif Kaplan:20.09.2012 günü İstanbul Bağcılar'da eşine şiddeten gözaltına alınan 35 yaşındaki Hasan Latif Kaplan, götürüldüğü Bağcılar Asayiş böro amirliğinde, avukat görşme odasında asılı bulunudu. Baba Mustafa Kaplan:"Oğlum intihar etmedi, karakolun içinde öldürüldü" dedi 

D U Y U R U

Sabire Yaman / İstanbul

Erol Postacı /İstanbul

Baran Tursun / İzmir
İ.Halil Çoban / Ş.Urfa

Murat Konuş / İstanbul

Mehmet Uytum / Cizre

Şerzan Kurt / Muğla
Ceylan Önkol / Lice

Serkan Cedik / Bursa

Adnan Karakaş / Adana

Ahmet Sargın / Sakarya

Yahya Mnekşe / Şırnak

Özge Keyikçi / Kütahya

Uğur Kaymaz / K.Tepe

Aydın Erdem / D.Bakır

Enes Ata / D.Bakır

Çağdaş Gemik / Antalya

BARAN TURSUN DOSYASI

MAKALELER 


  

 

 

 

Baran Tursun Adalet Akademisi

BARAN TURSUN ADALET AKADEMİSİ ---  

Uluslararası insan hakları çerçevesine uyumlu faaliyet gösterecek Baran Tursun Adalete Erişim Akademisi, bundan sonra da Avrupa Birliği fonlarıyla finanse edilecektir.

http://www.baransav.com/?pnum=703&pt=Stratejik+Plan+belirleme+%C3%A7al%C4%B1%C5%9Ftay%C4%B1


 

112 Er Selman Pınar-Batman


Er Selman Pınar 29.04.2012 günü Batman'da polis tarafından gözaltına alındıktan sonra ölü bulundu

111-Hacı Zengin İstanbul


Polis cinayeti no: 111, kurban: Hacı Zengin, Yer:İstanbul ///// İstanbul’da, polisin attığı biber gazı kapsüllerinin kafasına isabet etmesi sonucu kaldırıldığı Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

110-Kamile Özbek- Adana


Adana'da, 14 Eylül 2011'de Kamile Özbek'in, evinden ayrıldıktan sonra bir daha dönmediğini ve kendisinden haber alamadıklarını söyleyen kızı, polise başvurdu.

Yapılan araştırmada Kamile Özbek’i öldürenin Fatih Yurdakonar adında görevli polis memuru olduğu ortaya çıktı. Kadının evinin tapusunu üstüne geçiren, bankadaki paralarını da alan 19 yıllık polis Fatih Yurdakonar tutuklandı

109 Ayşe Al D.Bakır


15 Şubat günü merkez Bağlar İlçesi E Tipi Cezaevi üst köşesinde polis panzerinden sıkılan tazyikli su ile yere düşüp başını kaldırıma çarpan ve beyin kanaması geçiren 75 yaşındaki Ayşe Al, yaşamını yitirdi. 15 Şubat'tan bu yana Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tedavi gören Al'ın sabah saatlerinde yaşamını yitirdiği öğrenildi.

108.Mahir Zorbey Aydın


Mahir Zorbey, 04.03.2012 günü, Aydın'da polis tarafından öldürüldü. Cinayete tepki gösteren Zorbey'in dedesi İbrahim Demirkaya, "Torunum, bilerek kasıtlı olarak vurulmuştur. Eğer polis düştüğünde tabanca ateşlenmişse, kurşun yere yakın seyrederdi. Nasıl olur da, kurşun 1 metre 75 santimetre sekip başına isabet eder. Hukuki mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.    Devamı oku..

107-Perihan Aktaş Manisa


Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde oturan 53 yaşındaki Perihan Aktaş, evinin önünde polis tarafından öldürüldü. Aktaşı öldüren polis teslim oldu 

105-Ali Sapan ANKARA

ANKARA / 10.11.2011: Altındağ’da görevli polis memuru Veli Akpan, önce evinde eşi Yasemin Akman'ı ve kayınvalidesi Hacer Ağlayan'ı, daha sonra görev yaptığı birimdeki amiri Ali Sapan'ı tabancayla vurdu. Polis memurunun eşi ve amiri hayatını kaybederken, kayınvalidesi yaralı olarak hastaneye kaldırıldı

104-Yasemin Akpan ANK.

ANKARA / 10.11.2011: Altındağ’da görevli polis memuru Veli Akpan, önce evinde eşi Yasemin Akpan'ı ve kayınvalidesi Hacer Ağlayan'ı, daha sonra görev yaptığı birimdeki amiri Ali Sapan'ı tabancayla vurdu. Polis memurunun eşi ve amiri hayatını kaybederken, kayınvalidesi yaralı olarak hastaneye kaldırıldı

103-Yeşim Çelik -İstanbul


Yeşim Çelik: Polisin 103. Kurbanı. KÜTAHYA Dumlupınar Üniversitesi öğrencisi Yeşim Çelik (23) 20 Şubat 2011’de yeni tanıştığı İstanbul Bağcılar’da görevli polis Salih Kaya tarafından vurularak öldürüldü. Polise göre Yeşim intihar etmişti, ama yapılan incelemede polis tarafından öldürüldüğü kesinleşti

90-Çağdaş Gemik Dosyası


17 yaşında ki Çağdaş Gemik, Antalya’da bir arkadaşıyla bisikletiyle gezerlerken, gündüz vakti polisin dur ihtrına uymaığı gerekçesiyle açılan ateş sonucu hayatını kaybetti. 
95-H.İbrahim Oruç D.bakır


Halil İbrahim Oruç: polisin silahından çıkan kurşunla ölen; silahın polis, failinin ise belirlenemeyen  polisin sorumlu olduğu 95. Ölüm olayıdır.  Halil İbrahim Oruç, polisin silahından çıkan kurşunla hayatını kaybetti. 
94-Tuba Korkmaz / Tunceli


TUBA KORKMAZ TUNCELİ’de polis memuru nişanlısının tabancasıyla intihar ettiği söylenen üniversite öğrencisi 21 yaşındaki Tuğba Korkmaz’ın yapılan otopsisinde intihar etmediği ve cinayete kurban gittiği yönünde deliller elde edildi.  

 

96-Kazım Şeker D.Bakır


KAZIM ŞEKER: Bismil'de polis kurşunu ile öldürülen lise öğrencisi Halil İbrahim Oruç'un katillerinin bulunması talebiyle bir yürüyüş yapıldı. Polis yapılan yürüyüşe orantısız güç kullanarak saldırıya başladı.  Atılan gaz bombalarından etkilenen Kazım Şeker (60) isimli yurttaş yaşamını yitirdi.

 

97-Enver Turan / Hakkari


Enver Turan:15 yaşında ki Enver Turan kolluğun orantısız güç kullanması sonucu hayatını kaybetti.  23 Şubat 2010'da Hakkâri’de çıkan olaylarda, bir uzman çavuşun açtığı ateş sonucu hayatını kaybeden Enver Turan’ın (15)  davası Hakkari’den Yozgat’a alındı.  
99.Doğan Teyboğa Silopi


Doğan Teyboğa: 2007  yılında yürürlüğe giren PVSK’dan sonra polisin sorumlu olduğu 99. Ölüm olayı; Şırnak’ın Silopi İlçesi'ndeki gösteriye müdahale eden polisin kullandığı gaz bombası Doğan Teyboğa'nın ölümüne neden oldu. Devamı oku..

 

100.M.Şirin Çiftçi D.Bakır


 M.Şirin Çiftçi: 2007 yılı PVSK’dan sonra failin polis olduğu 100. Ölüm olayı; Diyarbakır'ın merkez Sur İlçesi Cemal Yılmaz Mahallesi'nde, polisler, Mehmet Şirin Çiftçi (20) adlı yurttaşı kapısının önünde ateş ederek öldürdü. Dosya oku..

 

98.Metin Lokumcu / Hopa


Metin Lokumcu: Bu olay PVSK’dan sonra ki polisin sorumlu olduğu 98. Ölüm alayıdır. Metin Lokumcu polislerin vurduğu sert darbeler sonucu hayatını kaybettiği söylendi. Devamı oku..

92-Volkan Polat / İstanbul


VOLKAN POLAT: 6 Nisan 2006 günü Polat, arabası ile gitmekteyken, Sivil araçla Polat’ı kovalayan polisler arkadan ateş ederek aracın lastiklerini patlatmış, ardından yanına geldikleri Polat’ı göğsünden vurarak öldürmüşlerdi.
91-Çiğdem Şahin / İzmir

 


ÇİĞDEM ŞAHİN: Gaziantep'ten İzmir'e geldi ve İzmir'de çevik Kuvvet'te görevli polis Anıl .K.G. ile görüştü, daha sonra görüştüğü polisin silahıyla şakağından vurulmuş halde bulundu. 

89-Özge Keyikçi / Kütahya


ÖZGE KEYİKÇİ: 17 Ekim 2009 günü,  Kütahya'nın Çavdarhisar ilçesinde bir köy düğününde polis memurunun tabancasının ateş alması sonucu Özge Keyikçi hayatını kaybetti. 

88-Sabir Yaman / İstanbul


SABİRE YAMAN: 27.07.2010 Günü, Bakırköy İstanbul Caddesi’ndeki Tacirler Menkul Değerler A.Ş.’yi silahıyla basan E.polis memuru Vedat Gemalmaz, zarar ettiğini öne sürerek sorumlu tuttuğu şube müdürü 49 yaşındaki Erol Postacı ve 29 yaşındaki Sebire Yaman’a kurşun yağdırdı.

87-Erol Postacı / İstanbul


Erol Postacı, 27.07.2010 Günü, Bakırköy İstanbul Caddesi’ndeki Tacirler Menkul Değerler A.Ş.’yi önceki gün silahıyla basan E. polis memuru Vedat Gemalmaz, zarar ettiğini öne sürerek sorumlu tuttuğu şube müdürü 49 yaşındaki Erol Postacı ve 29 yaşındaki Sebire Yaman’a kurşun yağdırdı.

85-Hüseyin Turgut Yalova


HÜSEYİN TURGUT: Yalova’da Fatih Caddesi’nde park yeri nedeniyle çıkan tartışmada Hüseyin Turgut, polis memuru Gökmen Erkmen'in silahından çıkan kurşunla hayatını kaybetti.  

 

84-Mustafa Uslu Tokat-Turhal

 


MUSTAFA USLU: Alkollü olduğu ileri sürülen Mustafa Uslu, Turhal’da otomobiliyle giderken trafik kontrolü yapan polisler ‘Dur’ ihtarında bulundu. ‘Dur’ ihtarına uymadığı belirtilen Uslu polisin arkadan açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti.

 

83-Er.Cemal Yalın Antalya


CEMAL YALIN: 5 Ağustos 2010 günü, PKK'nın şehit ettiği bildirilen askerin, polis kurşunuyla vurulduğu ortaya çıktı. Antalya'lı Er Cemal Yalın, polis merkezine doğru yürüken polisler tarafından öldürüldü.  

81-Fatih Cem İnci /İstanbul


FATİH CEM İNCİ: Bahçelievler'de bir arkadaşıyla birlikte yürüyen 23 yaşındaki Fatih Cem İnci kaldırımda çarptığı kutu nedeniyle üzeri kirlenince, "Böyle pisliklerle hep ben mi karşılaşırım" diye söylendi. Bu sözlerin kendisine söylendiğini sanan polis memuru Mustafa Atasoy (27) silahını çıkratıp, Fatih Cem İnci'yi kurşun yağmuruna tutarak öldürdü.

82-Gökhan Ergün Bursa-Nilüfer


Gökhan Ergün: Bursa'nın Nilüfer ilçesinde Cengiz Koç`a ait bir apartman dairesine, yangın merdiveninden giren 2 kişiye polis uyarı ateşi açtı. açılan ateşle Gökhan Ergün(24) hayatını kaybetti.

 

79-Feyzullah Ete İstanbul

FEYZULLAH ETE
: 22.Kasım.2007 tarihinde, Avcılar'da bir parkta otururken polis memuru Ali Mutlu tarafından göğsüne bir tekme vuruldu, göğsüne aldığı bu tekme sonucu hayatını kaybetti.
78- Alaettin Karadağ İstanbul


ALAETTİN KARADAĞ :Dur ihtarına uymadığı için on kurşunla öldürüldü. Kardeşi Abdullah Karadağ:"Dur ihtarı Sonucu Ölüm on kurşunla nasıl olur, cinayeti meşrulaştırmak için bunu uydurdular" dedi. 

80-İbrahim Özkaymaz Gaziantep


İBRAHİM ÖZKAYMAK: 28.08.2009 günü polis memurunun "uyarı ateşi" ateşi sonucu göğsüne isabet eden mermi sonucu hayatnı kaybetti. İbrahim Özkaymak, 2007 yılında yürülüğe giren PVSK'dan sonra polisn sorumlu olduğu 80. ölüm olayıdır.NORVEÇ HELSİNKİ KOMİTESİ

8 Yaşındaki çocuğa polis dayağı

8 YAŞINDAKİ ÇOCUĞA POLİS DAYAĞI

Uğradığı polis şiddeti nedeniyle bir haftadır hastanede tedavi gören D. Özer'in kafasında, vücudunun çeşitli yerlerinde şişlikler, bağırsakları ve böbreklerinde ise zedelenme meydana geldi. Anne Kamile Özer, oğlunun vücudundaki yara izleri ve morluklar çıkmasın diye oğlunun karakola götürülerek, soğuk suyla yıkandığını söyledi. Anne Özer, polislerin kendisine "Şikayetçi olma oğluna bunu yapan kişiyi Allah'a havale et" ricasında da bulunduğunu ifade etti. 
 Mersin'in Akdeniz ilçesine bağlı Yenipazar Mahallesi'nde bulunan Siteler Polis Karakolu bahçesindeki çocuk parkında 11 Eylül'de oynayan 8 yaşındaki D.Özer isimli çocuk, ailesinin iddiasına göre, Osman ismindeki bir çevik kuvvet polisi tarafından bütün mahallenin gözü önünde feci şekilde dövüldü. 7 gündür Mersin Kadın ve Çocuk Doğum Hastalıkları Hastanesi'nde tedavi gören D. Özer'in maruz kaldığı polis şiddeti nedeniyle, kafasında şişlik, vücudunun çeşitli yerlerinde morluklar oluştu. D. Özer, karnına aldığı darbeler nedeniyle bağırsakları ve böbreklerinde zedelenme meydana gelirken, buna bağlı olarak böbreklerinin su toplamaya başladığı belirtildi. Beyin ve iç kanaması şüphesiyle hastanede müşahade altına alınan küçük çocuk, olayın üzerinden yedi gün geçmesine rağmen hala sağlığına kavuşamadı. 
Olayla ilgili haber yapmak amacıyla gittiğimiz Mersin Kadın ve Çocuk Doğum Hastalıkları Hastanesi'nin özel güvenlik görevlileri, hastanede görüntü almamızı engelledi. D.Özer'in annesi Kamile Özer, babası Abdulkadir Özer çocukların maruz kaldığı polis şiddetini anlattı.
'Yara izleri çıkmasın' diye karakolda soğuk suyla yıkamışlar!
Çocuğunun maruz kaldığı şiddet olayıyla ilgili konuşan anne Kamile Özer, olayın yaşandığı saatte evde olduğunu, komşularının kendisine "Yetiş polisler senin oğlunu öldürdüler" demesiyle olaydan haberdar olduğunu belirterek, "Polislerin oğlumu döverek, karakola götürdüklerini öğrendim. Karakolun önünde bulunan polislere oğlumu sordum. Polislerin arasındaki biri bana 'Senin oğlunu ben dövdüm' dedi. Ben de ona niçin oğlumu dövdün diye sordum. O da bana, 'Sen oğluna hiç terbiye vermemişsin. Oğlun bana saldırdı' diyerek, cevap verdi" dediğini aktardı. Oğlunun dövüldükten sonra Siteler Polis Karakolu'nun mutfağına götürüldüğünü dile getiren anne Özer, "Karakola gittiğimde polislerin, oğlumun vücudunda şişlikler ve morluklar çıkmasın diye oğlumu çırılçıplak soyarak, üzerine soğuk su döktüğünü gördüm. Ben onlara 'oğlumu öldürdünüz' diyerek tepki gösterdim. Onlarda bana, 'Yenge ne desen haklısın' dedi. Bana 'sen eve git biz senin oğlunu getireceğiz' dediler. Ben bunu kabul etmedim, oğlumun elini tutarak kendime doğru çektim. Polisler beni engelledi. Bunun üzerine ben de karakolun kapısına giderek, 'benim oğlumu bana verin' diyerek bağırmaya başladım. Bunun üzerine polisler oğlumu karakolun kapısına getirip bana gösterdikten sonra, karakolun arka kapısından kaçırarak karakolun başka bir yerine götürdü. Oğlumu uzun beklettik sonra tek başına eve gönderdiler. Oğlum eve geldiği gibi yere düşerek, kusmaya başladı. Oğlumu sağlık ocağına götürdüm. Oğlumu muayene eden doktor bana 'çocuğu öldürmüşler, onu başka bir hastaneye götür' dedi" diye konuştu. 
'Oğlum bir kaç gündür can çekişiyordu'
Sağlık Ocağı'nda olduğu sırada karakolda görevli bir polis komiserinin, bir çocuk aracılığıyla haber göndererek, oğlumun karakola gelmesini istediğini dile getiren anne Özer, "Ben de komisere tepki göstererek, oğlumu göndermedim. Bunun üzerine Sağlık Ocağı'na bir sivil polis geldi. Bize polis arabasıyla hastaneye gitmeyi teklif etti. Ben de bunu reddettim. Ardından Mersin Kadın ve Çocuk Doğum Hastalıkları Hastanesi'ne gittim. Hastanede yapılan tetkikler sonucunda, darp nedeniyle oğlumun bağırsakları zedelenmiş, böbrekleri zarar gördüğü için su toplamış. Doktorlar oğlumun iç kanama geçireceği şüphesiyle hastanede müşahadeye aldı. Bir kaç gündür oğlum can çekişiyordu. Oğlumun sağlık durumu şimdi iyiye doğru gidiyor" dedi. 
Polis 'arkadaşını dövmesini' istedi
Oğlu ve olaya tanıklık eden komşularının yaşanan olayın ayrıntılarını birebir anlattığını ifade eden anne Özer, oğlunun kendisine polisin kendisinden "arkadaşını dövmesini" istediğini, aksi halde polisin kendisini döveceği tehdidinde bulunduğunu, bu istediği yerine getirmediği için de kendisini yumruklamaya başladığını söylediğini iddia etti. Anne Özer, oğlunun daha sonra darp edilirken, polisin elinden kaçarak evlerinin kapısına geldiğini, fakat onu takip eden polisin evlerinin önünde yakaladığı oğlunu mahallenin gözü önünde boğazından tutup kaldırarak, kafasını defalarca arabanın kaportasına vurduğunu da aktardı. Oğlunun yaşadığı şiddeti "Bundan dolayı oğlumun başının her yeri şişmiş. Doktorlar oğlumun maruz kaldığı bu darbeler nedeniyle kustuğunu beyin kanaması geçirebileceğini söyledi. Polis botuyla oğlumun ayaklarına ve bacaklarına vurduğu için de her yeri morarmış. Oğlumun karnını yumruklayıp ve tekmelediği için bağırsakları ve böbreklerinde zedelenme de var. Böbrekleri su toplamış ve iç kanama tehlikesi var. Olayın üzerinde bir hafta geçmesine rağmen, oğlum hala kusuyor, cinsel organına aldığı darbelerden dolayı idrarını yapamıyor" sözleriyle anlatan anne Özer, oğlunu tedavi eden doktorların kendisine "Verilecek sadakan var, oğlun ölümden dönmüş" dediğini de söyledi. 
Polisten 'Oğluna bunu yapanı Allah'a teslim et, öyle bırak' ricası!
Oğlunu hastaneye yatırdıktan sonra polislerin sık sık hastaneye de geldiğini aktaran anne Özer, "Polisler bana, 'Senin oğluna bunu yapanı Allah'a teslim et, öyle bırak' dedi. Ben de onlara olur mu öyle bırak, oğlum ölürse öyle mi bırakacağım' diyerek tepki gösterdim. Başka bir poliste bana 'Şikayetçi olma oğluna bunu yapan kişiyi Allah'a havale et, maddi açıdan ne gerekiyorsa yardım ederiz. Biz komiser ile birlikte evine gelir, sizden özür dileriz' dedi. Ben de onlara evime gelmeyin dedim. Bunun üzerine 'Bize bir çay vermeyecek misin?' dedi, ben de 'herkese var size çay yok. Evime gelmeyin' dedim. Bunu söyledikten sonra polisler yanıma gelmedi. Oğlumun bu durumunu gören herkes 'Kim bunu dövdü, bunu dövenler insan olamaz. Devlet bunu yapmaz' diyor. Devlet yapıyor, polis yapıyor işte. Gelsinler çocuğuma baksınlar, ne yaptıklarını görsünler. Polisler üç defadır oğlumu dövüyor. Ama bu sefer çok kötü dövmüşler. Bir tek benim oğluma da değil, bütün çocuklara aynı şeyi yapıyorlar. Biz çocuklarımızı polisten dayak yemesi için mi büyütüyoruz?" diye sordu.
'Komiser görüntüleri izledikten sonra yüzünün rengi değişti'
Özer'in babası Abdulkadir Özer ise, oğlunu feci bir şekilde döverek hastanelik eden Osman ismindeki bir çevik kuvvet polisinden şikayetçi olmaması için polislerin hastaneye gelerek kendisine telkinlerde bulunduğunu ve sık sık telefonla aradığını söyledi. Baba Özer, olayın basına yansımaması için polislerin kendisini sürekli aradığını da sözlerine ekledi. Olayın ardından Siteler Polis Karakolu'na gittiğini ifade eden baba Özer, "Ben karakoldaki başkomisere 'polisler çocuğumu dövmüş' deyince bana 'haberim yok' dedi. Ben de 'Nasıl haberin yok, çocuğu hastanelik etmişler' dedim. Ondan sonra komiser karakoldaki bir odaya giderek, polisin oğlunu dövdüğü yeri gören kameranın görüntülerine baktı. Geri döndüğünde yüzünün rengi değişmişti. Ardından Mersin İl Emniyet Müdürlüğü'nden üç emniyet amiri geldi. Bana 'Olayla ilgili ne gerekiyorsa yaparız' dedi. Sekiz yaşındaki bir çocuk bu şekilde dövülemez. Oğluma yapılan bir vahşettir" diye kaydetti. 
Baba Özer, polisin oğlunu dövdüğü yeri gören kameranın görüntülerinin karakolda bulunduğu belirterek, karakoldaki görüntülerin, kaybettirilmeyip adli mercilere verilmesi durumunda polisin oğluna uyguladığı, "vahşetin" bütün açıklığıyla ortaya çıkacağını söyledi. Oğlunu hastanelik eden polis hakkında suç duyurusunda bulunduğunu ifade eden baba Özer, oğlunu bu hale getiren polisin cezalandırılması için yasal yollardaki bütün haklarını kullanacağını söyleyerek, "Benim canım yandı kimsenin canı yanmasın" dedi. (diha)

Yorumlar - Yorum Yaz
Case of Baran Tursun
BARAN TURSUN VAKFINA ÜYELİK
AİHM Kararları
Baran Tursun vakfına ÜYELİK
Tuncay Cüzdan'ın babası-ANTAKYA Uluslararası Baran Tursun Vakfında

Tuncay Cüzdan-Antakya

A.Rahman sözen'in annesi-İZMİR Uluslararası Baran Tursun Vakfında

A.Rahman Sözen-İzmir

Selami Atalay, ömürboyu felçli- İZMİR - Uluslararsı Baran Tursun Vakfında

Enes Ata'nın babası DİYARBAKIR - Uluslararası Baran Tursun Vakfında

3.Yılında Baran Tursun'u anarken

Ahmet Çakır'ın ağbisi-İZMİR Uluslararası Baran Tursun Vakfında

Ahmet Çakır-İzmir

Mehmet Tursun Halk tv'de

Mehmet Tursun-Baransav

Aydın Erdem'in ağbisi - DİYARBAKIR Uluslararası Baran Tursun Vakfında

Aytekin Arnavutoğlu -İSTANBUL- Uluslararası Baran Tursun Vakfında

Aytekin Arnavutoğlu-İst

Çağdaş Gemik'in babası-Antalya Uluslararası Baran Tursun Vakfında

Çağdaş Gemik - Antalya

Feyzullah Ete'nin ağbisi-İSTANBUL Uluslararası Baran Tursun Vakfında

Feyzullah Ete-İstanbul

Soner Cankal'ın babası-ANKARA- Uluslararası Baran Tursun Vakfında

  Soner Cankal-Ankara

Çağdaş Gemik'in kuzeni -ANTALYA Uluslararası Baran Tursun Vakfında

 Çağdaş Gemik Antalya

Yasin Kırbaş'ın babası - İSTANBUL Uluslararası Baran Tursun Vakfında

Yasin Kırbaş-iST

Emrah Gezer'in babası-ANKARA Uluslararası Baran Tursun Vakfıında

Emrah Gezer-Ankara

Didim'de öldürülen Ali Demir'in babası Mehmet Demir, Mehmet Tursun'la görüştü

Baran Tursun V. ECHR

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER

Baran Tursun insani yardım vakfı başkanı Mehmet Tursun, Birleşmiş Milletler temsilcileriyle, "Yargısız İnfazları" konuştu

 

Baran Tursun davası AİHM'de

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER

UCM ÜYESİDİR

125-Kenan Kapısız Uşak

 24.11.2012 günü Uşak'ta polis memurları ile vatandaşlar arasında çıkan arbedede polisin silahından çıkan kurşunla başından vurularak öldürüldü. 28 yaşındaki Kenan Kapısız 4 çocuk babasıydı. Devamı oku...

Baran Tursun vakfı Logosu


116-Yusuf Yılan - Erzurum


Erzurum'un Karayazı İlçesi'nde oturan ve ayakkabı boyacılığı yapan 9 yaşındaki Yusuf Yılan, Cumhuriyet Caddesi'nde karşıdan karşıya geçerken Akrep tipi polis aracın çarpmıştı. Yılan, kaldırıldığı Erzurum Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaşamını yitirdi. Görgü tanıklarına göre, zırhlı arac, Yusuf Yılan'ın göğsü ve kafasının üzerinden geçtiğini belirti.

77-Serkan Çedik Bursa


SERKAN ÇEDİK: Bursa Emniyet Müdürlüğü’nün Acemler semtindeki nezarethanesinde gözaltında tutulan 25 yaşındaki Serkan Çedik bilinmeyen bir nedenle fenalaşarak öldü. Sekan'ın annesi:"Oğlumu gözaltına aldılar, sapasağlam karakola götürdüler, karakolda ölüsü çıktı" dedi


84-A.Rahman Sözen/İzmir


İzmir Gümüşpala Polis karakolu nezarethanesinde polisin silahıyla vurularak öldürülen A.Rahman Sözen’nin annesi ve ablası Uluslararası Baran Tursun vakfına geldiler.  Karakolun güvenlik kameraları kayıt yapmadığından, olayın oluş şekli polisierin ifadelerine dayandırıldı ve takipsizlik kararı verildi. Dava AİHM'e taşındı Video izle…

74-Ahmet Akbaş / İstanbul


Ahmet AKBAŞ: 01.08.2009 günü Esenler polis karakolunda ölü bulundu. Ahmat Akbaş'ın yakını Ergin Akbaş: "Olayın üzerinde uzun zaman geçmesine rağmen savcı olay yerine geç geldi. Doktorlar gelmemiş müdahale etmemişler" iddiasında bulundu.

 

 


 

85-Er.Osman Aslı /İstanbul


Osman Aslı:  İstanbul Firuzköy polis karakolunda ölü bulunan Er.Osman aslı’nın babası Uluslararası Baran Tursun Vakfına mektup gönderdi. Osman Aslı'nın ayakkabı bağcıklarıyla kendini astığı iddia edildi. Karakolun güvenlik kameraları kayıt yapmadığı için olayın oluş şekli polislerin ifadelerine dayandırıldı. Video izle…

72-Ahmet Laçin / İstanbul


AHMET LAÇİN: Tornacı 23 yaşında ki Ahmet Laçin 12 Ekim  2008 günü Bağcılar’da gözaltına alındı ve Bağcılar polis karakoluna götürüldü. Akrabaları, Ahmetin dövüldüğünü ve kaldırıldığı hastanede öldüğünü idda ettiler.

 


76-Resul İlçin Şırnak-İdil


RESUL İLÇİN: 22/10/2009 günü Şırnak'ın İdil İlçesi'nde polisler tarafından götürüldüğü karakolda yaşamını yitiren 52 yaşındaki Resul İlçin'in yapılan otopsisinde kafasında ve vücudunun çeşitli yerlerinde darp izi olduğu ortaya çıktı.  

 

Kimsesiz çocuklar

Kimsesiz çocuk:"Polisler bizi döve döve Belgrad Ormanı’na bırakıyorlardı" dedi. Devamla:" Yardıma gelmeselerdi tecavüze uğruyordum...”, “Bakırköy Çocuk Yurdu’nda bir arkadaşımızın makatına sopa soktular...”, “Umut Çocukları Derneği yöneticileri bizim sayemizde zengin oldular...”, “Dernek Başkanı Ferhat Şahin, hepimizi sıraya sokarak, falakadan geçirdi...”, “Polisler bizi ekip arabalarına bindirip döve döve Belgrad Ormanı’na bırakıyorlardı....Devamı oku..

Karakollarda ki ölümler

Baran Tursun vakfından

93-Özcan Kurtuluş / İzmir


ÖZCAN KURTULUŞ: İzmir Şirinyer polis karakolunda ölü bulundu. Polisin kendisini aradığını söyleyen abla Sitem Duyar da:  "Kardeşim Özcan Kurtuluş'un avukat görüşme odasında kendini astığını söylüyorlar, kardeşimin avukat görüşme odasında ne aradığı konusunda kimse bize açıklamada bulunmuyor"

102-Willem Tyas Antalya

WİLLEM TYAS /1 Ekim 2011 günü Antalya'nın Manavgat ilçesinde çevreye verdiği rahatsızlık nedeniyle şikayet üzerine ifadesi alınmak için polis merkezine getirildikten sonra ölüm olayı meydana geldi. Fenalaştığı iddia edilen 64 yaşındaki İngiliz Willem Tyas hayatını kaybetti.  

101-Hamedu Loufa Sayıd /Mersin

 


Hamedu Loufa Sayıd/ MERSİN:2007 yılında yürürlüğe giren PVSK’dan sonra, failin polis olduğu 101. Ölüm olayı. 29.07.2011 tarihinde Mersin'de Yumuk tepe polis karakolunda ölü bulundu. Dosya oku.. 

75-Ahmet Cömert Kocaeli-Darıca


Ahmet Cömert:2009 KOCAELİ'nin Darıca İlçesi'nde gözaltına alınan 23 yaşındaki Ahmet Cömert, polis merkezinin nezarethanesinde ölü bulundu. Baba Durmuş Cömert, oğlunun intihar edecek biri olmadığını söyledi.


78-Murat Konuş İstanbul


Murat Konuş:  7 Ocak 2010 tarihinde gözaltına alınan Murat Konuş'un, bir süre sonra rahatsızlanarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği, Adli Tıp Kurumu Başkanlığınca hazırlanan otopsi raporunda Konuş'un “künt kafa travmasına bağlı beyin kanaması” sonucu öldüğünün bildirildiği anlatılıyor.
Sosyal paylaşım sitemiz


Baran Tursun vakfına ödül

120-Cem Aygün / Ankara

 Cem Aygün-Ankara: Ankara Keçiören İncirli’de 22 yaşındaki Cem Aygün “dur” ihtarına uymadığı iddasıyla polisler tarafından öldürüldü. 1 ay önce cezaevi'nden çıkan gencin ölümüne ilişkin emniyetin aileye verdiği bilgiler ise çelişkilerle dolu. Baba Celal Aygün:"Oğlum Cem Aygün öldürüldükten 8 saat sonra bize haber verildi" dedi 30.08.2012