• https://www.facebook.com/barantursun.v?ref=bookmarks
  • https://twitter.com/BaranTursunVakf
BARAN TURSUN VAKFI
VİDEOLAR
Site Haritası
Polis dosyası

122-Merve Erçetin ErzurumErzurum Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde görevli polis memuru Ekrem Özdemir yolda kız arkadaşı Merve Erçetin'i Mustafa Gökçe'yle yürürken gördü. Bunun üzerine yanlarına giderek Erçetin'e diz çöktürerek tabancasıyla ensesine ateş ederek genç kızı öldürdü.

121-Hasan Latif Kaplan-İstanbul


121-Hasan Latif Kaplan:20.09.2012 günü İstanbul Bağcılar'da eşine şiddeten gözaltına alınan 35 yaşındaki Hasan Latif Kaplan, götürüldüğü Bağcılar Asayiş böro amirliğinde, avukat görşme odasında asılı bulunudu. Baba Mustafa Kaplan:"Oğlum intihar etmedi, karakolun içinde öldürüldü" dedi 

D U Y U R U

Sabire Yaman / İstanbul

Erol Postacı /İstanbul

Baran Tursun / İzmir
İ.Halil Çoban / Ş.Urfa

Murat Konuş / İstanbul

Mehmet Uytum / Cizre

Şerzan Kurt / Muğla
Ceylan Önkol / Lice

Serkan Cedik / Bursa

Adnan Karakaş / Adana

Ahmet Sargın / Sakarya

Yahya Mnekşe / Şırnak

Özge Keyikçi / Kütahya

Uğur Kaymaz / K.Tepe

Aydın Erdem / D.Bakır

Enes Ata / D.Bakır

Çağdaş Gemik / Antalya

BARAN TURSUN DOSYASI

MAKALELER 


  

 

 

 

Baran Tursun Adalet Akademisi

BARAN TURSUN ADALET AKADEMİSİ ---  

Uluslararası insan hakları çerçevesine uyumlu faaliyet gösterecek Baran Tursun Adalete Erişim Akademisi, bundan sonra da Avrupa Birliği fonlarıyla finanse edilecektir.

http://www.baransav.com/?pnum=703&pt=Stratejik+Plan+belirleme+%C3%A7al%C4%B1%C5%9Ftay%C4%B1


 

112 Er Selman Pınar-Batman


Er Selman Pınar 29.04.2012 günü Batman'da polis tarafından gözaltına alındıktan sonra ölü bulundu

111-Hacı Zengin İstanbul


Polis cinayeti no: 111, kurban: Hacı Zengin, Yer:İstanbul ///// İstanbul’da, polisin attığı biber gazı kapsüllerinin kafasına isabet etmesi sonucu kaldırıldığı Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

110-Kamile Özbek- Adana


Adana'da, 14 Eylül 2011'de Kamile Özbek'in, evinden ayrıldıktan sonra bir daha dönmediğini ve kendisinden haber alamadıklarını söyleyen kızı, polise başvurdu.

Yapılan araştırmada Kamile Özbek’i öldürenin Fatih Yurdakonar adında görevli polis memuru olduğu ortaya çıktı. Kadının evinin tapusunu üstüne geçiren, bankadaki paralarını da alan 19 yıllık polis Fatih Yurdakonar tutuklandı

109 Ayşe Al D.Bakır


15 Şubat günü merkez Bağlar İlçesi E Tipi Cezaevi üst köşesinde polis panzerinden sıkılan tazyikli su ile yere düşüp başını kaldırıma çarpan ve beyin kanaması geçiren 75 yaşındaki Ayşe Al, yaşamını yitirdi. 15 Şubat'tan bu yana Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tedavi gören Al'ın sabah saatlerinde yaşamını yitirdiği öğrenildi.

108.Mahir Zorbey Aydın


Mahir Zorbey, 04.03.2012 günü, Aydın'da polis tarafından öldürüldü. Cinayete tepki gösteren Zorbey'in dedesi İbrahim Demirkaya, "Torunum, bilerek kasıtlı olarak vurulmuştur. Eğer polis düştüğünde tabanca ateşlenmişse, kurşun yere yakın seyrederdi. Nasıl olur da, kurşun 1 metre 75 santimetre sekip başına isabet eder. Hukuki mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.    Devamı oku..

107-Perihan Aktaş Manisa


Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde oturan 53 yaşındaki Perihan Aktaş, evinin önünde polis tarafından öldürüldü. Aktaşı öldüren polis teslim oldu 

105-Ali Sapan ANKARA

ANKARA / 10.11.2011: Altındağ’da görevli polis memuru Veli Akpan, önce evinde eşi Yasemin Akman'ı ve kayınvalidesi Hacer Ağlayan'ı, daha sonra görev yaptığı birimdeki amiri Ali Sapan'ı tabancayla vurdu. Polis memurunun eşi ve amiri hayatını kaybederken, kayınvalidesi yaralı olarak hastaneye kaldırıldı

104-Yasemin Akpan ANK.

ANKARA / 10.11.2011: Altındağ’da görevli polis memuru Veli Akpan, önce evinde eşi Yasemin Akpan'ı ve kayınvalidesi Hacer Ağlayan'ı, daha sonra görev yaptığı birimdeki amiri Ali Sapan'ı tabancayla vurdu. Polis memurunun eşi ve amiri hayatını kaybederken, kayınvalidesi yaralı olarak hastaneye kaldırıldı

103-Yeşim Çelik -İstanbul


Yeşim Çelik: Polisin 103. Kurbanı. KÜTAHYA Dumlupınar Üniversitesi öğrencisi Yeşim Çelik (23) 20 Şubat 2011’de yeni tanıştığı İstanbul Bağcılar’da görevli polis Salih Kaya tarafından vurularak öldürüldü. Polise göre Yeşim intihar etmişti, ama yapılan incelemede polis tarafından öldürüldüğü kesinleşti

90-Çağdaş Gemik Dosyası


17 yaşında ki Çağdaş Gemik, Antalya’da bir arkadaşıyla bisikletiyle gezerlerken, gündüz vakti polisin dur ihtrına uymaığı gerekçesiyle açılan ateş sonucu hayatını kaybetti. 
95-H.İbrahim Oruç D.bakır


Halil İbrahim Oruç: polisin silahından çıkan kurşunla ölen; silahın polis, failinin ise belirlenemeyen  polisin sorumlu olduğu 95. Ölüm olayıdır.  Halil İbrahim Oruç, polisin silahından çıkan kurşunla hayatını kaybetti. 
96-Kazım Şeker D.Bakır


KAZIM ŞEKER: Bismil'de polis kurşunu ile öldürülen lise öğrencisi Halil İbrahim Oruç'un katillerinin bulunması talebiyle bir yürüyüş yapıldı. Polis yapılan yürüyüşe orantısız güç kullanarak saldırıya başladı.  Atılan gaz bombalarından etkilenen Kazım Şeker (60) isimli yurttaş yaşamını yitirdi.

 

100.M.Şirin Çiftçi D.Bakır


 M.Şirin Çiftçi: 2007 yılı PVSK’dan sonra failin polis olduğu 100. Ölüm olayı; Diyarbakır'ın merkez Sur İlçesi Cemal Yılmaz Mahallesi'nde, polisler, Mehmet Şirin Çiftçi (20) adlı yurttaşı kapısının önünde ateş ederek öldürdü. Dosya oku..

 

98.Metin Lokumcu / Hopa


Metin Lokumcu: Bu olay PVSK’dan sonra ki polisin sorumlu olduğu 98. Ölüm alayıdır. Metin Lokumcu polislerin vurduğu sert darbeler sonucu hayatını kaybettiği söylendi. Devamı oku..

99.Doğan Teyboğa Silopi


Doğan Teyboğa: 2007  yılında yürürlüğe giren PVSK’dan sonra polisin sorumlu olduğu 99. Ölüm olayı; Şırnak’ın Silopi İlçesi'ndeki gösteriye müdahale eden polisin kullandığı gaz bombası Doğan Teyboğa'nın ölümüne neden oldu. Devamı oku..

 

92-Volkan Polat / İstanbul


VOLKAN POLAT: 6 Nisan 2006 günü Polat, arabası ile gitmekteyken, Sivil araçla Polat’ı kovalayan polisler arkadan ateş ederek aracın lastiklerini patlatmış, ardından yanına geldikleri Polat’ı göğsünden vurarak öldürmüşlerdi.
97-Enver Turan / Hakkari


Enver Turan:15 yaşında ki Enver Turan kolluğun orantısız güç kullanması sonucu hayatını kaybetti.  23 Şubat 2010'da Hakkâri’de çıkan olaylarda, bir uzman çavuşun açtığı ateş sonucu hayatını kaybeden Enver Turan’ın (15)  davası Hakkari’den Yozgat’a alındı.  
94-Tuba Korkmaz / Tunceli


TUBA KORKMAZ TUNCELİ’de polis memuru nişanlısının tabancasıyla intihar ettiği söylenen üniversite öğrencisi 21 yaşındaki Tuğba Korkmaz’ın yapılan otopsisinde intihar etmediği ve cinayete kurban gittiği yönünde deliller elde edildi.  

 

91-Çiğdem Şahin / İzmir

 


ÇİĞDEM ŞAHİN: Gaziantep'ten İzmir'e geldi ve İzmir'de çevik Kuvvet'te görevli polis Anıl .K.G. ile görüştü, daha sonra görüştüğü polisin silahıyla şakağından vurulmuş halde bulundu. 

89-Özge Keyikçi / Kütahya


ÖZGE KEYİKÇİ: 17 Ekim 2009 günü,  Kütahya'nın Çavdarhisar ilçesinde bir köy düğününde polis memurunun tabancasının ateş alması sonucu Özge Keyikçi hayatını kaybetti. 

88-Sabir Yaman / İstanbul


SABİRE YAMAN: 27.07.2010 Günü, Bakırköy İstanbul Caddesi’ndeki Tacirler Menkul Değerler A.Ş.’yi silahıyla basan E.polis memuru Vedat Gemalmaz, zarar ettiğini öne sürerek sorumlu tuttuğu şube müdürü 49 yaşındaki Erol Postacı ve 29 yaşındaki Sebire Yaman’a kurşun yağdırdı.

87-Erol Postacı / İstanbul


Erol Postacı, 27.07.2010 Günü, Bakırköy İstanbul Caddesi’ndeki Tacirler Menkul Değerler A.Ş.’yi önceki gün silahıyla basan E. polis memuru Vedat Gemalmaz, zarar ettiğini öne sürerek sorumlu tuttuğu şube müdürü 49 yaşındaki Erol Postacı ve 29 yaşındaki Sebire Yaman’a kurşun yağdırdı.

85-Hüseyin Turgut Yalova


HÜSEYİN TURGUT: Yalova’da Fatih Caddesi’nde park yeri nedeniyle çıkan tartışmada Hüseyin Turgut, polis memuru Gökmen Erkmen'in silahından çıkan kurşunla hayatını kaybetti.  

 

84-Mustafa Uslu Tokat-Turhal

 


MUSTAFA USLU: Alkollü olduğu ileri sürülen Mustafa Uslu, Turhal’da otomobiliyle giderken trafik kontrolü yapan polisler ‘Dur’ ihtarında bulundu. ‘Dur’ ihtarına uymadığı belirtilen Uslu polisin arkadan açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti.

 

83-Er.Cemal Yalın Antalya


CEMAL YALIN: 5 Ağustos 2010 günü, PKK'nın şehit ettiği bildirilen askerin, polis kurşunuyla vurulduğu ortaya çıktı. Antalya'lı Er Cemal Yalın, polis merkezine doğru yürüken polisler tarafından öldürüldü.  

81-Fatih Cem İnci /İstanbul


FATİH CEM İNCİ: Bahçelievler'de bir arkadaşıyla birlikte yürüyen 23 yaşındaki Fatih Cem İnci kaldırımda çarptığı kutu nedeniyle üzeri kirlenince, "Böyle pisliklerle hep ben mi karşılaşırım" diye söylendi. Bu sözlerin kendisine söylendiğini sanan polis memuru Mustafa Atasoy (27) silahını çıkratıp, Fatih Cem İnci'yi kurşun yağmuruna tutarak öldürdü.

82-Gökhan Ergün Bursa-Nilüfer


Gökhan Ergün: Bursa'nın Nilüfer ilçesinde Cengiz Koç`a ait bir apartman dairesine, yangın merdiveninden giren 2 kişiye polis uyarı ateşi açtı. açılan ateşle Gökhan Ergün(24) hayatını kaybetti.

 

79-Feyzullah Ete İstanbul

FEYZULLAH ETE
: 22.Kasım.2007 tarihinde, Avcılar'da bir parkta otururken polis memuru Ali Mutlu tarafından göğsüne bir tekme vuruldu, göğsüne aldığı bu tekme sonucu hayatını kaybetti.
78- Alaettin Karadağ İstanbul


ALAETTİN KARADAĞ :Dur ihtarına uymadığı için on kurşunla öldürüldü. Kardeşi Abdullah Karadağ:"Dur ihtarı Sonucu Ölüm on kurşunla nasıl olur, cinayeti meşrulaştırmak için bunu uydurdular" dedi. 

80-İbrahim Özkaymaz Gaziantep


İBRAHİM ÖZKAYMAK: 28.08.2009 günü polis memurunun "uyarı ateşi" ateşi sonucu göğsüne isabet eden mermi sonucu hayatnı kaybetti. İbrahim Özkaymak, 2007 yılında yürülüğe giren PVSK'dan sonra polisn sorumlu olduğu 80. ölüm olayıdır.NORVEÇ HELSİNKİ KOMİTESİ
STRATEJİK BELGELER/RAPORLAR

Yaşama Hakkı İhlalleri-Sorgulanmamış Ham Veriler

AŞAĞIDAKİ VERİLERE DAİR HUKUKİ AYRINTILAR
1) PVSK Madde 16 kapsamında hayatını kaybedenlerle ilgili aşağıda yazılan veriler, Emniyet Genel Müdürlüğü ve diğer şikayetler sonucunda, "T.C Hükümetini, yargı organlarını ve Emniyet Teşkilatını Alenen Aşağılama" iddiaları ile ilgili, 2014 ve 2019 yılında olmak üzere iki ayrı soruşturma açılmıştır.
Yapılan şikaytler Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığınca değerlendirilmiş ve 2014/10405 soruşturma, 2014/9950 karar sayı ve (TEKRAR) 2019/15756 soruşturma, 2019/8454 karar sayı ile KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞINA DAİR KARAR verilmiştir.

2) Aşağıdaki veriler, sorgulanmamış ham verileridir. Bu verileri kullananlar, 'Baran Tursun Vakfının (BTV) verileri' olduğunu belirtmelerini önemle rica ederim. 

3)Sorgulanmış ve Güncellenmiş veri Bankası TIKLAYIN   


PVSK MADDE 16 KAPSAMINDA YAŞAMA HAKKI İHLALLERİ
(2007-2021 Yılları arası Sorgulanmamış Ham Veriler) 


  

410-Birol Yıldırım (42)
Olay Yeri: İstanbul
Ölüm tarihi:05.06.2021
Ölüm Şekli: Gözaltında Ölüm 
Olay: İstanbul Esenyurt polis merkezinde polisin kötü muamelesi sonucu öldü.


409-Esra Çelik (23)
Olay Yeri: Ağrı
Ölüm tarihi:28.04.2021
Ölüm Şekli: Polis Kurşunu 
Olay: Ağrı Emniyetinde görevli meslektaşı polis memuru tarafından vurularak öldürüldü.


408-Nagehan Üste (33)

Olay Yeri:İzmir
Ölüm tarihi:22.03.2021
Ölüm Şekli: Polis Kurşunu 
Olay:İzmir Emniyetinde görevli polis memuru tarafından vurularak öldürüldü. 

407-H.Büşra Çetinkaya (26)
Olay Yeri:Aydın
Ölüm tarihi:04.02.2021
Ölüm Şekli: Polis Kurşunu 
Olay:Aydın’da kedisi gibi polis olan meslektaşı polis tarafından öldürüldü. 

406-Ümit Özhelvacı(36)
Ölüm Şekli: Polis kurşunu
Olay Tarihi: 29.10.2020
Olay Yeri: Konya/Seydişehir
OLAY: Çıkan tartışmada, polis tarafından 5 el ateş edilerek öldürüldü

405-A.İ/19
Ölüm Şekli: Polis Kurşunu
Olay Yeri: İstanbulOla
Olay Tarihi: 14.10.2020O
Olay:Zeytinburnu’da bir gruba müdahale eden polisin açtığı ateş sonucu öldürüldü.

404-Alican Razı (20)
Vurulduğu tarih: 25.05.2020
Vurulduğu yer:Ankara
Ölüm tarihi:25.05.2020
Ölüm Şekli: Polis Kurşunu
Olay:Ankara'da dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle öldürülüdü

403-Ali Hemdan(19)
Vurulduğu tarih: 27.04.2020
Vurulduğu yer:Adana/Seyhan
Ölüm tarihi:28.04.2020
Ölüm Şekli: Polis Kurşunu
Olay:Adana'da polisin dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle öldürülüdü


402-Mustafa Alınç
(17)
Vurulduğu tarih:05.02.2020
Vurulduğu yer:Bursa
Ölüm tarihi:05.02.2020
Ölüm Şekli: Polis Kurşunu 

Olay:Susurluk Emniyet müdürlüğünde görevli bir polisin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti


401-Milen Bahchevanov
(33)
Vurulduğu tarih:19.01.2020
Vurulduğu yer:İstanbul
Ölüm tarihi:19.01.2020
Ölüm Şekli: Polis Kurşunu
Olay:İstanbul Bayrampaşa'da elinde pala ile bir restorana giren yabancı uyruklu şahıs polislerin onlarca kez yapılan ateşi sonucu öldü.

400-Yaşar Alperen Savaş
(17)
Vurulduğu tarih:23.12.2019
Vurulduğu yer:Samsun
Ölüm tarihi:14.01.2020
Ölüm Şekli: Polis Kurşunu
Olay:Samsun’da, DUR ihtarına uymadığı gerekçesiyle öldürüldü.


399-Cihan Can
(33)
Vurulduğu tarih:28.12.2019
Vurulduğu yer:D.Bakır
Ölüm tarihi:28.12.2019
Ölüm Şekli: Polis Panzeri çarpması
Olay:Diyarbakır'da çevik kuvvet polislerine ait zırhlı aracın çarpması sonucu öldü.

398-Ayhan GÖRGÜLÜ (39)
Vurulduğu tarih:19.12.2019
Vurulduğu yer:Ankara
Ölüm tarihi:19.12.2019
Ölüm Şekli: Polis Kurşunu
Olay:Ankara-Keçiören’de polis memuru Kamil. E tarafından 12 el ateş ederek öldürüldü

397-YAKUP BAYTAR (22)
Vurulduğu tarih:08.10.2019
Vurulduğu yer:Aksaray
Ölüm tarihi:08.10.2019
Ölüm Şekli: Polis Kurşunu
Olay:Aksaray'da polisin DUR ihtarına uymadığı gerekçesiyle öldürüldü. 

396-CAN KELEŞ (27)
Vurulduğu tarih: 2019
Vurulduğu yer:Tekirdağ-Çorlu
Ölüm şekli:Polis kurşunu
Olay:Ergene İlçesi Sağlık Mahallesi 3. Sokakta polisin DUR ihtarına uymayan Can Keleş, açılan ateş sonucu hayatını kaybetti. (Can Keleş'in ailesi Baran Tursun Vakfını arayıp, yardım ve dayanışma talebinde bulundu)

395-MERVE ÜNAL (23)
Vurulduğu tarih:26.05.2019
Vurulduğu yer:Diyarbakır
Ölüm şekli:Polis kurşunu
Olay:Diyarbakır'da bir polis memuru, meslektaşı Merve Ünal'ı tabancasıyla vurarak öldürdü

394-RECEP HANTAŞ 
Yaşı:20
Vurulduğu yer:D.Bakır
Vurulduğu tarih: 13/04/2019
Vurulma şekli: Polis kurşunu
Olay:D.Bakır'da hurdacılık yaparak geçimini sağlayan 20 yaşındaki Recep Hantaş, Yenişehir ilçesinde öldürüldü.

393 Adı Soyadı:HANDE ŞEKER
Yaşı:22
Vurulduğu tarih:10.01.2019
Vurulduğu yer:İzmir
Ölüm şekli:Polis kurşunu
Olay:İzmir- Alsancak'ta trans bireylerin kaldığı daireye giren polis tarafından vuruldu.   .  

392 Adı Soyadı:MEHMET DOĞAN
Yaşı:33
Vurulduğu tarih:24.12.2018
Vurulduğu yer:Şanlıurfa
Ölüm şekli:Polis kurşunu
Olay: Olay:Ulubatlı Mahallesinde bir polis memuru öğretmenlik yapan Mehmet Doğan’ı öldrdü.

391 Adı Soyadı: CİHAN SEYHAN
Yaşı:17
Vurulduğu tarih:12.12.2018
Vurulduğu yer:İstanbul
Ölüm şekli:Polis kurşunu
Olay:
İstanbul Ataşehir’de polisin DUR ihtarına uymaması sonucu açılan ateş sonucu hayatını kaybetti.

390 Adı Soyadı:ABDULLAH ARAT
Yaşı:25
Vurulduğu tarih:11.12.2018
Vurulduğu yer:D.Bakır
Ölüm şekli:Polis kurşunu
Olay:Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde polisin DUR ihtarına uymadığı gerekçesiyle açılan ateş sonucu hayatını kaybetti.

389 Adı Soyadı:ALTUĞ VERDİ
Yaşı:46
Vurulduğu tarih:11.12.2018
Vurulduğu yer:Rize
Ölüm şekli:Polis kurşunu

Olay:Rize Emniyet Müdürlüğü'nde bir polis memuru,  Emniyet Müdürü Altuğ Verdi’yi öldürdü. 

388 Adı soyadı:SEDAT POLAT 
Yaşı: 32 
Vurulduğu tarih:21.11.2018 
Vurulduğu yer: Şanlıurfa/Bilecik
Vurulma şekli:Polis Kurşunu
Olay:
Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde uygulama noktasında durdurulan yolcu otobüsünde kimlik kontrolü yapılırken, öldürüldü.

387 Adı Soyadı:A.RAHMAN KAPLAN
Yaşı:34
Vurulduğu tarih:04.10.2018
Vurulduğu yer:Ankara
Ölüm şekli:Polis kurşunu
Olay:
Yaklaşık 200 kişiyi 20 milyon TL dolandıran Özel Harekat polisi Bekir Körkem,dolandırdığı kişilerden Astsubay Abdurrahman Kaplan'ı öldürdü.

386-Adı Soyadı:İSMAİL KARAKAŞ
Yaşı:34
Vurulduğu tarih:30.06.2018
Vurulduğu yer:Ardahan
Ölüm şekli:Polis kurşunu
Olay:DUR  ihtarına uymadığı gerekçesiyle polisin açtığı ateş sonucu İsmail Karakaş adlı vatandaş hayatını kaybetti.

 385-Adı soyadı:ELİF KAYA
Yaşı:38
Vurulma tarihi:25.06.2018
Vurulduğu yer:Kocaeli/Körfez
Vurulma şekli:Polis kurşunu
Olay:Kocaeli'nin Körfez ilçesinde, polis İbrahim Yavuz, boşanmak isteyen eşi Elif Kaya Yavuz'u öldürdü.  

384- Adı Soyadı:ALİ SEZER
Yaşı:92
Vurulduğu tarih:13.06.2018
Vurulduğu yer:Tunceli
Ölüm şekli:Panzer çarpması
Olay
: Tunceli Atatürk Mahallesi’nde aşırı hız yapan polis zırhlı aracın çarpması sonucu hayatını kaybetti 

383- Adı Soyadı:MEHMETTEKTEKİN
Yaşı:85
Vurulduğu tarih:06.06.2018
Vurulduğu yer:Tunceli
Ölüm şekli:Panzer çarpması

Olay: Polise ait TOMA’nın çarpası sonucu 85 yaşındaki Mehmet Tektekin   isimli yurttaş yaşamını yitirdi.
382- Adı Soyadı:ÜMRAN YETİŞGEN  (Polis)

Yaşı:28
Vurulduğu tarih:14.00.201
Vurulduğu yer:Antalya
Ölüm şekli:Polis kurşunu
Olay:Antalya Emniyet müdürülüğünde görevli Ümran Yetişgen, meslektaşı bir polis memuru tarafından öldürüldü

381- Adı Soyadı:EKREM GÖRKEM
Yaşı:16
Öldüğü tarih:14.1.2018
Vurulduğu yer: G.Antep
Ölüm şekli:Polis kurşunu
Olay: 'Dur' ihtarına uymadığı iddiasıyla, “GÖĞSÜNDEN” vurularak öldürüldü  

380-Adı Soyadı:VOLKAN T.
Yaşı:32
Vurulduğu tarih:13.01.2018
Vurulduğu yer:İstanbul
Ölüm şekli:Polis kurşunu
Olay:
İstanbul’da  DUR  ihtarına uymadığı gerekçesiyle polisin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti.

379-Adı Soyadı:ÇOCUK…. ÇOCUK.. 
Yaşı:04
Vurulduğu tarih: 28.12.2017
Vurulduğu yer: D.Bakır
Ölüm şekli:Polis aracı çarpması
Olay:Diyarbakır Seyrantepe kavşağına hızlı giren Polis aracının çarpması sonucu hayatını kaybetti.

378-Adı Soyadı:HAKAN CAN
Yaşı:28
Vurulduğu tarih:19.12.2017
Vurulduğu yer:Ankara
Ölüm şekli:Polis kurşunu
Olay:
Ankara'da görevli polis memuru Hakan Can, başka bir polis arkadaşının açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti.

377-Adı Soyadı:EMİNE SABAN
Yaşı:21
Vurulduğu tarih:17.12.2017
Vurulduğu yer:Sakarya
Ölüm şekli:Polis aracı
Olay
:Sakarya'da polis aracının çarpması sonucu 21 yaşındaki Emine Saban hayatını kaybetti

376- Adı Soyadı: MURAT ARAÇ
Yaşı:19
Vurulduğu tarih:15.12.2017
Vurulduğu yer: Antalya
Ölüm şekli:Karakolda ölüm
Olay:Antalya’da gözaltına alındı ve emniyet müdürlüğü binasından atladığı iddia edildi. 

375-Adı Soyadı: FELEK BATUR
Yaşı:7
Vurulduğu tarih:21.10.2017
Vurulduğu yer:Siirt
Ölüm şekli: Polis panzeri çarpması
Olay: Siirt’in Çal mahallesinde devriye gezen polis zırhlı aracının ezdiği 7 yaşındaki Felek Batur, yaşamını yitirdi  

374-Adı Soyadı: GÜLTEN YARAŞLI
Yaşı:55
Vurulduğu tarih:19.10.2017
Vurulduğu yer:Bitlis
Ölüm şekli: Polis panzeri çarpması
Olay:
Bitlis-Hizan ilçesi oturan 55 yaşındaki Gülten Yaraşlı’ya zırhlı polis aracın çarpması sonucu öldü. 

373-Adı Soyadı:YİĞİTCAN CAMGÖZ
Yaşı:14
Vurulduğu tarih:25.09.2017
Vurulduğu yer:İzmir
Ölüm şekli:Polis işkence
Olay
:İzmir Karşıyaka’da bir parkta oturan Yiğitcan, yanına yaklaşan polislerin darp etmesi sonucu öldü.

372-Adı Soyadı:Feray Şahin
Yaşı: 23
Vurulduğu tarih:19.09.2017
Vurulduğu yer:Mersin
Ölüm tarihi:19.09.2017
Ölüm Şekli: Polis Kurşunu 

Olay:Mersin’de 2017 yılında özel harekât polisi Fatih Burak Aykul tarafından silahla vurularak öldürüldü.

371- Adı Soyadı:RAŞİD OSO
Yaşı:8
Vurulduğu tarih:01.08.2017
Vurulduğu yer:İstanbul
Ölüm şekli:Polis panzeri
Olay:
 Okmeydanı’nda polis aracının çarpması sonucu 8 yaşındaki  Raşid Oso öldü

370-Adı soyadı:TAHA KILIÇ
Yaşı:4
Vurulma tarihi:24.07.2016
Vurulduğu yer:Van 
Vurulma şekli:Polis panzeri
Olay:
Van’da zırhlı polis aracının çarpmasıyla ezilerek hayatını kaybetti.

369-Adı Soyadı:NECMETTİN FENDİK
Yaşı:31
Vurulduğu tarih:17.07.2017
Vurulduğu yer:Yüksekova
Ölüm şekli:Polis kurşunu
Olay:
 Yüksekova polisin baskın yaptığı evde açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti.    

368-Adı soyadı:REMZİYE MENTEŞE
Yaşı:29
Vurulma tarihi:19.06.2017
Vurulduğu yer:D.Bakır 
Vurulma şekli:Polis panzeri 
Olay: 
Diyarbakır-Bingöl Karayolu’nda zırhlı polis aracı çarpması sonucu öldü

367-Adı Soyadı:MAHMUT ÖNER
Yaşı:74
Vurulduğu tarih:19.06.2017
Vurulduğu yer:Lice
Ölüm şekli:Polis panzeri 
Olay:
Lice’de zırhlı polis aracının çarpması sonucu öldü.   

366-Adı Soyadı:MEVLÜT DAĞTAŞ
Yaşı:64
Vurulduğu tarih:19.06.2017
Vurulduğu yer:Lice
Ölüm şekli:Polis panzeri
Olay:
Lice’de zırhlı polis aracının çarpması sonucu öldü.  

365-Adı Soyadı:A.HAMİT DAĞTAŞ
Yaşı:63
Vurulduğu tarih:19.06.2017
Vurulduğu yer:Lice
Ölüm şekli:Polis panzeri
Olay:
Lice’de zırhlı polis aracının çarpması sonucu öldü.  

364-Adı Soyadı:FİKRİ DEMİRBAŞ
Yaşı:53
Vurulduğu tarih:19.06.2017
Vurulduğu yer:Lice
Ölüm şekli:Polis panzeri
Olay:
Lice’de zırhlı polis aracının çarpması sonucu öldü.  

363-Adı Soyadı:ZEYNEL DEMİRBAŞ
Yaşı:76
Vurulduğu tarih:19.06.2017
Vurulduğu yer:Lice
Ölüm şekli:Polis panzeri

Olay: Lice’de zırhlı polis aracının çarpması sonucu öldü.  
362-Adı Soyadı:PAKİZE HAZAR

Yaşı:85
Vurulduğu tarih:15.06.2017
Vurulduğu yer:D.Bakır-Lice
Ölüm şekli: Polis aracı
Olay
:Diyarbakır’ın Lice ilçesinde zırhlı polis aracı 85 yaşındaki Pakize Hazar’ı ezerek öldürdü. 

361-Adı Soyadı:R.CAN AYDOĞMUŞ
Yaşı:20
Vurulduğu tarih:27.05.2017
Vurulduğu yer:Antalya
Ölüm şekli: Polis aracı
Olay:
 Antalya’nın Kepez ilçesinde polis aracının arkdan çarpması sonucu hayatını kaybetti.

360- Adı Soyadı:FATMA EROĞLU
Yaşı: 54
Vurulduğu tarih:24.05.2017
Vurulduğu yer:Hatay
Vurulma şekli: Polis kurşunu
Olay: HATAY'da görevli polis memuru anne ve babasını öldürdü.  

359- Adı Soyadı:MUSRAFA EROĞLU
Yaşı: 60
Vurulduğu tarih:24.05.2017
Vurulduğu yer:Hatay
Vurulma şekli: Polis kurşunu
Olay: HATAY'da polis memuru anne ve babasını öldürdü.  

358- Adı Soyadı:MERT ATAR
Yaşı: 19

Vurulduğu tarih:20.05.2017
Vurulduğu yer:Bursa
Vurulma şekli: Polis kurşunu

Olay: Yıldırım ilçesinde polis noktasına gelen çıkan arbede vurularak öldürüldü. 

357-FURKAN YILDIRIM

Yaşı: 6
Vurulduğu tarih:02.05.2017
Vurulduğu yer:Silopi
Vurulma şekli: Polis panzeri

Olay:Silopi’de zırhlı polis panzerinin bir eve çarpması sonucu öldü.    

356-Adı Soyadı:MUHAMMET YILDIRIM
Yaşı: 7
Vurulduğu tarih:02.05.2017
Vurulduğu yer:Silopi
Vurulma şekli: Polis panzeri

Olay: Silopi’de zırhlı polis panzerinin bir eve çarpması sonucu öldü.    

355-Adı soyadı:SAMİ UÇAN
Yaşı:40
Vurulma tarihi:28.04.2017
Vurulduğu yer:Van
Vurulma şekli:Polis panzeri
Olay: 
Van’da polis panzerinin çarpması sonucu yaralanarak hastaneye kaldırılan Uçan hayatını kaybetti.

354-Adı Soyadı:OĞUZHAN ERKUL
Yaşı: 18
Vurulduğu tarih:14.04.2017
Vurulduğu yer:İstanbul
Vurulma şekli: Polis kurşunu

Olay:İstanbul Sultangazi’de polisin 'dur' ihtarına uymadıkları iddiasıyla öldürüldü

353-Adı Soyadı:BARIŞ KEREM
Yaşı: 19
Vurulduğu tarih:14.04.2017
Vurulduğu yer:İstanbul
Vurulma şekli: Polis kurşunu

Olay: İstanbul Sultangazi’de polisin 'dur' ihtarına uymadıkları iddiasıyla öldürüldü

352-Adı Soyadı:KEMAL KUKURT 
Yaşı:26
Vurulduğu yer:D.Bakır
Ölüm tarihi:21.03.2017 
Ölüm şekli:Polis kurşunu 
Olay:
Diyarbakır’da düzenlenen Newroz kutlamasında  polisin açtığı ateş sonucu öldü.  .  

351-Adı soyadı:OKAN İNCE
Yaşı:33
Vurulma tarihi:21.03.2017
Vurulduğu yer:Şırnak 
Vurulma şekli:Polis panzeri

Olay:Zırhlı araç çarpması sonucu öldü. 

350-Adı soyadı:BAHADIR BEYAZLIOĞLU
Yaşı:38
Vurulma tarihi:21.03.2017
Vurulduğu yer:Şırnak
Vurulma şekli:Polis panzeri

Olay: Zırhlı araç çarpması sonucu öldü. 

349-Adı soyadı:KEREM ARSLAN
Yaşı:35
Vurulma tarihi:04.03.2017
Vurulduğu yer:Siirt 
Vurulma şekli:Polis panzeri

Olay:Batman’da 4 Mart’ta Kerem Arslan, zırhlı araç altında kalarak yaşamını hayatını kaybetti.

348-Adı Soyadı:ÖMER BARIŞ 
Yaşı:16
Vurulduğu yer:İstanbul
Ölüm tarihi:16.02.2017 
Ölüm şekli:Polis kurşunu

Olay: Gözaltına alındıktan sonra sağlık kontrolüne götürülürken öldürüldü.  

347-Adı soyadı:BERFİN DİLEK
Yaşı:7
Vurulma tarihi:09.02.2017
Vurulduğu yer:Mardin 
Vurulma şekli:Polis panzeri
Olay:
Mardin-Dargeçit ilçesinde polis panzerinin çarpması sonucu öldü

346- Adı Soyadı::ANDREY KARLOV (Rus Elçi)
Yaşı:62 
Vurulduğu yer:Ankara 
Vurulma tarihi:19.12.2016 
Vurulma şekli:Polis kurşunu  

Olay:Ankara'da bir resim sergisi programında  Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Karlov, arkasında duran bir polis memurunun ateş etmesi sonucu öldü. 

345-Adı Soyadı:SEYİD DEMİR 

Yaşı:36
Vurulduğu yer:Adana/Ceyhan
Ölüm tarihi:29.11.2016 
Ölüm şekli:Polis kurşunu

Olay:Ceyhan’da polis memuru tartıştığı kardeşi Hüseyin Demir ve yengesi Seyide Demir'i öldürdü. 

344-Adı Soyadı:HÜSEYİN DEMİR 
Yaşı:41
Vurulduğu yer:Adana/Ceyhan
Ölüm tarihi:29.11.2016 
Ölüm şekli:Polis kurşunu

Olay: Ceyhan’da polis memuru tartıştığı kardeşi Hüseyin Demir ve yengesi Seyide Demir'i öldürdü

343-Adı Soyadı:TUFAN PANCAR 
Yaşı:36
Vurulduğu yer: İzmir/ Bergama 
Ölüm tarihi:23.11.2016 
Ölüm şekli:Polis kurşunu

Olay:Bergama'daki Zeus Ormanları yakınında DUR ihtarına uymayan Pancar polis kurşunu sonucu öldü

342-Adı Soyadı:İYEÇ ÇAKIR
Yaşı:25
Vurulduğu yer: Van
Ölüm tarihi:25.10.2016
Ölüm şekli:Polis kurşunu

 Olay: Van Başkale ilçesine bağlı Saçak köyünde “Dur” ihtarına uymadığı gerekçesiyle polisler tarafından açılan ateş öldü.

341-Adı soyadı:HAKAN SARAK
Yaşı:5
Vurulma tarihi:24.10.2016
Vurulduğu yer:Cizre 
Vurulma şekli:Polis panzeri

Olay: Cizre - Nuh Mahallesinde devriye gezen zırhlı polis aracı sokakta oynayan 5 yaşındaki Hakan Sarak çocuğu ezerek öldürdü.

340-Adı soyadı:SERHAT BULDAN
Yaşı:-- 
Vurulma tarihi:07.10.2016
Vurulduğu yer:Yüksekova 
Vurulma şekli:Polis kurşunu

Olay: Hakkari’nin Yüksekova ilçesi zırhlı polis aracının kulesindeki makineli tüfeğin seri ateş almasıyla öldü..

339-Adı soyadı:NEJDET İŞYÜZÜ
Yaşı:--
Vurulma tarihi:07.10.2016
Vurulduğu yer:Yüksekova 
Vurulma şekli:Polis kurşunu

Olay: Hakkari’nin Yüksekova ilçesi zırhlı polis aracının kulesindeki makineli tüfeğin seri ateş almasıyla öldü   

338-Adı soyadı:RAHMİ SEFALI 
Yaşı:--
Vurulma tarihi:07.10.2016
Vurulduğu yer:Yüksekova 
Vurulma şekli:Polis kurşunu

Olay: Hakkari’nin Yüksekova ilçesi zırhlı polis aracının kulesindeki makineli tüfeğin seri ateş almasıyla öldü  

337-Adı soyadı:AYDIN TÜMEN 
Yaşı:-- 
Vurulma tarihi:07.10.2016
Vurulduğu yer:Yüksekova 
Vurulma şekli:Polis kurşunu 

Olay Hakkari’nin Yüksekova ilçesi zırhlı polis aracının kulesindeki makineli tüfeğin seri ateş almasıyla öldü.

336-Adı soyadı:YALÇIN ÇAKIR 
Yaşı:32 
Vurulma tarihi:12.09.2016
Vurulduğu yer:İzmir 
Vurulma şekli:Polis kurşunu

Olay:Aliağa Devlet Hastanesi'nde görevli polis memuru E.K.  AKP Şakran Gençlik kolları başkanını öldürdü.  

335-Adı soyadı:NACİYE ÖZDEMİR
Yaşı:73
Vurulma tarihi:06.09.2016
Vurulduğu yer: Tunceli 
Vurulma şekli:Polis panzeri

Olay:Dersim Seyid Rıza Meydanı’nda polise ait zırhlı araç 73 yaşındaki Naciye Özdemir’i ezerek öldürdü. 

334-Adı soyadı:MUSTAFA DUMAN 
Yaşı:17 
Vurulma tarihi:30.08.2016
Vurulduğu yer:Van 
Vurulma şekli:Polis kurşunu 
Olay:
 Van'da günü polise ait zırhlı araçtan açılan ateş sonucu17 yaşındaki Mustafa Duman hayatını kaybetti.  

333-Adı soyadı:BÜNYAMİN BAYRAM

Yaşı:28
Vurulma tarihi:24.07.2016
Vurulduğu yer:Van
Vurulma şekli:Polis panzeri
Olay:
Bayram Van ipek yolunda polis panzerinin çarpması sonucu öldü

332-Adı soyadı:FERİT İLİ
Yaşı:17
Vurulma tarihi:18.07.2016
Vurulduğu yer:Antalya
Vurulma şekli:Polis kurşunu

Olay:Antalya  havaalanı çıkışında polisin kimlik sorması üzerine kaçarken, polisin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti.

331-Adı soyadı:ZELİHA CUMA 
Yaşı:7 
Vurulma tarihi:19.05.2016
Vurulduğu yer:İstanbul 
Vurulma şekli:Polis kurşunu

Olay:Bağcılar Güneşli Meydanı'nda sivil giyimli polis 7 yaşındaki Suriyeli Zeliha Cumo'nun öldürdü

330-Adı soyadı:PINAR GEMSİZ 
Yaşı:28 
Vurulma tarihi:15.05.2016
Vurulduğu yer:İstanbul 
Vurulma şekli:Polis kurşunu

Olay:İstanbul Gazi Mahallesinde üzerinde “S84” yazan zırhlı araçtan açılan ateş sonucu öldü

 329-Adı soyadı:NECMİYE CEREN
Yaşı:20
Vurulma tarihi:10.05.2016
Vurulduğu yer:Ankara
Ölüm şekli:Polis Kurşunu

Olay: Kızılay Konur Sokak’ta Hakkari’de özel harekat polisi Batuhan H.kız arkadaşı Necmiye Ceren’i öldürdü.  .  

328-Adı soyadı:MURAT AKMELEZ
Yaşı:32
Vurulma tarihi:29.04.2016
Vurulduğu yer:Adapazarı
Ölüm şekli:Polis Kurşunu

Olay:  Birol İ. beylik tabancasını çıkartarak Murat Akmelez'in üzerine 6 el ateş  ederek öldürdü. etti.  

327-Adı soyadı:GÖNÜL ÇAKI
Yaşı:45
Vurulma tarihi:29.04.2016
Vurulduğu yer:İstanbul
Ölüm şekli:Polis Kurşunu

Olay:Taksim Polis Karakolu'nda görevli  Veli Çakı eşini öldürdü.   
326-Adı soyadı:ÇAĞATAY ÇAKI

Yaşı:26
Vurulma tarihi:29.04.2016
Vurulduğu yer:İstanbul
Ölüm şekli:Polis Kurşunu

Olay: Taksim Polis Karakolu'nda görevli  Veli Çakı tarafından öldürüldü

325-Adı soyadı:TANSU ÇAKI
Yaşı:18
Vurulma tarihi:29.04.2016
Vurulduğu yer:İstanbul
Ölüm şekli:Polis Kurşunu

 Olay: Taksim Polis Karakolu'nda görevli  Veli Çakı tarafından öldürüldü

324-Adı soyadı:NAİL MAVUŞ
Yaşı:57
Vurulma tarihi:01.05.2016
Vurulduğu yer:İstanbul
Vurulma şekli:Toma çarpması

Olay:İstanbul  Beyoğlu'nda Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı'nın çarpması sonucu öldü. 

323-Adı soyadı:HATUN ELHUN
Yaşı:55
Vurulma tarihi:24.04.2016
Vurulduğu yer:D.Bakır 
Vurulma şekli:Polis panzeri

Olay:D.Bakır Yenişehir’de polis panzerinin çarpması sonucu hayatını kaybetti. 

322-Adı soyadı:HÜSEYİN BARUT
Yaşı:8
Vurulma tarihi:24.04.2016
Vurulduğu yer:D.Bakır
Vurulma şekli:Polis panzeri
Olay:
D.Bakır-Bismil ilçesinde polis panzerinin çarpması sonucu 8 yaşındaki Hüseyin Barut hayatını kaybetti.

321-Adı soyadı:HAMİT ÖNCÜ
Yaşı:30
Vurulma tarihi:20.04.2016
Vurulduğu yer:İzmir
Vurulma şekli:Polis kurşunu

Olay: TIR şoförü 30 yaşındaki Hamit Öncü, aracı ile denizi seyrederken, polis tarafından öldürüldü.

 320-Adı soyadı:SEMRA ÇELİK 
Yaşı:17 
Vurulma tarihi:05.04.2016
Vurulduğu yer:D.Bakır 
Vurulma şekli:Polis kurşunu

Olay:Diyarbakır’da  polisin ateş açması sonunda ağır yaralanan Semra Çelik (17), hastanede öldü

 319-Adı soyadı:YILMAZ ÖZTÜRK
Yaşı:20
Vurulma tarihi:20.02.2016
Vurulduğu yer:İstanbul
Vurulma şekli:Polis kurşunu

Olay:İstanbul Küçükarmutlu’da Yılmaz Öztürk adlı 20 yaşında bir genç  yolda yürürken polis tarafından öldürüldü.

318-Adı soyadı:GÜLŞAH AK
Yaşı:59
Vurulma tarihi:19.02.2016
Vurulduğu yer:Mardin/Nusaybin
Vurulma şekli:Polis kurşunu

Olay:Nusaybin’de polise ait zırhlı araçtan açılan ateş sonucu Gülşah Ak öldü.    

317-Adı soyadı:DİLŞAH  AK 

Olay: Mardin'in zırhlı araçtan açılan ateş sonucu 59 yaşındaki Dilşah Ak vurularak hayatını kaybetti,  

316-Adı soyadı:MUĞDAT AY

Yaşı:12
Vurulma tarihi:14.02.2016
Vurulduğu yer:Mardin/Nusaybin
Vurulma şekli:Polis kurşunu

Olay: Nusaybin'de Dicle Mahallesinde  polis aracından açılan ateş sonucu 12 yaşındaki çocuk yaşamını yitirdi.
315-Adı soyadı:MAHMUT BULAK
Yaşı:16
Vurulma tarihi:09.02.2016
Vurulduğu yer:D.Bakır
Vurulma şekli:Polis kurşunu

Olay:Diyarbakır'da Cizre ve Sur olayları için yapılan protesto gösterilerinde polis kurşunu sonucu öldürüldü.   

314-Adı soyadı:MAHMUT ÇAKIR
Yaşı:16
Vurulma tarihi:03.02.2016
Vurulduğu yer:Adana
Vurulma şekli:Polis kurşunu

Olay:31 Ocak'ta  protesto eylemlerine müdahale eden polis açılan ateş sonucu hayatını kaybetti.

 313-Adı soyadı:SERAP ÇINAR
Yaşı:33
Vurulma tarihi:20.01.2016
Vurulduğu yer:Antalya
Vurulma şekli:Polis kurşunu

Olay: Antalya Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polis memuru 34 yaşındaki Ali Çınar eşini öldürdü. ,  

 312-Adı soyadı:HAYRETTİN ŞINIK
Yaşı:11
Vurulma tarihi:16.01.2016
Vurulduğu yer:Cizre/Şırnak
Vurulma şekli:Polis bombası
 

310-Adı soyadı:YAKUP ISIRGAN
Yaşı:18
Vurulma tarihi:15.01.2016
Vurulduğu yer:Cizre/Şırnak
Vurulma şekli:Polis kurşunu

309-Adı soyadı:CENGİZ ERDEM
Yaşı:33
Vurulma tarihi:12.01.2016
Vurulduğu yer:Kızıltepe/Mardin
Vurulma şekli:Polis Kurşunu

Olay:Mardin’in Kızıltepe ilçesi Turgut Özal mahallesinde özel hareket polislerin tarafından açılan ateş sonucu öldü.  

308-Adı soyadı:HALİS SÜMER
Yaşı:45
Vurulma tarihi:07.01.2016
Vurulduğu yer:Cizre/Şırnak
Vurulma şekli:Polis kurşunu 

307-Adı soyadı:NİDAR SÜMER
Yaşı:17
Vurulma tarihi:07.01.2016
Vurulduğu yer:Cizre/Şırnak
Vurulma şekli:Polis kurşunu

306-Adı soyadı:HASAN YAĞMUR
Yaşı:42
Vurulma tarihi:07.01.2016
Vurulduğu yer:Silopi/Şırnak
Vurulma şekli:Polis kurşunu

305-Adı soyadı:OSMAN TEKİN
Yaşı:50
Vurulma tarihi:07.01.2016
Vurulduğu yer:Cizre/Şırnak
Vurulma şekli:Polis kurşunu

Olay:Cizre'de Cudi Mahallesi Yokuşlu Sokak'ta evinin önünde polisin açtığı ateşle karnından vurularak  öldürüldü.

 304- Adı soyadı:BİŞENG GORAN
Yaşı:12
Vurulma tarihi:05.01.2016
Vurulduğu yer:Cizre/Şırnak
Vurulma şekli:Polis kurşunu

Olay:Sokağa çıkma yasağının  24'üncü gününe girdiği Cizre'de özel harekat polislerin ateşi öldü.

303- Adı soyadı:ÇETİN TAŞAR
Yaşı:19
Vurulma tarihi:05.01.2016
Vurulduğu yer:Şırnak
Vurulma şekli:Polis kurşunu

Olay:Bahçelievler Mahallesi'ni ablukaya alarak zırhlı araçtan açılan ateş sonucu öldü.

302- Adı soyadı:ALİ TEKİN
Yaşı:28
Vurulma tarihi:05.01.2016
Vurulduğu yer:Cizre/Şırnak
Vurulma şekli:Polis kurşunu

301- Adı soyadı:SEZAİ B URÇİN
Yaşı:43
Vurulma tarihi:03.01.2016
Vurulduğu yer:Cizre/Şırnak
Vurulma şekli:Polis kurşunu

Olay:Cizre’de özel harekat polisleri tarafından Yafes Mahallesi’ne yapılan operasyonda Sezai Burçin (43) öldürüldü .  

300-Adı soyadı:ÖMER MASLU
Yaşı:70
Vurulma tarihi:02.01.2016
Vurulduğu yer:Silopi/Şırnak
Vurulma şekli:Polis kurşunu

Olay:

299Adı Soyadı: RAMAZAN ÖĞÜT

Yaşı:16

Vurulma tarihi 31.12.2015

Vurulma yeri: D.Bakır

Vurulma şekli: Polis kurşunu

Olay:D.Bakır Sur ilçesinde polisin açtığı ateş sonucu öldü.

298-Adı soyadı:CABBAR TAŞKIN
Yaşı:40
Vurulma tarihi:31.12.2015 
Vurulduğu yer:Cizre/Şırnak 
Vurulma şekli:Polis kurşunu

Olay:Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Cizre İlçesi’nde Cabbar Taşkın, evinin yakınlarında açılan ateş sonucu öldü 

297-Adı soyadı:AZİZ YULAR
Yaşı:33
Vurulma tarihi:30.12.2015 
Vurulduğu yer:Cizre/Şırnak 
Vurulma şekli:Polis kurşunu

Olay: Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Cizre İlçesi’nde evinin yakınlarında açılan ateş sonucu öldü 

296- Adı Soyadı:HÜSEYİN ERTENE
Yaşı:16
Vurulma Tarihi:28.12.2015
Vurulduğu yer:Cizre/Şırnak
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu

Olay:  Polis operasyonlarının  sürdüğü Cizre'de, Cudi Mahallesi'nde özel harekat polislerince açılan ateşle öldü.

295- Adı Soyadı:SEDAT BARAN
Yaşı:21
Vurulma Tarihi:27.12.2015
Vurulduğu yer:Mersin
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu

Olay:  Mersin’in Akdeniz ilçesinde eylemcilere müdahale eden polisin ateşi ile öldü.

294- Adı Soyadı:HASAN SANIR
Yaşı:75
Vurulma Tarihi:26.12.2015
Vurulduğu yer:Silopi/Şırnak
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu

 Olay:Silopi’de devam eden abluka ve sokağa çıkma yasağı sırasında 75 yaşındaki İmam Hasan Sanır, polis ateşi ile öldü

 293- Adı Soyadı:RAMAZAN İNCE
Yaşı:68
Vurulma Tarihi:26.12.2015
Vurulduğu yer:Cizre/Şırnak
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu.

Olay: Sokağa çıkma yasağının 13'üncü gününde Cizre'de, özel harekat timlerinin açtığı yaylım ateş sonucu öldü.

292- Adı Soyadı:MİRAY İNCE
Yaşı:Bebek (3 aylık)
Vurulma Tarihi:25.12.2015
Vurulduğu yer:Cizre/Şırnak
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu

Olay: Sokağa çıkma yasağının 13'üncü gününde Cizre'de, özel harekat timlerinin açtığı yaylım ateş sonucu öldü.

291- Adı Soyadı:SALİH BAYGIN
Yaşı:70
Vurulma Tarihi:23.12.2015
Vurulduğu yer:D.Bakır
Ölüm Şekli:Gaz bombası

Olay: Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağını protesto eden gençlere ateş sonucu öldü.  

290- Adı Soyadı:DİKRAN SAYACA

Yaşı:45
Vurulma Tarihi:23.12.2015
Vurulduğu yer:Cizre
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu

Olay:Cizre’de opersayon düzenleyen polislerin ateşi sonucu hayatını kaybetti. 

290- Adı Soyadı:ADİLE KARADUMAN
Yaşı:55
Vurulma Tarihi:23.12.2015
Vurulduğu yer:Cizre
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu

Olay: Sokağa çıkma yasağının 10'üncü gününde Cizre'de, özel harekat timlerinin açtığı yaylım ateş sonucu öldü.

289- Adı Soyadı:AZİME AŞAN
Yaşı:46
Vurulma Tarihi:22.12.2015
Vurulduğu yer:Cizre
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu

 Olay: Sokağa çıkma yasağının devam ettiği Cizre'de, özel harekat timlerinin açtığı yaylım ateş sonucu öldü.

288- Adı Soyadı:MEHMET SAÇAN
Yaşı:38
Vurulma Tarihi:22.12.2015
Vurulduğu yer:Cizre
 Ölüm Şekli:Polis Kurşunu 

Olay: Sokağa çıkma yasağının devam ettiği Cizre'de, özel harekat timlerinin açtığı yaylım ateş sonucu öldü

287- Adı Soyadı:MEHMET TEKİN
Yaşı:35
Vurulma Tarihi:22.12.2015
Vurulduğu yer:Cizre
 Ölüm Şekli:Polis Kurşunu  

Olay: Sokağa çıkma yasağının devam ettiği Cizre'de, özel harekat timlerinin açtığı yaylım ateş sonucu öldü

286- Adı Soyadı:DAVUT ÖZER
Yaşı:15
Vurulma Tarihi:22.12.2015
Vurulduğu yer:Tarsus/Adana
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu  

Olay:Tarsus'ta polisin rastgele açtığı ateş sonucu karnından ağır yaralanan 15 yaşındaki Davut Özer yaşamını yitirdi. 
 285- Adı Soyadı:ŞİYAR BARAN
Yaşı:13
Vurulma Tarihi:22.12.2015
Vurulduğu yer: Diyarbakır
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu 

Olay:Diyarbakır'da Sur için yapılan protesto eylemleri sırasında 13 yaşındaki Şiyar Baran isimli çocuk hayatını kaybetti  

 284- Adı Soyadı:YUSUF İNAN
Yaşı:40
Vurulma Tarihi:21.12.2015
Vurulduğu yer: Silopi/Şırnak
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu 

Olay: Sokağa çıkma yasağının devam ettiği Şıranak’ta özel harekat timlerinin açtığı yaylım ateş sonucu öldü

283- Adı Soyadı:TAYBET İNAN

Yaşı:57
Vurulma Tarihi:21.12.2015
Vurulduğu yer: Silopi/Şırnak
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu 

Olay: Sokağa çıkma yasağının devam ettiği Cizre'de, özel harekat timlerinin açtığı yaylım ateş sonucu öldü

282- Adı Soyadı:(Bebek) YAMALAK
Yaşı:Anne karnında 8 aylık
Vurulma Tarihi:20.12.2015
Vurulduğu yer:Cizre/Şırnak
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu 

Olay: Sokağa çıkma yasağının devam ettiği Cizre'de, özel harekat timlerinin açtığı yaylım ateş sonucu öldü

281- Adı Soyadı:ZEYNEP YILMAZ
Yaşı:45
Vurulma Tarihi:20.12.2015
Vurulduğu yer:Cizre/Şırnak
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu

Olay: Sokağa çıkma yasağının devam ettiği Cizre'de, özel harekat timlerinin açtığı yaylım ateş sonucu öldü

280- Adı Soyadı: EMİRE GÖK
Yaşı:39
Vurulma Tarihi:20.12.2015
Vurulduğu yer:Nusaybin/Mardin
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu

Olay: Sokağa çıkma yasağının devam ettiği Nusaybin’de  özel harekat timlerinin açtığı yaylım ateş sonucu öldü

279- Adı Soyadı: AYŞE BURUNTEKİN
Yaşı:40
Vurulma Tarihi:19.12.2015
Vurulduğu yer:Silopi/Şırnak
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu

Olay:Şırnak’ın Silopi ilçesinde evinin damına çıkan 40 yaşındaki Ayşe Buruntekin  polisin ateşiyle öldü. 

278- Adı Soyadı:SELAHATTİN BOZKURT
Yaşı:70
Vurulma Tarihi:19.12.2015
Vurulduğu yer:Cizre/Şırnak
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu 

Olay: Sokağa çıkma yasağının devam ettiği Cizre'de, özel harekat timlerinin açtığı yaylım ateş sonucu öldü

277- Adı Soyadı:İBRAHİM  AKAN
Yaşı:15
Vurulma Tarihi:18.12.2015
Vurulduğu yer:Cizre/Şırnak
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu  

Olay: Sokağa çıkma yasağının devam ettiği Cizre'de, özel harekat timlerinin açtığı yaylım ateş sonucu öldü.

 276- Adı Soyadı:DOĞAN ASLAN
Yaşı:22
Vurulma Tarihi:18.12.2015
Vurulduğu yer:Cizre/Şırnak
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu 

Olay: Cudi Mahallesi’nde evine giden 22 yaşında Doğan Aslan  polislerin açtığı ateş sonucu sırtından vurularak öldü.   

275- Adı Soyadı:HEDİYE ŞEN
Yaşı:30
Vurulma Tarihi:17.12.2015
Vurulduğu yer:Cizre/Şırnak
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu 

Olay: Sokağa çıkma yasağının devam ettiği Cizre'de, özel harekat timlerinin açtığı yaylım ateş sonucu öldü.

274- Adı Soyadı:ŞERDIL CENGİZ
Yaşı:21
Vurulma Tarihi:15.12.2015
Vurulduğu yer:D.Bakır
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu

Olay: Bağlar ilçesine protestolar sırasında özel harekat polisleri tarafından açılan ateş sonucu öldü. 

 273- Adı Soyadı:ŞİYAR SALMAN
Yaşı:18
Vurulma Tarihi:15.12.2015
Vurulduğu yer:D.Bakır
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu

Olay:  Bağlar ilçesine protestolar sırasında özel harekat polisleri tarafından açılan ateş sonucu öldü. 

272-Adı Soyadı: TAKYEDDİN ORAL
Yaşı:24
Vurulduğu yer:Dargeçid/Mardin
Vurulduğu tarih:13.12.2015
Ölüm şekli:Polis kurşunu

Olay:Mardin'in Dargeçit ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağında özel harekat timlerinin açtığı ateş sonucu öldü

271- Adı Soyadı:FEHİME ATKI
Yaşı:56
Vurulma Tarihi:07.12.2015
Vurulduğu yer:Nusaybin/Mardin
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu  

Olay: Sokağa çıkma yasağının devam ettiği Nusaybin’de, özel harekat timlerinin açtığı yaylım ateş sonucu öldü.

270- Adı Soyadı:MAHSUN AKDOĞAN
Yaşı:23
Vurulma Tarihi:07.12.2015
Vurulduğu yer:Nusaybin/Mardin
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu  

Olay:Sabah saatlerinde özel harekat timlerinin ateş açması sonucu öldü.

269- Adı Soyadı:HATİCE ŞAHİN
Yaşı:31
Vurulma Tarihi:../../ 2015
Vurulduğu yer:Gebze/Kocaeli
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu  

Olay:Kocaeli’nin Gebze ilçesinde ailevi tartışma sonucu  öldü.

 268- Adı Soyadı:CUDİ TEBER
Yaşı:23
Vurulma Tarihi:07.12.2015
Vurulduğu yer:Nusaybin/Mardin
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu

  Olay: Sokağa çıkma yasağının devam ettiği Nusaybin’de, özel harekat timlerinin açtığı yaylım ateş sonucu öldü

267- Adı Soyadı:HAKAN DOĞAN
Yaşı:15
Vurulma Tarihi:07.12.2015
Vurulduğu yer:Nusaybin/Mardin
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu 

Olay:Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Nusaybin’de özel tim polisinin açtığı ateş sonucu Hakan Doğan öldü.

266- Adı Soyadı:M.EMİN İNAN
Yaşı:28
Vurulma Tarihi:05.12.2015
Vurulduğu yer:Nusaybin/Mardin
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu

Olay:Dicle Mahallesi'nde bulunan Lice Sokak'ta kobra tipi zırhlı araçtan açılan ateş sonucu öldü.

265- Adı Soyadı:DİLAN KOTAK
Yaşı:20
Vurulma Tarihi:03.12.2015
Vurulduğu yer:İstanbul
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu

Olay:Sancaktepe'de bir eve düzenlenen operasyon sırasında evde bulunan Dilan Kortak polis kurşunu ile hayatını kaybetti.   

264-Adı Soyadı:ÇEKVAR ALİ ÇUBUK
Yaşı:16
Vurulma Tarihi: 02.12.2015
Vurulduğu yer: D.Bakır
Ölüm şekli:Polis kurşunu  

Olay: Sur ilçesinde, dün sabah saatlerinde başlayan polis operasyonunda  vurulan ve “terörist” denilerek öldürüldü.  

263-Adı Soyadı:SELMAN AĞAR
Yaşı:10
Vurulma Tarihi: 02.12.2015
Vurulduğu yer: Cizre7Şırnak
Ölüm şekli:Polis kurşunu                             
Olay:
Sokağa çıkma yasağının devam ettiği Cizre'de, keskin nişancı ateşi ile öldü..  

262-Adı Soyadı:MERT M. TİLEY
Yaşı:24
Vurulma Tarihi: 24.10.2014
Vurulduğu yer:İstanbul
Ölüm Tarhi: 30.11.2015
Ölüm şekli:Polis kurşunu

Olay:24 Ekim 2014’te polise tartıştığı için, polis kurşunu ile kafasından vurularak ağır yaralandı ve hastanede öldü.  

 261- Adı Soyadı:HACI SASUR

Yaşı:27
Vurulma Tarihi:29.11.2015
Vurulduğu yer:Cizre/Şırnak
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu

Olay:Diyarbakır'da öldürülen Baro Başkanı Tahir Elçi’nin vurulmasını protesto ederken açılan ateş sonucu öldü.    

260-Tahir Elçi /49 
Ölüm Şekli: Polis Kurşunu
Olay Tarihi: 28.11.2015
Olay Yeri: Diyarbakır
Olay: Diyarbakır Barosu Başaknı Elçi, barış bildirisini okurken ölddürüldü

259- Adı Soyadı:NASİP YEŞİL
Yaşı:18
Vurulma Tarihi:27.11.2015
Vurulduğu yer:Silopi/Şırnak
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu

Olay:Silopi’de  polisler tarafından açıldığı iddia edilen ateş sonucu yaşamını yitirdi.

 258- Adı Soyadı:SEDAT GÜNGÖR
Yaşı:22
Vurulma Tarihi:24.11.2015
Vurulduğu yer:Nusyabin/Mardin
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu

Olay:Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde uygulanan sokağa çıkma yasağını ihlal ettiği için vuruldu.

257- Adı Soyadı:MURAT AKTAR
Yaşı:22
Vurulma Tarihi:23.11.2015
Vurulduğu yer:Silvan/D.Bakır
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu

Olay:Diyarbakır’ın Silvan İlçesi’nde “dur” ihtarına uymadıkları gerekçesiyle öldürüldü.

256- Adı Soyadı:RAFET AŞU
Yaşı:23
Vurulma Tarihi:23.11.2015
Vurulduğu yer:Cizre/Şırnak
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu  

Olay:Şırnak'ın Cizre ilçesinde, dün evine giderken polislerin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti. 
 255- Adı Soyadı:NURHAN KAPLAN
Yaşı:45
Vurulma Tarihi:19.11.2015
Vurulduğu yer:Nusaybin/Mardin
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu  

Olay:Nusaybin’in Abdülkadirpaşa Mahallesi, Hayli Sokağı’nda keskin nişancıların açtığı belirtilen ateş sonucu  öldü.

254- Adı Soyadı:MUHAMMET  ALTUNKAYNAK
Yaşı:23
Vurulma Tarihi:19.11.2015
Vurulduğu yer:Nusaybin/Mardin
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu  

Olay:Nusaybin’de dün gece Muhammed Altunkaynak isimli genç, DUR ihtarına uymadığı için öldürüldü.

253- Adı Soyadı:MUSUR ASLAN
Yaşı:19
Vurulma Tarihi:19.11.2015
Vurulduğu yer:Nusaybin/Mardin
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu  

Olay:Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde uygulanan sokağa çıkma yasağında dur ihtarına uymadığı için vuruldu

252- Adı Soyadı:HASAN DAL
Yaşı:45
Vurulma Tarihi:18.11.2015
Vurulduğu yer:Nusaybin/Mardin
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu  

Olay:Sokağa çıkma yasağının 19 Kasım 2015 itibariyle 7. gününe girdiği Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde vuruldu

251- Adı Soyadı:RIDVAN US
Yaşı:45
Vurulma Tarihi:16.11.2015
Vurulduğu yer:Silvan/D.Bakır
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu  

Olay:12 gün boyunca ablukaya alınan ve özel tim operasyon düzenlenen Diyarbakır’ın Silvan’da vuruldu.  

250- Adı Soyadı:MEHMET YAVUZ
Yaşı:45
Vurulma Tarihi:11.2015
Vurulduğu yer:Silvan/D.Bakır
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu  

Olay:Silvan tekel mahallesinde düzenlenen operasyonda gün boyu süren çatışmalarda Mehmet Yavuz öldürüldü. 

249- Adı Soyadı:YAKUP SİNBAĞ
Yaşı:20
Vurulma Tarihi:11.2015
Vurulduğu yer:Silvan/D.Bakır
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu  

Olay:9 Kasım 2015 günü akşam saatlerinde Tekel Mahallesi’ne düzenlenen operasyonda açılan ateş sonucu öldü.  

248- Adı Soyadı:İSMET GEZİCİ
Yaşı:55
Vurulma Tarihi:11.2015
Vurulduğu yer:Silvan/D.Bakır
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu  

Olay: Sokağa çıkma yasağı uygulanan Silvan’da DDUR ihtarına uyulmadığı için vuruldu 

247-Adı Soyadı:SELAMET YEŞİLMEN
Yaşı:45
Vurulma Tarihi: 15.11.2015
Vurulduğu yer:Nusaybin
Ölüm şekli:Polis Kurşunu 

Olay:Fırat Mahallesi'nde evinin ikinci katından bahçeye inerken zırhlı araçtan açılan ateş sonucu öldü.  

246-Adı Soyadı:FATMA YİĞİT
Yaşı:20
Vurulma Tarihi: 11.11.2015
Vurulduğu yer:Şırnak
Ölüm şekli:Polis bombası 

Olay:  “Bomba atar” tabir edilen bir silahla atılan bombaların şarpneli sonucu öldü.  

 245- Adı Soyadı:SÜLEYMAN GÜLEÇ
Yaşı:24
Vurulma Tarihi:10.11.2015
Vurulduğu yer:Silvan
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu 

Olay: Silvan’da 10 gününde devam eden sokağa çıkma yasağı süresince yapılan polis operasyonları sırasına öldü.

244- Adı Soyadı:ENGİN GEZİCİ
Yaşı:24
Vurulma Tarihi:06.11.2015
Vurulduğu yer:D.Bakır
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu  

Olay: Silvan’da devam eden sokağa çıkma yasağı süresince yapılan polis operasyonları sırasına öldü.

243- Adı FERHAT DOĞRU
Yaşı:18
Vurulma Tarihi:06.11.2015
Vurulduğu yer:D.Bakır
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu  

Olay: 06.11.2015 tarihinde Diyarbakır'ın merkez Sur ilçesine yönelik yapılan operasyonda hayatını kaybetti..

 242- Adı Soyadı:DİLEK DOĞAN
Yaşı:25
Vurulma Tarihi:25.10.2015
Vurulduğu yer:İstanbul
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu  

Olay:İstanbul’da Küçükarmutlu mahallesine “terör operasyonu” adı altında evi aranırken polis kurşunu ile öldürüldü.   

241- Adı Soyadı:MUSTAFA AŞLIĞ
Yaşı:16
Vurulma Tarihi:25.10.2015
Vurulduğu yer:Şırnak
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu  

Olay: Silopi'de  operasyon yapan polis 3.caddede açtığı ateş sonucu 16 yaşındaki çocuk öldü. 

 240- Adı Soyadı:İDRİS CEBE
Yaşı:18
Vurulma Tarihi:12.10.2015
Vurulduğu yer:Mardin
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu  

Olay: Dargeçit'te, İdris Cebe adlı bir gencin özel harekat polisleri tarafından açılan ateş sonucu öldü.

 239- Adı Soyadı:HELİN ŞEN
Yaşı:12
Vurulma Tarihi:10.10.2015
Vurulduğu yer:D.Bakır
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu  

Olay:Sur ilçesinde sokağa çıkma yasağı sırasında yaşanan çatışmalarda 12 yaşındaki Helin Şen isimli öldü. 
 238-Adı Soyadı: ÖMER KOÇ
Yaşı:16
Vurulduğu tarih:04.10.2015
Vurulduğu yer: Diyarbakır
Ölüm Şekli: Polis Kurşunu   

Olay:Bağlar ilçesi Girne Caddesi yakınlarında 16 yaşlarındaki Ömer Koç isimli bir çocuk polisler tarafından öldürüldü.

 237-Adı Soyadı: REZAN KAYA
Yaşı:20
Vurulduğu tarih:04.10.2015
Vurulduğu yer: Diyarbakır
Ölüm Şekli: Polis Kurşunu   

Olay:Bağlar'a bağlı Huzurevleri Mahallesi'nde Rezan Kaya isimli genç polisin açtığı ateş sonucu yaşamını yitirdi.   

236-Adı Soyadı: ŞAHİN TURAN
Yaşı:27
Vurulduğu tarih:02.10.2015
Vurulduğu yer: Nusaybin
Ölüm Şekli: Polis Kurşunu   

Olay:Sokağa çıkma yasağının devam ettiği Nusaybin’de motosikleti ile seyir halinde iken polis kurşunu ile vuruldu.

 235-Adı Soyadı: AHMET SÖNMEZ
Yaşı:50
Vurulduğu tarih:02.10.2015
Vurulduğu yer: Nusaybin
Ölüm Şekli: Polis Kurşunu  

Olay: Mardin'in Nusaybin’de yapılan operasyonda 50 yaşındaki Ahmet  Sönmez hayatını kaybetti. 

 234-Adı Soyadı:BERAT GÜZEL
Yaşı:12
Vurulduğu tarih:02.10.2015
Vurulduğu yer: Bismil-D.Bakır
Ölüm Şekli: Polis Kurşunu 

Olay:Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından sabah saatlerinde öldürüldü.  

233- Adı Soyadı:BİLAL MENGİL
Yaşı:16
Vurulma Tarihi:28.09.2015
Vurulduğu yer:Silvan-D.Bakır
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu  

Olay: Diyarbakır Silvan’da 9 Eylül’de polis kurşunuyla yaralanan 16 yaşındaki Bilal Mengil hastanede öldü.   

232-Adı Soyadı:BÜNYAMİN İRCİ 
Yaşı:14
Vurulma Tarihi:10.09.2015
Vurulduğu yer:Cizre-Şırnak
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu  

Olay:  14 yaşındaki Bünyamin İrci’nin 10 Eylül’de sabah evine giderken özel harekat polisleri tarafından vuruldu.    

231-Adı Soyadı:SELMAN AĞAR
Yaşı:10
Vurulduğu tarih:09.09.2015
Vurulduğu yer: Cizre- Şırnak
Ölüm Şekli: Polis Kurşunu   

Olay:Günlerdir sokağa çıkma yasağının devam ettiği Cizre’de çatışmalar esnasında 10 yaşındaki çocuk öldü.  

230-Adı Soyadı:EŞREF EDİN 
Yaşı:60 
Vurulduğu tarih:07.09.2015 
Vurulduğu yer: Cizre- Şırnak 
Ölüm Şekli: Polis Kurşunu    

Olay:Cizre ilçesi İdil Caddesi’ne yakın bir sokakta bulunan Eşref Edin, zırhlı araçtan sıkılan kurşunla yaşamını yitirdi.

229-Adı Soyadı:MAŞALLAH EDİN 
Yaşı:55
Vurulduğu tarih:07.09.2015
Vurulduğu yer: Cizre- Şırnak
Ölüm Şekli: Polis Kurşunu   

Olay:Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Cizre’de dün gece ağır silahlarla mahallere operasyon düzenleyen polisin katlettiği

228-Adı Soyadı:ZEYNEP TAŞKIN
Yaşı:17
Vurulduğu tarih:07.09.2015
Vurulduğu yer: Cizre- Şırnak
Ölüm Şekli: Polis Kurşunu   

Olay:Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Cizre’de operasyon düzenleyen polisin açtığı ateş sonucu  öldü

 227-Adı Soyadı:SAİT NAİCİ
Yaşı:16
Vurulduğu tarih:07.09.2015
Vurulduğu yer: Cizre- Şırnak
Ölüm Şekli: Polis Kurşunu

Olay: Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Cizre’de operasyon düzenleyen polisin açtığı ateş sonucu  öldü

 226-Adı Soyadı:MEHMET EMİN LEVENT
Yaşı:21
Vurulduğu tarih: 07.09.2015
Vurulduğu yer: Cizre- Şırnak
Ölüm Şekli: Polis Kurşunu 

Olay:Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Cizre’de operasyon düzenleyen polisin açtığı ateş sonucu öldü

225- Adı Soyadı:OSMAN ÇAĞLI
Yaşı:18
Vurulma Tarihi:07.09.2015
Vurulduğu yer:Cizre-Şırnak
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu  

Olay: Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Cizre’de operasyon düzenleyen polisin açtığı ateş sonucu  öldü

224- Adı Soyadı:CEMİLE ÇAĞIRGA
Yaşı:10
Vurulma Tarihi:07.09.2015
Vurulduğu yer:Cizre-Şırnak
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu 

Olay: Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Cizre’de operasyon düzenleyen polisin açtığı ateş sonucu  öldü

223- Adı Soyadı:MURAT ÖZDEMİR 
Yaşı:28 
Vurulma Tarihi:07.09.2015
Vurulduğu yer:Tarsus-Mersin
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu 

 Olay:Mersin'in Tarsus ilçesinde polisin dur ihtarına uymayan motosiklet sürücüsü Murat Özdemir öldürüldü.  

222- Adı Soyadı:SAİT ÇAĞDAVUL 
Yaşı:19 
Vurulma Tarihi:06.09.2015 
Vurulduğu yer:Cizre 
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu 

Olay: Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Cizre’de operasyon düzenleyen polisin açtığı ateş sonucu  öldü

221- Adı Soyadı:AYTEN GÜLHAN
Yaşı:32
Vurulma Tarihi:05.09.2015
Vurulduğu Yer:Tunceli
Ölüm Tarihi: 05.09.2015
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu 

Olay:Dersim'de dün özel harekat timleri ve PKK'liler arasında çıkan çatışmada yaralanan Ayten Gülhan sabaha karşı hastanede yaşamını yitirdi.

220- Adı Soyadı:LOKMAN SÜNE
Yaşı:22
Vurulma Tarihi:05.09.2015
Vurulduğu Yer:Mardin
Ölüm Tarihi: 05.09.2015
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu 

Olay:Mardin Nusaybin’de yaşanan olaylarda sokakta bulunan 22 yaşındaki Lokman Süne polis kurşunu ile öldürüldü.  

219- Adı Soyadı: TRACEY  LYNN BROWN 
Yaşı:48
Vurulma Tarihi:201
Vurulduğu Yer:İstanbul
Ölüm Tarihi:201
Ölüm Şekli:Polis Şiddeti

Olay: ABD vatandaşı siyahi Tracey Lynn Brown (48) isimli kadın Havaalanında polisin sıktığı gaz sonucu öldü   

218-Adı Soyadı: ALİ ÖDÜK

Yaşı:20                                                                         
Vurulduğu tarih: 29.08.2015
Vurulduğu yer: Silopi- Şırnak
Ölüm Şekli: Polis Kurşunu 

Olay:Polisin DUR  ihtarına uymadığı gerekçesiyle öldürüldü.  

217- Adı Soyadı:HALİT CAN
Yaşı:22
Vurulduğu tarih: 29.08.2015
Vurulduğu yer: Silopi- Şırnak
Ölüm Şekli: Polis Kurşunu 

Olay: Polisin DUR  ihtarına uymadığı gerekçesiyle öldürüldü.  

 216- Adı Soyadı:BARAN ÇAĞLI
Yaşı:7
Vurulduğu tarih: ...08.2015
Vurulduğu yer: Cizre Şırnak 
Ölüm Şekli: Polis Kurşunu 

Olay:Cizre’de Garnizon Komutanlığı yakınlarında çıkan olaylar  7 yaşındaki Baran Çağlı hayatını kaybetti. 

 215- Adı Soyadı:YAKUB BABAT
Yaşı: 26
Vurulduğu tarih:29.08.2015
Vurulduğu yer:Yüksekova
Ölüm tarihi:29.08.2015
Ölüm Şekli: Polis Kurşunu 

Olay:Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde çıkan olaylar esnasında polisin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti

 214- Adı Soyadı:FETTAH ES
Yaşı: 28
Vurulduğu tarih:28.08.2015
Vurulduğu yer:Yüksekova
Ölüm tarihi:28.08.2015
Ölüm Şekli: Polis Kurşunu 

Olay:Yüksekova’da zırhlı araçlarla yapılan operasyonda yaralanarak, hastanede öldü.  

213- Adı Soyadı:GÜLAY MEMİŞ
Yaşı: 38
Vurulduğu tarih:28.08.2015
Vurulduğu yer:Manisa
Ölüm tarihi:28.08.2015
Ölüm Şekli: Polis Kurşunu 

Olay:MANİSA’nın Şehzadeler İlçesi’nde polis memuru nişanlısı 38 yaşındaki Gülay Memiş’i öldürdü.

 212- Adı Soyadı:MMAZLUM TURAN
Yaşı: 16
Vurulduğu tarih:28.08.2015
Vurulduğu yer:Kızıltepe-Mardin
Ölüm tarihi:28.08.2015
Ölüm Şekli: Polis Kurşunu 

Olay:Kızıltepe’de polis otosu geçişinde patlama oldu. Yapılan operasyonda polis kurşunu sonucu öldü.   

211- Adı Soyadı:ADEM İRTEGÜN
Yaşı: 16
Vurulduğu tarih:27.08.2015
Vurulduğu yer:Şırnak
Ölüm tarihi:27.08.2015
Ölüm Şekli: Polis Kurşunu 

Olay:Şırnak'ta olayları protesto edenlere polis ateş etti. Açılan ateş sonucu 16 yaşındaki Adem İrtegün öldürüldü.

210- Adı Soyadı:EYÜP ERGEN
Yaşı: 35
Vurulduğu tarih:27.08.2015
Vurulduğu yer:Cizre-Şırnak
Ölüm tarihi:27.08.2015

Ölüm Şekli: Polis Kurşunu 

Olay:Nur Mahallesi'nde çıkan çatışmalar devam ederken, evine giden polisin ateşiyle hayatını kaybetti. 

209- Adı Soyadı:MESUT SANRI
Yaşı: 39
Vurulduğu tarih:26.08.2015
Vurulduğu yer:Şırnak
Ölüm tarihi:26.08.2015
Ölüm Şekli: Polis ihmali

Olay:Cizre'de göstericiler yollarda barikat kurarak ve hendekler kazanlara operasyon düzenlenirken öldü.

208- Adı Soyadı:SERHAT BİNEN
Yaşı: 25
Vurulduğu tarih:19.08.2015
Vurulduğu yer:Silvan
Ölüm tarihi:19.08.2015
Ölüm şekli:Polis kurşunu

Olay:Diyarbakır Silvan’da  olayları protesto eden gençlere, açılan polis ateş sonucu öldü.  

207- Adı Soyadı:CEBBAR ACAR
Yaşı: 21
Vurulduğu tarih:19.08.2015
Vurulduğu yer:İdil
Ölüm tarihi:19.08.2015
Ölüm şekli:Polis kurşunu

Olay:Şırnak, İdil'de  olayları protesto edenlere  polis operasyon düzenledi. Acar polis kurşunu sonucu öldü.

206- Adı Soyadı:ALİ AKPINAR

Yaşı: 19
Vurulduğu tarih:19.08.2015
Vurulduğu yer:Mardin
Ölüm tarihi:19.08.2015
Ölüm şekli:Polis kurşunu

Olay:Mardin merkez Artuklu ilçesinde, askeri operasyonları protesto etmek için eylem yapanlara açılan ateş sonucu öldü.  

 205- Adı Soyadı:FIRAT ELMA
Yaşı: 16
Vurulduğu tarih:18.08.2015
Vurulduğu yer:İstanbul
Ölüm tarihi:18.08.2015
Ölüm şekli:Polis kurşunu

Olay:Esenler'de, korsan gösteri yapan yüzleri maskeli bir grubu dağıtmak için  açılan ateş sonucu öldü. 

 204- Adı Soyadı:GÜLGÜN TUNA
Yaşı: 72
Vurulduğu tarih:17.08.2015
Vurulduğu yer:İzmir
Ölüm tarihi:18.08.2015
Ölüm şekli:Polis aracı çarpması

Olay: 17.08/.2015 günü akşam 21.30 sıralarında Yalı Caddesinde  polis aracı çarpması sonucu öldü.

203- Adı Soyadı:AHMET SÜLÜŞOĞLU
Yaşı: 32
Vurulduğu tarih:17.08.2015
Vurulduğu yer:İstanbul
Ölüm tarihi:17.08.201
Ölüm şekli:Polis Kurşunu  

Olay:Emniyet Müdür yardımcısı Celal Yılmaz'ın, trafikte tartıştığı motosiklet sürücüsü Ahmet Sülüsoğlu'nu öldürdü.

202- Adı Soyadı:MAZLUM KAYNAK
Yaşı: 19
Vurulduğu tarih:13.08.2015
Vurulduğu yer:Sakarya
Ölüm tarihi:13.08.2015
Ölüm şekli:Polis Kurşunu  

Olay:SAKARYA'nın Karasu İlçesi'nde polisin DUR ihtarına uymadığı gerekçesiyle öldürüldü

 201- Adı Soyadı:FAHRETTİN BUDAK
Yaşı: 40
Vurulduğu tarih:13.08.2015
Vurulduğu yer:Diyarbakır
Ölüm tarihi:13.08.2015
Ölüm şekli:Polis Kurşunu 

Olay: Diyarbakır'da, gece saat 23.00 sıralarında Bağlar Kaynartepe Mahallesi'nde açılan ateş sonucu öldü.    

200- Adı Soyadı:HAVZULLAH DOĞAN
Yaşı: 29
Vurulduğu tarih:12.08.2015
Vurulduğu yer:Mardin/Nusaybin
Ölüm tarihi:12.08.2015
Ölüm şekli:Polis Kurşunu 

Olay: Mardin'in Nusaybin’de polise saldırı düzenlendi. Yapılan operasyonda orada geçmekte olan Doğan öldü

199- Adı Soyadı:MUHAMMET AYDEMİR
Yaşı: 15
Vurulduğu tarih:12.08.2015
Vurulduğu yer:Ağrı/Diyadin
Ölüm tarihi:12.08.2015
Ölüm şekli:Polis Kurşunu

Olay:Diyadin’de Atatürk Mahallesi'nde çalıştıkları fırının deposunda özel harekat timleri tarafından vurularak öldürüldü  

 198- Adı Soyadı:ORHAN ASLAN
Yaşı: 16
Vurulduğu tarih:12.08.2015
Vurulduğu yer:Ağrı/Diyadin
Ölüm tarihi:12.08.2015
Ölüm şekli:Polis Kurşunu

Olay: iyadin’de Atatürk Mahallesi'nde çalıştıkları fırının deposunda özel harekat timleri tarafından vurularak öldürüldü 

197- Adı Soyadı: KAMURAN BİLİN
Yaşı: 27
Vurulduğu tarih:07.08.2015
Vurulduğu yer:Şırnak-Silopi
Ölüm tarihi:07.08.2015
Ölüm şekli:Polis Kurşunu

Olay:Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde dün çıkan olaylarda ölen 27 yaşındaki Kamuran Bilin hayatını kaybetti.

 196- Adı Soyadı:HIDIR TAMBOĞA
Yaşı: 17
Vurulduğu tarih:07.08.2015
Vurulduğu yer:Şırnak-Silopi
Ölüm tarihi:07.08.2015
Ölüm şekli:Polis Kurşunu

Olay: Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde dün çıkan olaylarda ölen 17 yaşındaki Hıdır Tamboğa hayatını kaybetti.

 195- Adı Soyadı:HAMİDİ ULAŞ
Yaşı: 58
Vurulduğu tarih:07.08.2015
Vurulduğu yer:Şırnak-Silopi
Ölüm tarihi:07.08.2015
Ölüm şekli:Polis Kurşunu

Olay: Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde dün çıkan olaylarda ölen 58 yaşındaki Hamdi Ulaş hayatını kaybetti.

194- Adı Soyadı:MİRZETTİN GÖRTÜRK
Yaşı: -
Vurulduğu tarih:30.07.2015
Vurulduğu yer:Ağrı-Diyadin
Ölüm tarihi:30.07.2015
Ölüm şekli:Polis Kurşunu

Olay:Ağrı'da bir eve baskın düzenleyen polisleri, Sezai Yaşar, kardeşi Ahmet Yaşar ve Mirzettin Görtürk’ü öldürdü.  

193- Adı Soyadı:AHMET YAŞAR
Yaşı:21
Vurulduğu tarih:30.07.2015

Vurulduğu yer: Ağrı-Diyadin

Ölüm tarihi:30.07.2015
Ölüm şekli:Polis Kurşunu

Olay: Ağrı'da bir eve baskın düzenleyen polisleri, Sezai Yaşar, kardeşi Ahmet Yaşar ve Mirzettin Görtürk’ü öldürdü. 

 192- Adı Soyadı:SEZAİ YAŞAR
Yaşı:26
Vurulduğu tarih:30.07.2015
Vurulduğu yer:Ağrı-Diyadin
Ölüm tarihi:30.07.2015
Ölüm şekli:Polis Kurşunu

Olay: Ağrı'da bir eve baskın düzenleyen polisleri, Sezai Yaşar, kardeşi Ahmet Yaşar ve Mirzettin Görtürk’ü öldürdü.  .

191- Adı Soyadı:HASAN NERE
Yaşı:17
Vurulduğu tarih:28.07.2015
Vurulduğu yer:Cizre
Ölüm tarihi:29.07.2015
Ölüm şekli:Polis Kurşunu

Olay:Cizre’de durdurulmak istenen araca ateş açılması sonucu öldü. 

19- Adı Soyadı:GÜNAY ÖZARSLAN

Yaşı:31
Vurulduğu Tarih:25.07.2015
Vurulduğu Yer:İstanbul
Ölüm şekli: Polis kurşunu

Olay: İstanbul Bağcılar’da DHKP-C üyesi olduğu iddiasıyla evine yapılan operasyonda polis tarafından öldürüldü.  

189- Adıs Soyadı:ABDULLAH ÖZDAL
Yaşı:23
Vurulduğu Tarih:25.07.2015
Vurulduğu Yer: Şırnak-Cizre
Ölüm şekli: Polis kurşunu

Olay:Cizre’de olayları protesto eden gruba müdahale eden polisin açtığı ateş sonucu öldü.  

189-Adı Soyadı: ÇAĞATAY ERDEM
Yaşı:46
Vurulduğu Tarih:26.06.2015
Vurulduğu Yer: Adana
Ölüm şekli: Polis kurşunu

Olay. Fatih Mahallesi'nde oturan polis memuru Ragıp S. Taciz ettiği küçük kızın komşusu Erdem’i öldürdü

 188-Adı Soyadı: AYŞE ŞAHİN
Yaşı:75
Vurulduğu Tarih:17.06.2015
Vurulduğu Yer: Bursa
Ölüm şekli: Polis kurşunu

Olay: Bursa Emniyet Müdürlüğü Hassas Bölgeleri Koruma Şube Müdürlüğü'nde görev yapan polis tarafından vuruldu.

187- Adı Soyadı:SEVDA UYSAL
Yaşı:42
Vurulduğu Tarih:17.06.2015
Vurulduğu Yer: Bursa
Ölüm şekli: Polis kurşunu

Olay: Bursa Emniyet Müdürlüğünde görevli   polis memuru Abbas Usta tarafından öldürüldü.

 186- Adı Soyadı:SERHAT SAVAŞ
Yaşı:15
Vurulduğu tarih:Ekim 2014
Vurulduğu yer:İstanbul
Ölüm tarihi:09.04.2015
Ölüm şekli:Gaz fişeği
Olay:
Gazi Mahallesinde başından gaz fişeği ile yaralanan Savaş hastanede öldü.

185-Adı Soyadı:NİHAT KAZANHAN
Yaşı:12
Vurulduğu Tarih: 13.01.2015
Vurulduğu Yer:Cizre-Şırnak
Ölüm şekli:Polis kurşunu
Olay: Cizre’de olayları protesto eden gruba müdahale eden polisin açtığı ateş sonucu öldü. 

184-Adı Soyadı: ÜMİT KURT
Yaşí:14
Vurulma Tarihi:06.01.2015
Vurulma Yer:Cizre/Şırnak
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu
Olay:
Cizre’de olayları protesto eden gruba müdahale eden polisin açtığı ateş sonucu öldü. 

183-Adı Soyadı:ZEKİ ALAR
Yaşı:32

Vurulduğu Tarih:03.01.2015
Vurulduğu Yer:Cizre/Şırnak
Ölüm Şekli:Polis Kurşunu
Olay: 
Cizre’de olayları protesto eden gruba müdahale eden polisin açtığı ateş sonucu öldü. 

 182-Adı Soyadı:KADRİ ÇAKMAK 
Yaşı:16 
Vurulduğu Tarih:16.12.2014
Vurulduğu Yer:Diyarbakır

Ölüm şekli:Polis Kurşunu
Olay: Diyarbakır’da olayları protesto eden gruba müdahale eden polisin açtığı ateş sonucu öldü.

 181- adı soyadı: EMRAH DEMİR
Yaşı:21
Vurulduğu tarih: 15.12.2014
Vurulduğu yer:Menemen-İzmir
Ölüm şekli:Polis Kurşunu
Olay:
Menemen İlçesi’nde, kavga eden iki kardeşi ayırmak için silah kullanan polis tarafından vuruldu.   

180- Adı Soyadı:ROJHAT ÖZDEL
Yaşı:18
Vurulduğu tarih:06.12.2014
Vurulduğu yer:Yüksekova-Hakkari
Ölüm şekli:Polis Kurşunu

Olay:Yüksekova'da polis şiddetini protesto ederken polisin ateşi sonucu öldü.

179-Adı Soyadı:RAMAZAN ÇAĞLI
Yaşı:28
Vurulduğu tarih:04.12.2014
Vurulduğu Yer:Van
Ölüm şekli: Polis Kurşunu
Olay: 
04.12.2014 günü  olayları protesto eden gruba müdahale eden polisin açtığı ateş sonucu öldü. 

178-Adı Soyadı:FATMA ZAİM
Yaşı:21
Vurulduğu Tarih:10.11.2014
Vurulduğu Yer:Trabzon
Ölüm şekli:Polis Kurşunu
Olay:Trabzon'da polis memuru 23 yaşındaki Ali Aktaş, tartıştığı kız arkadaşını öldürüp, intihar etti.

 177- Adı Soyadı:SALİH YİĞİT 
Yaşı:25
Vurulduğu Tarih: 28.10.2014
Vurulduğu Yer:Silopi-Şırnak
Ölüm şekli:Polis Kurşunu
Olay:28 Ekim 2014 günü Şırnak'ta  olayları protesto eden gruba müdahale eden polisin açtığı ateş sonucu öldü. 

 176-Adı Soyadı:HAKAN BUKSUR
Yaşı:25
Vurulduğu tarih:07.10.2014
Vurulduğu Yer:-Varto-Muş
Ölüm şekli:Polis Kurşunu
Olay:MUŞ’un Varto İlçesi’nde, Suriye olaylarını protesto eden gruba müdahale eden polisin açtığı ateş sonucu öldü. 

 175-Adı Soyadı:CENK YAZICIOĞLU (POLİS)
Yaşı:28
Vurulduğu Tarih: 30.07.2014
Vurulduğu yer:İzmir
Ölüm şekli: Polis Kurşunu
Olay: 30.07.2014 günü İzmir Buca İlçesi 221/3 sokak polis memuru İ.M Cenk tarafından öldürüldü. 

174- Adı Soyadı:FURKAN ÇAVUŞ
Yaşı:14
Vurulduğu Tarih:17.07.2014
Vurulduğu Yer: Erzurum
Ölüm şeklii:Polis Aracı çarpması
Olay:
Palandöken ilçesi Maksut Efendi Mahallesi’nde hayvanlarını otlatırken polis İrfan Bayrak tarafından vuruldu.

 173- Adı Soyadı:ŞENGÜL ÖZEK
Yaşı:
Vurulduğu Tarih:01.07.2014
Vurulduğu Yer:Ankara
Ölüm şekli:Polis Kurşunu
Olay:
Ankara’da kendisini rahatsız eden polis memuru Bircan Tanyeli tarafından vuruldu. 

 172- Adı Soyadı:NURAY ATAY
Yaşı:
Vurulduğu Tarih: 01.07.2014
Vurulduğu Yer:Ankara
Ölüm şekli: Polis Kurşunu
Olay: Ankara’da kendisini rahatsız eden polis memuru Bircan Tanyeli tarafından vuruldu

171-Adı Soyadı:BİRCAN TANYELİ
Yaşı:
Vurulduğu Tarih:01.07.2014
Vurulduğu Yer:Ankara
Ölüm şekli:Polis Kurşunu
Olay:
 İki kişiyi öldüren polis Bircan Tanyeli’yi başka polis tarafından vurularak öldürüldü. 

170-Adı Soyadı:İBRAHİM ARAS
Yaşı:15
Vurulma Tarihi:15.06.2014
Vurulma Yeri:Adnan
Vurulma Şekli:Gaz Bombası 
Olay:
Doğu illerindeki olayları protesto ederken polisin attı gaz fişeği sonucu vuruldu.

169-Adı Soyadı:RAMAZAN ERTAŞ
Yaşı:80
Vurulduğu Tarih:09.06.2014
Vurulduğu Yer:Siirt
Ölüm şekli:Gaz Bombası
Olay:
Lice olaylarını olaylarını protesto ederken polisin attı gaz fişeği sonucu vuruldu.
168-Adı Soyadı:LÜTFULLAH TACİK
Yaşı:17
Vurulduğu Tarih:31.05.2014
Vurulduğu Yer:Van
Vurulma Şekli:Karakolda, dövülerek
Olay:
Geri Gönderme Merkezi’nde S.O. adlı polis memuru tarafından “yaşını yanlış söylediği” gerekçesiyle öldürüldü.

 167-Adı Soyadı:ELİF ÇERMİK
Yaşı:64
Vurulduğu Tarih:30.05.2014
Vurulduğu Yer:İstanbul
Ölüm şekli:Biber Gazı sonucu ölüm
Olay:
30.05.2014 günü Elif Çermik gaz bombası sonucu  hayatını  kaybetti. 

166-Adı Soyadı:AYHAN YILMAZ
Yaşı:42
Vurulma Tarihi:22.05.2014
Vurulma Yeri:İstanbul
Ölüm şekli:Gaz fişeği,şarpnel parçası
Olay:
Uğur Kurt’un ölümüne ilişkin yapılan açıklamada el yapımı bir patlayıcıdan çıkan şarapnel sonucu öldü.  

165-Adı Soyadı:UĞUR KURT
Yaşı:30
Vurulma Tarihi:22.05.2014
Vurulma Yeri:İstanbul
Ölüm şekli:Polis Kurşunu
Olay:Okmeydanı Cemevi'nde bir cenaze törenine katılmak için beklerken polis kurşunu ile vuruldu.  .  

164-Adı Soyadı:MEHMET İSTİF
Yaşı:36
Vurulma Tarihi:12.05.2014
Vurulma Yeri:Mersin
Ölüm şekli:Biber gazı sonucu kanser ve ölüm
Olay:Mersin'de Gezi eylemleri sırasında ağzına sıkılan biber gazı sonrası ölümü gerçekleşti. ,     

163-Adı Soyadı:HAKKI ORHAN
Yaşı:
Vurulma Tarrihi:22.04.2014
Vurulma Yeri:Uşak
Vurulma Şekli:Polis Kurşunu
Olay:Uşak’ta ‘dur’  ihtarına uymadığı iddiasıyla polisin açtığı ateş sonucu bedensel engelli Hakkı Orhan öldü.

162-Adı Soyadı:VEDAT SABUNCU
Yaşı:43
Vurulma Tarihi:07.04.2014
Vurulma Yeri:İzmir
Ölüm şekli:Polis Kurşunu
Olay:İzmir Kemalpaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polis memuru Ö.Y. tarafından vuruldu.     

161-Adı Soyadı:CAFER TURGUT
Yaşı:25
Vurulma Tarihi:06.04.2014
Vurulma Yeri:İstanbul
Ölüm şekli:Polis Kurşunu
Olay:Polisin DUR ihtarına uymadığı gerekçesiyle vuruldu.

160-Adı Soyadı:AHMET KÜÇÜKTAĞ (POLİS)
Yaşı:30
Vurulma Tarihi:12.03.2014
Vurulma Yeri:Tunceli
Ölüm şekli: Biber gazı sonucu,kalp krizi ve ölüm
Olay:Berkin Elvan'ın ölümünü protesto etmek isteyen gruplara sıktığı gaz b sonucu öldü.

159-Adı Soyadı:BERKİN ELVAN
Yaşı:16
Vurulma Tarihi:11.03.2014
Vurulma Yeri:İstanbul
Ölüm şekli:Gaz Bombası
Olay: Gezi Parkı olayları sırasında, 16 yaşındaki Berkin Elvan Polisinin attığı gaz fişeği sonucu öldü.   

 158-Adı Soyadı:BEMAL TOKÇU
Yaşı:25
Vurulma Tarihi:06.12.2013
Vurulma Yeri:Yüksekova-Hakkari
Ölüm şekli:Polis Kurşunu
Olay:P
olis tarafından yaşama haklarını protesto eden gruba açılan ateş sonucu öldü.

157-Adı Soyadı:VEYSEL İŞBİLİR
Yaşı:34
Vurulma Tarihi:06.12.2013
Vurulma Yeri:Yüksekova-Hakkari
Ölüm şekli:Polis Kurşunu
Olay:
Yüksekova'da mezarların tahrip edilmesinin protesto ederken açılan ateş sonucu öldü. 

 156-Adı Soyadı:MEHMET REŞİT İŞBİLİR
Yaşı:34
Vurulma Tarihi:06.12.2013
Vurulma Yeri:Yüksekova-Hakkari
Ölüm şekli:Polis Kurşunu
Olay: Yüksekova'da mezarların tahrip edilmesinin protesto ederken öldürüldü. 

155- Adı Soyadı:AYŞE UĞUR
Yaşı:70
Vurulduğu Tarih:03.11.2013
Vurulduğu yer:Karaman
Ölüm şekli:Polis aracı çarpması sonucu ölüm
Olay:03.11.2013 tarihinde Karaman'da görevli polis memuru M.Ö’nün aracı çarpması sonucu öldü.  

154-Adı Soyadı:AYŞE KANAT

Yaşı:72
Vurulma Tarihi:27.10.2013
Vurulma Yeri:Hakkari
Ölüm şekli:Aşırı hız yapan polis aracının çarpması sonucu
Olay:Halı saha maçına yetişmek için aşırı hız yapan polis aracının çarpması sonucu öldü.

153-Adı Soyadı:VEYSEL ALBAYRAK
Yaşı:43
Vurlma Tarihi:05.10.2013
Vurulma Yeri:İstanbul
Ölüm şekli: Polis Kurşunu
Olay:Polisin DUR ihtarına uymadığı gerekçesiyle öldürüldü

152- Adı Soyadı:BAYRAM SÖNMEZ
Yaşı:51
Vurulma Tarihi:27.09.2013
Vurulma Yeri:Elazığ
Ölüm şekli:Polis Kurşunu
Olay:
Van Emniyet Müdürlüğünde görevli polis memuru Selim Meral  tarafından öldürüldü
151-Adı Soyadı:ZELİHA MERAL
Yaşı23
Vurulma Tarihi:27.09.2013
Vurulma Yeri:Elazığ
Ölüm şekli:Polis Kurşunu
Olay: 
Van Emniyet Müdürlüğünde görevli polis memuru Selim Meral  tarafından öldürüldü

150-Adı Soyadı:AYTEN SÖNMEZ 
Yaşı:42
Vurulma Tarihi:27.09.2013
Vurulma Yeri:Elazığ
Ölüm şekli:Polis Kurşunu
Olay: Van Emniyet Müdürlüğünde görevli polis memuru Selim Meral  tarafından öldürüldü

149-Adı Soyadı:İSMAİL DERE
Yaşı:
Vurulma Tarihi:20.09.2013
Vurulma Yeri:Bursa
Ölüm şekli:Polis Kurşunu
Olay:
 Uludağ Yolu üzerinde uygulama yapan yunus ekipleri DUR ihtarına uymadığı için vuruldu. 

 148-Adı Soyadı:SERDAL KADAKAL
Yaşı:35
Vurulma Tarihi:13.09.2013
Vurulma Yer:İstanbul
Vurulma şekli:Gaz bombası sonucu kalp krizi
Olay:Polisin Kadıköy'de attığı gaz bombası sonucu kalp krizi geçirerek öldü. 

 147-Adı Soyadı:AHMET ATAKAN
Yaşı:22
Vurulma Tarihi:09.09.2013
Vurulma Yeri:Hatay
Ölüm şekli:Gaz bombası, fişeği
Olay:Antakya Tuzluçayır'da, ODTÜ ve Okmeydanı eylemlerini protesto ederken gaz fişeği sonucu öldü

 146-Adı Soyafı:SİNAN SALTIKALP 
Yaşı:17
Vurulma Tarihi:25.08.2013
Vurulma Yeri:Cizre-Şırnak
Ölüm şekli:Polis panzeri çarpması sonucu
Olay:Cizre’de polis aracının çarpması sonucu öldü. 

 145-Adı Soyadı:ALİ ÇELEBİ
Yaşı:32
Vurulduğu Tarih:04.08.2013
Vurulduğ Yer:Saray-Tekirdağ
Ölüm şekli:İşkence/Darp sonucu
Olay:
Şizofreni hastası Ali Çelebi, polisin başına copla vurması sonucu yaralanarak hayatını kaybetti.

1442-Adı Soyadı:ALİ İSMAİL KORKMAZ
Yaşı:19
Vurulma Tarihi:10.07.2013
Vurulma Yeri:Eskişehir
Ölüm şekli:İşkence/Darp
Olay:Gezi parkı eylemlerine destek için Eskişehir'de düzenlenen eylemde polis ve siviller tarafından öldürüldü.  

143- Adı Soyadı:ETHEM SARISÜLÜK
Yaşı:26
Vurulma Tarihi:14.06.2013
Vurulma Yeri:Ankara
Ölüm şekli:Polis Kurşunu
Olay: Gezi Parkı eylemleri sırasında Ankara Kızılay'da yapılan gösteride polis kurşunuyla öldü.   

142-Adı Soyadı:İRFAN TUNA
Yaşı:47
Vurulma Tarihi:05.06.2013
Vurulma Yeri:Ankara
Ölüm şekli:Gaz Bombası sonucu kalp krizi
Olay:Greve çıkan kamu emekçilerinin Kızılay’daki eyleminde atılan gaz fişeği sonucu öldü. 

 141-Adı Soyadı:TUĞRUL CİMLİ
Yaşı:17
Vuruma Tarihi:14.05.2013
Vurulma Yeri:Ayvalık Balıkesir
Ölüm şekli:Polis Kurşunu
 Olay:Aynı apartmanda oturan Polis memuru Hüseyin Akdağ tarafından vuruldu

140-Adı Soyadı:ABDULLAH CÖMERT
Yaşı:22
Vurulma Tarihi:303.06.2013
Vurulma Yeri:Antakya
Ölüm şekli:Gaz Bombası
Olay:
Gezi eylemi protestolarına katıldığı için  polisin attığı gaz fişeğinin başına çarpması sonucunda öldü.   

139-Adı Soyadı:SELİM ÖNDER
Yaşı:88
Vurulma Tarihi:31.05.2013
Vurulma Yeri:İstanbul
Ölüm şekli:Gaz Bombası sonucu 
Olay:Taksim’de oturduğu evde polisin gaz bombası dumanına maruz kaldığı için öldü.   .   

138-Adı Soyadı:MUHAMMET ÖYKE
Yaşı:21
Vurulma Tarihi:16.04.2013
Vurulma Yeri:Gebze-Kocaeli
Ölüm şekli:Polis Kurşunu
Olay:
16 Nisan 2013- günü Gebze'de Polis, "dur" ihtarına uymadığı iddiasıyla öldürüldü. 

137-Adı Soyadı:VEYSİ ULUĞ 
Yaşı:30
Vurulma Tarihi:01.03.2013
Vurulma Yeri:İstanbul
Ölüm şekli:Polis Kurşunu

Olay:Gaziosmanpaşa Küçük köy Cengiz Topel Caddesi üzerindeki Edirnekapı Topkapı Minibüs Durağı'nda vuruldu

136-Adı Soyadı:VEZİR ULUĞ
Yaşı:40
Vurulma Tarihi:01.03.2013
Vurulma Yeri:İstanbul
Ölüm şekli:Polis Kurşunu
Olay Gaziosmanpaşa Küçük köy Cengiz Topel Caddesi üzerindeki Edirnekapı Topkapı Minibüs Durağı'nda 

 135-Adı Soyadı:ŞAHİN ÖNER
Yaşı:19
Vurulduğu Tarih:11.02.2013
Vurulduğu yer:Diyarbakır
Ölüm şekli:Zırhlı polis aracı çarpması
Olay: Gösteriler esnasında zırhlı polis aracının çarpması sonucu hayatını kaybetti

134-Adı Soyadı:MEHMET KIRMA
Yaşı:22
Vurulduğu Tarih:05.01.2013
Vurulduğu Yer:İstanbul
Ölüm şekli:Ters şeride giren polis aracı çarpması
Olay:
05.01.2013 günü Üsküdar Beylerbeyi yolunda ters şeride giren polisin otosunun çarpması sonucu öldü

133-Adı Soyadı:ÖZGÜR ARDA
Yaşı:22
Vurulduğu Tarih:22.12.2012
Vuruldeuğu Yer:Diyarbakır
Vurlma şekli:Polis Kurşunu
Olay:22.12.2012 günü Diyarbakır'ın Sur’da polisin DUR ihtarına uymadığı gerekçesiyle vuruldu

132-Adı Soyadı:KENAN KAPISIZ
Yaşı:28
Vurulduğu Tarihi:24.11.2012
Vurulduğu Yer:Uşak
Ölüm şekli:Polis Kurşunu

Olay:Uşak'ta polisler ve vatandaşlar arasında çıkan arbedede polisin ateşi sonucu öldü.   

131-Adı Soyadı:İSMAİL CESUR(MİT MENSUBU)
Yaşı:44
Vurulduğu Tarih:10.10.2012
Vurulduğu Yer:Ankara:
Vurulma şekli: Polis Kurşunu 
Olay:10.10.2012 tarihinde ANKARA Yenimahalle polis tarafından vuruldu.

130-Adı Soyadı:ÇAĞRI DANIŞMAN
Yaşı:32
Vurulduğu Tarih:4.10.2012
Vurulduğu Yer:Antalya
Ölüm şekli:Polis Kurşunu
Olay: 4 Ekim 2012 günü ANTALYA'da 3 polis memurunu şehit ettikten sonra vurularak öldürüldü.   

129-Adı Soyadı:BURAK TOPÇU
Yaşı:23
Vurulduğu Tarih:27.09.2012
Vurulduğu Yer:Eskişehir
Vurulma Şekli:Aşırı hız yapan Polis aracı çarpması
Olay: Polis Memuru Bülent OK’un, Emniyete ait aracı süratli kullanması ve çarpması sonucu öldü. 

128-Adı Soyadı:ALİ AKIN
Yaşı:26
Vurulduğu Tarih:23.09.2012
Vurulduğu Yer:İstanbul
Ölüm şekli:Gözaltında ölüm
Olay: Bir olay için götürülen Büyükçekmece Emniyet Müdürlüğünde yaşamını yitirdi (intihar ettiği) söylendi. 

127-Adı Soyadı:MERVE ERÇETİN
Yaşı:24
Vurulduğu Tarih:21.09.2012
Vurulduğu Yer:Erzurum
Vurulma Şekli:Polis Kurşunu
Olay: Erzurum Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde görevli polis memuru tarafından vuruldu. 

126-Adı Soyadı:HASAN LATİF KAPLAN
Yaşı:35
Vurulduğu Tarih:20.09.2012
Vurulduğu Yer:İstanbul
Ölüm şekli:Gözaltında ölüm
Olay: İstanbul Bağcılarda eşine şiddetten gözaltına alınan  Kaplan hayatını kaybetti. (intihar iddiası var)

125-Adı Soyadı:CEM AYGÜN
Yaşı:24
Vuruldu Tarih:30.08.2012
Vurulduğu Yer:Ankara
Ölüm şekli:Polis Kurşunu
Olay:Ankara Keçiören İncirlide polisin “dur” ihtarına uymadığı iddiasıyla vuruldu.

SONUÇ:Ankara 4.Ağır Ceza Mahkemesi, sanık polis Fatih Yılmaz için kasten yaralama sonu ölüme neden olduğu sabit olduğundan TCK’nın 87/4 maddesi gereği 14 yıl hapis verdi. Mahkeme, sanığın tutum ve davranışları cezanın üzerindeki etkileri nedeniyle cezayı 11 yıl 8 aya indirdi. Mahkeme ayrıca sanığın kaçma şüphesi nedeni ile tutukluluk halinin devamına karar verdi.

124-Adı Soyadı:EMRAH BARLAK
Yaşı:26
Vurulduğu Tarih:12.08.2012
Vurulduğu Yer:İzmir
Ölüm şekli:Polis Kurşunu
Olay:İzmir'in Karabağlar İlçesi'nde polis İmran Kahya tarafından vurularak öldürüldü.   

123-Adı Soyadı:MAZLUM AKAY
Yaşı:11
Vurulduğu Tarih:29.07.2012
Vurulduğu Yer:Adana
Ölüm şekli:Gaz Bombası sonucu
Olay: Hak ihlallerini protesto edenlere atılan gaz bombası sonucu öldü.   

122-Adı Soyadı:NURHAK ÇANTAY
Yaşı:
Vurulma Tarihi:17.07.2012
Vurulma Yeri:Diyarbakır
Ölüm şekli:Polis Kurşunu
Olay:Diyarbakır'ın Sur İlçesi'nde polisin  "dur" ihtarına uymadığı gerekçesiyle öldürüldü.

121-Adı Soyadı:YUSUF YILAN
Yaşı:9
Vurulma Tarihi:14.06.2012
Vurulma Yeri:Erzurum
Ölüm şekli:Polis panzeri çarpması sonucu ölüm
Olay:Ayakkabı boyacılığı yapan 9 yaşındaki Yusuf Yılan, Akrep tipi aracın çarpması sonucu öldü

120.Adı Soyadı:ÖZGÜR TAŞAR
Yaşı:17
Vurulduğu Tarih:04.06.2012
Vurulduğu Yer:Yüksekova-Hakkâri
Ölüm şekli:Polis Kurşunu
Olay:
Hakkâri Yüksekova'da, Şemdinli Yolu üzerinde polisin ateş etmesi sonucu öldü. 

 119-Adı Soyadı:KENAN YILMAZ
Yaşı:25
Vurulma Tarihi:22.05.2012
Vurulma Yeri:İstanbul
Ölüm şekli:Gözaltında ölüm
Olay:Sultangazi polis merkezinde  gözaltında tutulduğu sırada hayatını kaybetti.

 118-Adı Soyadı:ÇAYAN BİRBEN
Yaşı:31
Vurulma Tarihi:28.05.2012
Vurulma Yeri:Yalova
Ölüm şekli:Gaz bombası
Olay:
28.05.2012 günü, Yalova'da polisin sıktığı biber gazdan etkilenerek yaşamını yitirdi.   
117-Adı Soyadı:SELMAN PINAR
Yaşı:22
Vurulduğu Tarih:01.05.2012
Vurulduğu Yer:Batman
Vurulma Şekli:Gözaltında ölüm
Olay:
Batman'da polis merkezinde gözaltında iken hayatını kaybetti.   

116- Adı Soyadı:HACI ZENGİN
Yaşı:58
Vurulduğu Tarih:19.03.2012
Vurulduğu Yer:İstanbul
Ölüm şekli:Gaz Bombası
Olay: 
İstanbul’da, polisin attığı biber gazı kapsüllerinin kafasına isabet etmesi sonucu öldü. 

115-Adı Soyadı:AYŞE AL
Yaşı:75
Vurulduğu Tarih:11.03.2012
Vurulduğu Yer:Diyarbakır
Ölüm şekli:Gaz Bombası,tazyikli su sıkma
Olay:Diyarbakır'da polis panzerinin çarpması sonucu öldü.   

114-Adı Soyadı:MAHİR ZORBEY
Yaşı:21
Vurulduğu Tarih:04.03.2012
Vurulduğu Yer:Aydın
Ölüm şekli:Polis Kurşunu
Olay:Aydında gözaltına alınan Er Mahir Zorbey, polisin "Dur" ihtarına uymadığı için öldürüldü.. 

113-Adı Soyadı:PERİHAN AKTAŞ
Yaşı:53
Vurulduğu Tarih:21.02.2012
Vurulduğu Yer:Manisa
Ölüm şekli:Polis Kurşunu
Olay: 21.02.2012 günü Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde oturan 53 yaşındaki Perihan Aklaş, evinin önünde polis tarafından öldürüldü.

112-Adı Soyadı:FIRAT KIRTEKİN
Yaşı:26
Vurulduğu Tarih:25.01.2012
Vurulduğu Yer:İstanbul
Vurulma Şekli:Polis Kurşunu
Olay. İstanbul’un Beylikdüzü İlçesi’nde "dur” ihtarına uymadığı gerekçesiyle vuruldu.  .  

111-Adı Soyadı:MURAT ELİBOL
Yaşı:21
Vurulduğu Tarih:02.11.2011
Vurulduğu yer:D.Bakır
Ölüm şekli:Polis Kurşunu
Olay:
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğrencisi Murat Elibol, Merkez Bağlar ilçesinde vuruldu  

110-Adı Soyadı:YASEMİN AKPAN
Yaşı:
Vurulduğu Tarih:02.11.2011
Vurulduğu Yer:Ankara
Vurulma şekli:Polis Kurşunu
Olay: Ankara Altındağ’da polis memuru Veli Akpan, eşinin evi terk ettiği için vurdu.   

109-Adı Soyadı:KAMİLE ÖZBEK
Yaşı:
Vurulduğu Tarih:14.09.2011
Vurulduğu Yer:Adana
Ölüm şekli:Polis Kurşunu
Olay:Adana'da, 14 Eylül 2011 günü evinden ayrıldıktan sonra, polis tarafından vurulduğu öğrenildi.   

108-Adı Soyadı:WİLLEM TYAS
Yaşı
Vurulduğu Tarih:02.10.2011
Vurulduğu Yer:Antalya
Ölüm şekli:Gözaltında ölüm
Olay: 02.10.2011 günü Antalya'nın Manavgat ilesi ilçesi Şelale polis karakolunda ölü bulundu, 64 yaşında.

107-Adı Soyadı:ALİ SAPAN
Yaşı:12.11.2011
Vurulma Tarihi:
Vurulma Yeri:Ankara
Vurulma LŞekli:Polis Kurşunu

Olay:Ankara'nın Altındağ ilçesi Yıldırım Ekipler Amiri Ali Sapan’ın polis memuru şoförü Veli Akpan tarafından öldürüldü.  

 106-Adı Soyadı:YEŞİM ÇELİK
Yaşı:23
Vurulduğu Tarih:20.11.2011
Vurulduğu Yer:İstanbul
Ölüm şekli:Polis Kurşunu
Olay:
Dumlupınar Üniversitesi öğrencisi Yeşim Çelik internetten tanıştığı polis tarafından vuruldu. 

 105-Adı Soyadı:DOĞAN TEYBOĞA
Yaşı:13
Vurulma Tarihi:24.07.2011
Vurulma Yeri:Silopi-Şırnak
Ölüm şekli:Gaz Bombası
Olay: Silopi ilçesindeyapılan gösteride, polisin attığı gaz fişeği sonucu öldü

104-Adı Soyadı:HAMEDU LOUF SAİD
Yaşı:26
Vurulduğu Tarih:29.07.2011
Vurulduğu Yer:MERSİN
Ölüm şekli:Gözaltında ölüm
Olay:
29.07.2011 tarihinde Mersin'de Yumuk tepe polis karakolunda ölü bulundu 

103-Adı Soyadı:MEHMET ŞİRİN ÇİFTÇİ
Yaşı:20
Vurulduğu Tarih:29.07.2011
Vurulduğu Yer:Diyarbakır
Ölüm şekli:Polis Kurşunu
Olay:Diyarbakır'ın merkez Sur İlçesinde polisler, Mehmet Şirin Çiftçi (20) adlı kişiyi evinin önünde ateş ederek başından vurdu. 

 102-Adı Soyadı:YILDIRIM AYHAN
Yaşı:32
Vurulduğu Tarih:28.08.2011
Vurulduğu Yer:Şırnak
Ölüm şekli:Gaz Bombası
Olay:
Çukurca’ya bağlı Narlı Köyü’nde eylem yapanlara atılan gaz fişeğinin çarpması sonucu öldü.   

101-METİN LOKUMCU
Yaşı : 54
Vurulduğu Tarih : 31.05.2011 
Vurulduğu Yer: Hopa-Artvin
Ölüm şekli: Gaz Bombası
OLAY:Hopa ilçesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı protesto edenlere atılan gaz fişeğinden etkilenerek öldü.   

100-KAZIM ŞEKER
Yaşı : 60
Vurulduğu Tarih : 27.04.2011
Vurulduğu Yer: Diyarbakır
Ölüm şekli: Gaz Bombası
OLAY:
Bismil'de YSK’nın kararına karşı yapılan gösterilerde atılan gaz fişeğinden etkilenerek öldü.   

99-İBRAHİM ORUÇ
Yaşı : 17
Vurulduğu Tarih : 20.04.2011
Vurulduğu Yer: DİYARBAKIR
Ölüm şekli: POLİS KURŞUNU
OLAY:
 Diyarbakır'ın Bismil İlçesi'nde YSK'nın veto kararını protesto edenler açılan ateş sonucu öldü.

98-TUBA KORKMAZ
Yaşı : 21 
Vurulduğu Tarih : 17.03.2011  
Vurulduğu Yer: TUNCELİ
Ölüm şekli: POLİS KURŞUNU
OLAY:Tunceli'de polis memuru nişanlısı Savaş C. Tarafından vuruldu. 

97-ÇİĞDEM ŞAHİN
Yaşı : 20 
Vurulduğu Tarih : 11.11.2010
Vurulduğu Yer: İZMİR
Ölüm şekli: POLİS KURŞUNU
OLAY: Gaziantep'ten İzmir'e geldi ve İzmir'de çevik Kuvvet'te görevli polis Anıl tarafından vuruldu

96- Adı Soyadı:Onur Yaser Can
Yaşı:28
Vurulduğu tarih: 23,10,2010
Vurulduğu Yer: İstanbul
Ölüm Şekli:İşkence sonucu intihar
Olay:İstanbul Emniyet Müdürlüğünde gayri insani, ahlak dışı işkencelerden sonra İntihar etti.

95-Adı Soyadı: S.SİNAN ÖZKILINÇ (POLİS)
Yaşı:30
Vurulduğu Tarih:05.10.2010
Vurulduğu Yer:İzmir
Vurulma Şekli:Tabanca
Olay:
İzmir Emniyet Müdürlüğünde görevli iken, 05.10.2010 tarihinde Asayiş şube Yunuslar Tim Amirliği hizmet binası içinde ölü bulunmuştur. Ölüm sebebi;Psikolojik bozukluktan dolayı intihar olarak kayıtlara geçti. Maktul S.Sinan Özkılınç’ın babası da aynı zamanda Emekli Polistir. E.Polis Süleyman Özkılınç:"Oğlum neden intihar etsin, oğlum intihar edecek biri değildi, ayrıca oğlum iki Fakülte mezunu, 15-20 gün sonra nişanlanacak, akabinde doğum günü olan 11 Şubat’ta evlenecek, ayrıca evi ve arabası olan biriydi. Benimde emekli polis olmamdan ötürü de polis mesleğini severek seçen, Bankada parası olan bir Polisti" dedi. Polis Sinan'ın babası Süleyman Özkılınç, polis tarafından öldürülen Baran Tursun'un ailesi ve Baran Tursun vakfı ile birlikte adalet arayışını sürdürmektedir.

BİR POLİS BABASI OLARAK, NEDEN BARAN TURSUN VAKFI İLE BİRLİKTEYİM?:Baran Tursun vakfına gittiğimde; "Baran Tursun Vakfından POLİSE DUYURU" şeklinde bir ilanlarını gördüm, bu ilanda: "Yasaların emrettiği şekilde görevini yapan namuslu polise diyeceğimiz yok, lafımızda yoktur. Diyeceğimiz, lafımız ve mücadelemiz; yasaların suç saydığı fiilleri yapmak suretiyle polis mesleği ve etiğine aykırı davranan polisleredir. Başımız sıkıştığı zaman başvuracağımız yer yine polis teşkilatıdır. Ama bu, çocuklarımızı alçakça öldüren ve suç işleyen diğer polislere hoşgörülü olacağımız anlamına gelmemektedir" diyorlar. Evlatları bir polis tarafından öldürülen bir ailenin bu acısına rağmen, teşkilatın içinde ki bir suçlu ile Emniyet Teşkilatını özenle ayıran bir babanın polise yaptığı bu duyurusundan çok etkilendim. Bundan ötürü adalet arayışımı Tursun ailesi ile sürdüreceğim" dedi.

94-ÖZCAN KURTULUŞ
Yaşı : 24
Vurulduğu Tarih : 14.9.2010
Vurulduğu Yer: İZMİR
ÖLÜM Şekli: GÖZALTINDA
OLAY: 
24 yaşında ki Özcan Kurtuluş İzmir' Şirinyer polis karakolunda ölü bulundu. İntihar etti söylendi. 2010

93-SABİRE YAMAN
Yaşı : 29
Vurulduğu Tarih : 27.7.2010 
Vurulduğu Yer: İSTANBUL
Ölüm şekli: POLİS KURŞUNU
OLAY:
Sabire (Sevgi ) Yaman alıştığı Tacirler Menkul Şirketinin Bakırköy şubesinde vuruldu.

92-EROL POSTACI
Yaşı : 49
Vurulduğu Tarih : 27.7.2010
Vurulduğu Yer: İSTANBUL
Ölüm şekli: POLİS KURŞUNU
OLAY: EroL Postacı, çalıştığı Tacirler Menkul Şirketinin Bakırköy şubesinde vuruldu.

91-MURAT KONUŞ
Yaşı : 35
Vurulduğu Tarih : 7.1.2010
Vurulduğu Yer: İSTANBUL
Ölüm şekli: İŞKENCE
OLAY:Gasp sonucu gözaltına alınan Murat Konuş'a işkence yaparak ölümüne neden olan 3 polis tutuklandı. 
  90-CEMAL YALIN
Yaşı :  19
Vurulduğu Tarih : 5.8.2010 
Vurulduğu Yer: DİYARBAKIR
Ölüm şekli: POLİS KURŞUNU
OLAY:
5 Ağustos 2010 günü Polisler tarafından 'Terörist' sanılarak açılan ateşle öldürüldü

89-FUAT BAYOĞLU
Yaşı : 32
Vurulduğu Tarih : 24.1.2010
Vurulduğu Yer: İSTANBUL
Ölüm şekli: GÖZALTINDA ÖLÜM
OLAY:
Ümraniye'de bir olay için götürüldüğü polis merkezi nezaretinde ölü bulundu.   

88-ERHAN TURAN
Yaşı :  23 
Vurulduğu Tarih : 2010 MART
Vurulduğu Yer: İSTANBUL
ÖLÜM Şekli: GÖZALTINDA ÖLÜM
OLAY::Polis gözetiminde tuvalete doğru ilerleyen Erhan Turan, kendini biranda camdan aşağıya attığı iddia edildi. 

87-ŞERZAN KURT
Yaşı : 21
Vurulduğu Tarih : 12. 5. 2010
Vurulduğu Yer: MUĞLA
Ölüm şekli: POLİS KURŞUNU
OLAY: 12 Mayıs 2010 günü Muğla'da üniversite olayları sırasında polis kurşunuyla vuruldu.

86-DİREN BASAN
Yaşı : 10
Vurulduğu Tarih : 4.06..2010 
Vurulduğu Yer: ŞIRNAK
ÖLÜM Şekli: ZIRHLI ARAÇ EZMESİ
OLAY: 
Şırnak'ta 10 yaşındaki Diren Basan adlı çocuk, 'akrep' olarak bilinen zırhlı polis aracının altında ezilerek öldü.

85-AYDIN ERDEM
Yaşı : 23
Vurulduğu Tarih : 6.12.2009
Vurulduğu Yer: DİYARBAKIR
Ölüm şekli: POLİS KURŞUNU
OLAY:Diyarbakır'da yapılan bir gösteride polisin açtığı ateş sonucu öldü.(mermi kovanları emniyet VC’sinde bulundu).  

84-İBRAHİM ÖZKAYMAK
Yaşı : 40 
Vurulduğu Tarih :28.8.2009
Vurulduğu Yer: GAZİANTEP
Ölüm şekli: POLİS KURŞUNU
OLAY: Polisin DUR ihtarına uymadığı gerekçesiyle vuruldu. 

83-ALAETTİN KARADAĞ
Yaşı : 28
Vurulduğu Tarih : 19.11.2009
Vurulduğu Yer: İSTANBUL
Ölüm şekli: POLİS KURŞUNU
OLAY:
 19 Kasım 2009 tarihinde İstanbul Esenyurt'a "Dur" İhtarı Sonucu Alaettin Karadağ öldürüldü.  

 SONUÇ: Alaettin Karadağ’ı öldürmekten yargılanan polislerden Oğuzhan Vural, üç yıl süren yargılamada 28 Mayıs 2013 tarihinde mahkemece “Görev gereği öldürmüştür” denilerek beraat ettirildi. Avukat:Zeycan Balcı Şimşek

82-EMRAH GEZER

Yaşı : 18
Vurulduğu Tarih : 27.12.2009
Vurulduğu Yer: ANKARA
Ölüm şekli: POLİS KURŞUNU
OLAY:
Ankara'da eğlendikleri lokantada Kürtçe şarkı söyleyen Emrah Gezer'e tepki gösteren polis tarafından vuruldu. 

81-MAZİYE ASLAN
Yaşı : 8
Vurulduğu Tarih : 29.4.2009
Vurulduğu Yer: VAN
ÖLÜM Şekli: ZIRHLI ARAÇ EZMESİ
OLAY:
Van-Hakkâri karayolu üzerinde özel harekât polislerinin kullandığı aracın altında kalarak hayatını kaybetti.  

80-ÖZGE KEYİKÇİ
Yaşı : 13
Vurulduğu Tarih : 19.10.2009
Vurulduğu Yer: KÜTAHYA
Ölüm şekli: POLİS KURŞUNU
OLAY:13 yaşındaki Özge Keyikci, polis Enver ACAR'ın silahından çıkan mermiyle can verdi.  

79-MURAT KOKU
Yaşı : 28
Vurulduğu Tarih : 28.10.2009
Vurulduğu Yer: HATAY
Ölüm şeklii: POLİS KURŞUNU
OLAY:
Polis ekiplerinin yaptığı "dur" ihtarının ardından ateş açması sonucu motosiklette bulunan Murat Koku (28) yaşamını yitirdi

78-AHMET SARGIN
Yaşı : 41 
Vurulduğu Tarih : 23.8.2008
Vurulduğu Yer: SAKARYA
Ölüm şekli: POLİS KURŞUNU
OLAY:Sapanca’da eğlenceyi sonlandırmak için polislerle gençler arasında arbede, polis silahıyla öldürüldü.  

77-OSMAN ASLI
Yaşı : 20
Vurulduğu Tarih : 20.12.2009
Vurulduğu Yer: İSTANBUL
ÖLÜM Şekli: GÖZALTINDA ÖLÜM
OLAY: 
Dağıtım iznine gelen 2 aylık asker Osman Aslı gözaltına alındıktan hayatını kaybetti. (İntihar iddiası) 

76-MEHMET UYTUM
Yaşı : 2
Vurulduğu Tarih : 10.12.2009
Vurulduğu Yer: ŞIRNAK / CİZRE
Ölüm şekli: GAZ BOMBASI
OLAY: 
(Bebek)10.12.2009 günü, evin balkonunda annesinin kucağında, atılan gaz fişeği sonucu öldü. 

75-AHMET AKBAŞYAŞI
Vurulduğu Tarih : 1.8.2009
Vurulduğu Yer: İSTANBUL
ÖLÜM Şekli: GÖZALTINDA ÖLÜM
OLAY:
43 yaşındaki Ahmet Akbaş, Esenler polis karakolunda ölü bulundu

74-MUSTAFA USLU
Yaşı : 38
Vurulduğu Tarih : 9.7.2009
Vurulduğu Yer: TOKAT / TURHAL
Vurulma Şekli: POLİS KURŞUNU
OLAY:Mustafa Uslu, Tokat Turhal'da  polisini DUR ihtarına uymadığı gerekçesiyle öldürüldü.

73-ABDURRAHMAN SÖZEN
Yaşı : 24
Vurulduğu Tarih : 21.7.2009
Vurulduğu Yer: İZMİR
Ölüm şekli: POLİS KURŞUNU
OLAY:İzmir'in Gümüşpala polis karakolunda polisin silahında çıkan iki kurşunla öldü. (İntihar iddiası)

72-RESUL İLÇİN
Yaşı : 52
Vurulduğu Tarih : 22.10.2009
Vurulduğu Yer: ŞIRNAK / İDİL
ÖLÜM Şekli: GÖZALTINDA ÖLÜM
OLAY:Şırnak'ın İdil İlçesi'nde polisler tarafından götürüldüğü karakolda yaşamını hayatını kaybetti.

71- AHMET CÖMERT
Yaşı : 23
Vurulduğu Tarih : 2.11.2009
Vurulduğu Yer: KOCAELİ / DARICA
ÖLÜM Şekli: GÖZALTINDA ÖLÜM
OLAY: KOCAELİ'nin Darıca İlçesi'nde polis nezarethanesinde ölü bulundu.

70-ENVER TURAN
Yaşı : 15 16.9.2009
Vurulduğu Tarih :
Vurulduğu Yer: HAKKARİ
Ölüm şekli: POLİS KURŞUNU
OLAY:
Ramazan Bayramı'nın birinci gününde bir güvenlik görevlisinin aracından inerek açtığı ateşle öldü.

69-İBRAHİM SEVİNDİK
Yaşı : 75
Vurulduğu Tarih : 1.5.2007
Vurulduğu Yer: İSTANBUL
Ölüm şekli: GAZ BOMBASI
 OLAY: Polisin attığı biber gazından etkilenerek hayatını kaybetti.  

68-ENES ATA
Yaşı : 8
Vurulduğu Tarih : 30.3.2007
Vurulduğu Yer: DİYARBAKIR
Ölüm şekli: POLİS KURŞUNU
OLAY:
8 Yaşındaki İlköğretim öğrencisi Enez Ata  polisin açtığı ateş sonucu öldü.

67-ABDULSAMET ERİP
Yaşı : 14
Vurulduğu Tarih : 23.4.2009
Vurulduğu Yer: HAKKARİ
Ölüm şekli: GAZ BOMBASI
OLAY:Hakkâri’nin Bağlar Mahallesi'nde gösteri yapanlara atılan gaz fişeği sonucu öldü.

66-MAHDUM KARAOĞLAN
Yaşı :
Vurulduğu Tarih : 4 NİSAN
Vurulduğu Yer: ŞANLIURFA
Ölüm şekli: POLİS KURŞUNU 
OLAY: 
4 Nisan’da Suruç’tan Halfeti’ye yürüyüş yapmak isteyen gruba açılan ateş sonucu öldü. ,

65-EMRE GÜNAY
Yaşı : 30
Vurulduğu Tarih : 5.4.2009 
Vurulduğu Yer: İSKENDERUN
Ölüm şekli: POLİS KURŞUNU
OLAY:Polis ekipleri, kimlik sordukları Emre Günay'ın  DUR ihtarına uymadığı gerekçesiyle öldü.

64-SİNAN AYDIN
Yaşı :
Vurulduğu Tarih :
Vurulduğu Yer: DİYARBAKIR
Vurulma Şekli: GAZ BOMBASI
OLAY:
15 Şubat gösterilerinde polislerin kullandığı biber gazından etkilenen Sinan Aydın öldü.

 63-İBRAHİM HALİL ÇOBAN
Yaşı : 17
Vurulduğu Tarih : 26.1.2009
Vurulduğu Yer: ŞANLIURFA
Vurulma Şekli: POLİS KURŞUNU
OLAY:internet kafeye giden 17 yaşındaki İbrahim Halil Çoban, çıkışta polisin "Dur" ihtarına uymadığı için vuruldu.

62-FEVZİ ABİK
Yaşı : 15
Vurulduğu Tarih : 12.8.2008
Vurulduğu Yer: ADANA
Ölüm şekli: POLİS KURŞUNU
OLAY:
Adana'da yapılan bir gösteride, polisin ateş açması sonucu 15 Yaşındaki Fevzi Abik hayatını kaybetti. 

61-METİN YÜKSEL
Yaşı : 38
Vurulduğu Tarih : 2.7.2008
Vurulduğu Yer: ZONGULDAK
ÖLÜM Şekli: GÖZALTINDA ÖLÜM
OLAY:
Gözaltında ölü bulundu, karakolda ayağı takılan adam öldü, diye gazeteler çıktı.

 60-GÖKHAN ERGÜN
Yaşı : 21
Vurulduğu Tarih : 2006
Vurulduğu Yer: BURSA
Vurulma Şekli: POLİS KURŞUNU
OLAY: Ed
ip Gökhan Ergün'ün ölümüne neden olan polis memuru Mustafa Aktaş hakkında 26 yıl hapis cezası istendi.   

59-ÇAĞDAŞ GEMİK
Yaşı : 17
Vurulduğu Tarih : 27.10.2008
Vurulduğu Yer: ANTALYA
Ölüm şekli: POLİS KURŞUNU
OLAY:
 27.10.2008 tarihinde bisikletini sürerken polisin 'dur' ihtarı sonucu öldürüldü.

 58-FATİH CEM İNCİ
Yaşı : 22
Vurulduğu Tarih :6.8.2008
Vurulduğu Yer: İSTANBUL
Ölüm şekli: POLİS KURŞUNU
OLAY:
Bahçelievler'de, yanlış anlaşılma yüzünden tartıştığı polis memuru tarafından vurularak öldürüldü. 

 57-TURAN ÖZDEMİR
Yaşı : 41
Vurulduğu Tarih : 25.8.2008 
Vurulduğu Yer: SİVAS
Ölüm şekli: POLİS KURŞUNU
OLAY: Sivas'ta polis, "dur" ihtarına" uymadığı ve kaçtığını iddiasıyla vuruldu.  

56-NARİN BÖGÜR
Yaşı : 32
Vurulduğu Tarih : 2008
Vurulduğu Yer: ANTALYA
Ölüm şekli: POLİS KURŞUNU
OLAY: Narin Bögür Alanya'da polisin açtığı ateş sonucu yaşamını yitirdi.   

55-YAHYA MENEKŞE
Yaşı : 16
Vurulduğu Tarih : 15.2.2008
Vurulduğu Yer: ŞIRNAK / CİZRE
ÖLÜM Şekli: ZIRHLI ARAÇ EZMESİ
OLAY: 
15 Şubat 2008 günü Şırnak'ın Cizre ilçesinde yapılan gösteride, polisin kurşunu sonucu öldü

54- FURKAN AKŞİL
Yaşı : 12
Vurulduğu Tarih : 2008
Vurulduğu Yer: ŞIRNAK / SİLOPİ
ÖLÜM Şekli: ORANTISIZ GÜÇ
OLAY: Şırnak’ın Silopi ilçesinde polis göstericilere karşı orantısız güç sonucu öldü.

 53-ABBAS İNAN
Yaşı : 39
Vurulduğu Tarih : 01.12.2008
Vurulduğu Yer: ÇANAKKALE
ÖLÜM Şekli: GÖZALTINDA ÖLÜM
OLAY:
Anafartalar Polis Merkezinin nezarethanesinde ölü bulundu. (İntihar iddiası)

52-EMRAH DERVİŞOĞLU
Yaşı : 17
Vurulduğu Tarih : 8.2.2008
Vurulduğu Yer: İSTANBUL
Ölüm şekli: POLİS KURŞUNU
OLAY:İstanbul Okmeydanı'nda "DUR” ihtarına uymadığı gerekçesiyle vuruldu. 

51-MEHMET DENİZ
Yaşı : 36
Vurulduğu Tarih : 5.3.2008
Vurulduğu Yer: VAN / ERCİS
ÖLÜM Şekli: ORANTISIZ GÜÇ/DARP
OLAY:
Van ili Erciş ilçesinde (DTP) nin düzenlemiş bulunduğu 8 Mart Dünya Kadınlar Gününde vuruldu.

50-MUHSİN KASAPOLİ
Yaşı : 29
Vurulduğu Tarih : 19.12.2008
Vurulduğu Yer: İSTANBUL / ŞİŞLİ
Ölüm şekli: POLİS KURŞUNU
OLAY:Şişli'de bir barda yaşanan 'damsız girilmez' kavgasına polis müdahalesi sonucu vuruldu.  

49-YAŞAR KARAOĞLAN
Yaşı :
Vurulduğu Tarih :
Vurulduğu Yer: İSTANBUL
Ölüm şekli: POLİS KURŞUNU
OLAY: Polisin "Dur" ihtarına uymadığı gerekçesiyle öldürüldü.

48-AHMET ÖZHAN
Yaşı: 20
Vurulduğu Tarih : 20. 10.2008 
Vurulduğu Yer: AĞRI / DOĞUBEYAZIT
Ölüm şekli: TABANCA
OLAY:
Protesto gösterisinde polisin biber gazı kullanması sonucu Ahmet Özkan sırtından vurularak hayatını kaybetti.

47-CENGİZ KOÇ
Yaşı : 24
Vurulduğu Tarih : 27.8.2008
Vurulduğu Yer: BURSA / NİLÜFER
Ölüm şekli: POLİS KURŞUNU
OLAY: Bursa Nilüfer'de polisin "Dur" ihtarına uymadığı için öldürüldü.24 yaşında.  

46-ORHAN CANER
Yaşı : 
Vurulduğu Tarih :11.8.2008 
Vurulduğu Yer: HATAY
Ölüm şekli: POLİS KURŞUNU
OLAY:
Aksaray Mahallesi 500 Konutlar’da Hatay Emniyet Müdürlüğü Özel Harekât polisleri tarafından öldürüldü. 

45-GÜRSEL VAROL
Yaşı : 33
Vurulduğu Tarih : 15.7.2008
Vurulduğu Yer: ANKARA
Ölüm şekli: TABANCA
OLAY:
15 Temmuz 2008 günü 33 yaşındaki Gürsel Varol, polisin ‘dur' ihtarına uymadığı gerekçesiyle öldürüldü. 

44-HÜSEYİN TURGUT
Yaşı : 53
Vurulduğu Tarih : 25.1.2008
Vurulduğu Yer: YALOVA
Ölüm şekli: POLİS KURŞUNU
OLAY: Araç parkı yüzünden çıkan tartışmada 53 yaşındaki Müteahhit Hüseyin Turgut, polis memuru tarafından öldürüldü.   

43-ERDAL KOLOĞLU
Yaşı : 34
Vurulduğu Tarih : 3.7.2008 
Vurulduğu Yer: ZONGULDAK
ÖLÜM Şekli: ORANTISIZ GÜÇ
OLAY:Gözaltına alınan 34 yaşındaki Erdal Koloğlu polisin cop darbelerinin ardından öldü!  

42-VİSUALE SÜLEYMANOVA
Yaşı : 22
Vurulduğu Tarih : 20.6.2008
Vurulduğu Yer: IĞDIR
ÖLÜM Şekli: GÖZALTINDA ÖLÜM
OLAY
Iğdır'da karakola götürülmek üzere polis aracına alınan yabancı uyruklu şahıs ölü bulundu.    

41-RAMAZAN DAL 
Yaşı : 
Vurulduğu Tarih : 22.3.2008
Vurulduğu Yer: VAN
ÖLÜM Şekli: ORANTISIZ GÜÇ
OLAY:Van’da düzenlenen Newroz kutlamalarında polisin açtığı ateş sonucu öldü

40-ORHAN OFLAZ
Yaşı : 28
Vurulduğu Tarih : 2008
Vurulduğu Yer: ANTALYA
ÖLÜM Şekli: GÖZALTINDA ÖLÜM
OLAY:
 28 yaşındaki Orhan Oflas gözaltında polis karakolunda ölü bulundu.  

39-AHMET LÂÇİN
Yaşı : 30
Vurulduğu Tarih : 21.10.2008
Vurulduğu Yer: İSTANBUL
Ölüm şekli: GÖZALTINDA ÖLÜM
OLAY: Gözaltına alındıktan sonra kaldırıldığı hastanede bir hafta sonra beyin ölümü gerçekleşti.   

38-SELÇUK YILDIR
Yaşı : 32 
Vurulduğu Tarih : 2008
Vurulduğu Yer: KOCAELİ
ÖLÜM Şekli: GÖZALTINDA ÖLÜM
OLAY:
Gözaltına alınan 32 yaşındaki Selçuk Yıldır saat 20.05’te nezarethaneye konulduktan sonra ölü bulundu.  

37-ZEKİ ERİNÇ
Yaşı : 35
Vurulduğu Tarih : 22.03.2008
Vurulduğu Yer: VAN
Ölüm şekli: POLİS KURŞUNU
OLAY: Polislerin açtığı ateş sonucu göğsünden yaralanana Erinç, hastanede öldü.  .   

36-MURAT KURTARAN
Yaşı : 40
Vurulduğu Tarih :17.1.2008
Vurulduğu Yer: ADANA
Ölüm şekli: POLİS KURŞUNU
OLAY: 
17.01.2008 günü polisin kurşunuyla ölen zanlının 40 yaşındaki Murat Kurtaran olduğu belirlendi.  

35-MEHMET BALIKÇI
Yaşı :
Vurulduğu Tarih : 5.1.2008
Vurulduğu Yer: ADANA / KARATAŞ
Ölüm şekli: POLİS KURŞUNU
OLAY:Adana'da 3 kişiyi öldürüp 6 kişiyi yaraladıktan sonra intihar ettiği açıklanan kişi polis kurşunuyla öldü.   

34- ERCAN CEYLAN
Yaşı :
Vurulduğu Tarih : 16.6.2008
Vurulduğu Yer: ANKARA
Ölüm şekli: TABANCA
OLAY: Anakara'da polisin dur ihtarına uymadığı gerekçesiyle açılan ateş sonucu vurularak öldürüldü.

33-İBRAHİM- TINAZYAŞI
Vurulduğu Tarih : 5. 1. 2008
Vurulduğu Yer: ADAPAZARI
Ölüm şekli: POLİS KURŞUNU
OLAY:
Adapazarı Hasırcılar Mahallesi'nde polisin DUR ihtarına uymadığı gerekçesiyle öldürüldü. 

32-KEVSER MIZRAK
Yaşı : 38
Vurulduğu Tarih :9.12.2007
Vurulduğu Yer: ANKARA
Vurulma Şekli: POLİS KURŞUNU
OLAY:
DHKC militanı olduğu” iddia edilen Kevser Mızrak (38) isimli kadın, polisin düzenlediği operasyonda öldürüldü.  

31-EMRAH GİDER 
Yaşı : 25
Vurulduğu Tarih : 23.10.2007
Vurulduğu Yer: İZMİR
Ölüm şekli: POLİS KURŞUNU

OLAY:İzmir'in Konak ilçesinde polis kurşunu sonucu hayatını kaybetti. 

30-YÜKSEL NERGİZ 
Yaşı :
Vurulduğu Tarih : 22.10.2007
Vurulduğu Yer: MALATYA
Ölüm şekli: POLİS KURŞUNU                                   
OLAY:
Malatya-Elazığ karayolu üzerindeki Kale ilçesi polisin DUR ihtarına uymadığı gerekçesiyle öldü.  

29-Aziz Yargı
Yaşı :
Vurulduğu Tarih : 30.8.2007
Vurulduğu Yer: İZMİR
Vurulma Şekli: POLİS KURŞUNU
OLAY:
 30 Ağustos 2007 günü İzmir'in Konak ilçesi Kahramanlar mahallesinde polis kurşunu ile öldü. 

28-Uğur Çetin
Yaşı : 17
Vurulduğu Tarih : 12.12.2007
Vurulduğu Yer: ADANA / SEYHAN
Ölüm şekli:Polis Kurşunu
OLAY:Adana'nın Seyhan beldesinde, 17 yaşındaki Uğur Çetin adlı çocuk, polisler tarafından öldürüldü. 

27-NARİN BULUT ANTALYA
Yaşı : 35
Vurulduğu Tarih : 3.8.2007
Vurulduğu Yer: Alanya
Ölüm şekli: POLİS KURŞUNU
OLAY: 3 Ağustos 2007 günü, hırsızlık yaptıktan sonra kaçarken, polisin “dur” ihtarına uymadığı için vuruldu.

26-FAHRETTİN ŞEDAL
Yaşı : 16
Vurulduğu Tarih : 10.4.2007 
Vurulduğu Yer: HAKKARİ
Ölüm şekli: Polis Kurşunu
OLAY: 10 Nisan 2007 tarihin de bir cenaze törenin de Fahrettin Şedal polis tarafından açılan ateş sonucu öldürüldü, 16 yaşındaydı.

 

25-BARAN TURSUN
Yaşı : 20
Vurulduğu Tarih : 24.11.2007
Vurulduğu Yer: İZMİR
Ölüm şekli: Polis Kurşunu
OLAY: İzmir'de 24.11.2007 tarihinde doğum günü kutlamasından evine dönerken polis tarafından öldürüldü. Öldürme fiilinde bulunan Polisler, öldürme olayını gizlemek için, önce trafik kazası raporu düzenlerler, daha sonra Ege Üniversitesi hastanesine "Trafik kazası yapan vatandaş olarak teslim edilerek tutanak düzenlerler. Delil karartmak, delilleri gizlemek ve yalan tanıklıktan dolayı 39 polis yargılandı. Katil polis Oral Emre Atar 2 yıl bir ay ceza aldı. Diğer tüm polisler beraat etti. Dava 4500 sayfalık bir savunma ile AİHM'e götürldü,halen devam etmektedir.  
Kısaca Baran Tursun Olayı:
Bir polis Baran Tursun'u öldürdü
Üç polis delilleri kararttı
On polis yalan tanıklık yaptı
İki polis trafik kazası raporu düzenledi.

Bu mahkeme kayıtlarından sonra da: Üç hakime iki yıl ceza vermek düştü.  "Hukuk bilgisinden yoksun, adil olmaktan uzak, taraf tutan bir hakim dünyanın en azılı katilinden daha tehlikelidir" sözü de biz Tursun ailesine düştü.
Baran Tursun olayında gördüğümüz tüm bu entrikalar, iş bu listede olan olayların çoğunda görmemiz mümkündür.
Baran Tursun'un ailesi, öldürülen evlatları adına daha sonra: Baran Tursun İnsani Yardım vakfını kurdular. Baran Tursun vakfı, polis şiddetine maruz kalan birey ve ailelerine her türlü yardım ve destekte bulunuyor. Ayrıca polis şiddetine maruz kalan bireylerin ilk öğretim çağındaki çocuklarına da BURS vermektedir. Vakfın kurucusu ve başkanı Mehmet Tursun-İletişim:533 440 45 79

 

24-FEYZULLAH ETE
Yaşı : 26
Vurulduğu Tarih : 21.11.2007
Vurulduğu Yer: İSTANBUL
Ölüm şekli: ORANTISIZ GÜÇ
OLAY: İstanbul Avcılar'da,Bosna'yla oynanacak milli maç öncesi parkta bira içtiği için polis kurşunuyla vuruldu.  

23-HALİL BULUT
Yaşı :
Vurulduğu Tarih : 2007
Vurulduğu Yer: BALIKESİR
Ölüm şekli: POLİS KURŞUNU
OLAY:
 Balıkesir’de polisin "DUR" ihtarına uymadığı için öldürüldü. 

22-MURAT KASAP
Yaşı :
Vurulduğu Tarih : 2007
Vurulduğu Yer: ADANA / CEYHAN
Ölüm şekli: POLİS KURŞUNU
OLAY: Murat Kasap Ceyhan'da polisin dur ihtarına uymadığı için öldürüldü.    

21-FESTUS OKEY
Yaşı : 35
Vurulduğu Tarih : 20.8.2007
Vurulduğu Yer: İSTANBUL
ÖLÜM Şekli: GÖZALTINDA ÖLÜM / TABANCA
OLAY: Nijeryalı Festus Okey (35), 20 Ağustos 2007’de Beyoğlu Polis Merkezi’nde polis kurşunuyla vuruldu.   

20-AYTEKİN ARNAVUTOĞLU
Yaşı :23
Vurulduğu Tarih :
Vurulduğu Yer: İSTANBUL
Vurulma Şekli: TABANCA
OLAY:
 Polisin DUR ihtarına uymadığı gerekçesiyle öldürüldü. 

19-ALİ DEMİR
Yaşı : 20
Vurulduğu Tarih : 2007
Vurulduğu Yer: AYDIN / DİDİM
Ölüm şekli: POLİS KURŞUNU
OLAY: 
20 yaşında ki Ali Demir, Didim'de polisin DUR ihtarına uymadığı gerekçesiyle vuruldu. 

18-MAHSUN MIZRAK
Yaşı : 14
Vurulduğu Tarih : 2007
Vurulduğu Yer: DİYARBAKIR
Ölüm şekli: GAZ BOMBASI
OLAY: Diyarbakır’da çıkan olaylarda başına isabet eden gaz fişeği nedeniyle 14 yaşındaki Mahsun Mızrak öldü.  

17-SONER CANKAL
Yaşı : 17
Vurulduğu Tarih : 2007
Vurulduğu Yer: ANKARA
Ölüm şekli: POLİS KURŞUNU
OLAY: 17 yaşındaki Soner Çankal'a polisin DUR ihtarına uymadığı gerekçesiyle vuruldu. 

16-TUNCAY CÜZDAN
Yaşı : 
Vurulduğu Tarih : 22.7.2007
Vurulduğu Yer: HATAY / ANTAKYA
Ölüm şekli: POLİS KURŞUNU
OLAY: 22 Temmuz 2007 tarihinde, bir şüpheliye benzetildiği için polis tarafından öldürüldü.  

15-SERKAN ÇEDİK
Yaşı : 25
Vurulduğu Tarih : 2007
Vurulduğu Yer: BURSA
ÖLÜM Şekli: GÖZALTINDA ÖLÜM / İŞKENCE
OLAY: 25 yaşındaki Serkan Çedik gözaltına alındıktan sonra karakolda ölü bulundu.  

14-HAKKI CANGI
Yaşı : 26
Vurulduğu Tarih : 4.6.2007
Vurulduğu Yer: ÇANAKKALE
ÖLÜM Şekli: GÖZALTINDA ÖLÜM
OLAY: 4 Haziran 2007 günü  Çanakkale Emniyet Müdürlüğü'nde ölü bulundu 

13-MEHMET AKBULUT
Yaşı : 17
Vurulduğu Tarih :
Vurulduğu Yer: DİYARBAKIR
Ölüm şekli: GAZ BOMBASI
OLAY: Diyarbakır gösteri yapmak isteyen gruba atılan polis gaz fişeği sonucu öldü. 

12-DARİUSZ WİTEK
Yaşı :
Vurulduğu Tarih : 18.9.2007
Vurulduğu Yer: İSTANBUL
Ölüm şekli: GÖZALTINDA ÖLÜM
OLAY: Polonya uyruklu Dariusz Witek’in “sınır dışı edilmek” için Kumkapı Yabancılar Şube Müdürlüğünde ölü bulundu.

11-GÖKHAN BELGÜZAR
Yaşı : 19
Vurulduğu Tarih : 2007
Vurulduğu Yer: İSTANBUL
Vurulma Şekli: GÖZALTINDA ÖLÜM
OLAY: 2007 Yılın da İstanbul Osmaniye'de gözaltına alındı. Polis nezaretinde asılmış olarak bulundu.  

10-METE ERGÜN 
Yaşı : 20
Vurulduğu Tarih : 26.6.2007
Vurulduğu Yer: İSTANBUL / BAĞCILAR
Ölüm şekli: POLİS KURŞUNU
OLAY:Merkez Mahallesi'nde gürültü yüzünden çıkan tartışmada polis memuru Erdem Yüce tarafından vuruldu. 

09-e.t 
Yaşı : 26
Vurulduğu Tarih : 6.6.2007 
Vurulduğu Yer: İZMİR
ÖLÜM Şekli: GÖZALTINDA ÖLÜM
OLAY: 
6 Haziran 2007 Günü, 26 yaşındaki E.T  İzmir Alsancak polis karakolunda ölü bulundu.  

08-ZÜHTÜ AVŞAR 
Yaşı : 38
Vurulduğu Tarih : 4.7.2007
Vurulduğu Yer: ARTVİN
Ölüm şekli: Polis Kurşunu
OLAY:
 4 Temmuz 2007 günü Artvin’in Murgul ilçesinde, polis kurşunu sonucu öldü.  

07-SÜLEYMAN KAYGISIZ 
Yaşı : 31
Vurulduğu Tarih : 4.7.2007
Vurulduğu Yer: ARTVİN / MURGUL
Ölüm şekli: POLİS KURŞUNU
OLAY:
4 Temmuz 2007 günü Artvin’in Murgul ilçesinde, polis kurşunu sonucu öldü

06-İSKENDER ÖZPOLAT 
Yaşı : 51
Vurulduğu Tarih : 13.7.2007
Vurulduğu Yer: DİYARBAKIR
Ölüm şekli: TABANCA

OLAY:Diyarbakır’da psikolojik sorunları olduğu belirtilen Özpolat polis kurşunuyla can verdi.  .

05-MEHMET ÖZPOLAT 
Yaşı : 13.7.2007
Vurulduğu Tarih :
Vurulduğu Yer: DİYARBAKIR
Ölüm şekli: POLİS KURŞUNU
OLAY: 
13 Temmuz 2007 günü Diyarbakır’ın Feritköşk Mahallesinde polis kurşunu ile öldü.

 04-HALİL SÖĞÜT
Yaşı : 78
Vurulduğu Tarih : 28.3.2007
Vurulduğu Yer: DİYARBAKIR
ÖLÜM Şekli: ORANTISIZ GÜÇ / GAZ BOMBASI
OLAY: 
Diyarbakır gösteri yapmak isteyen gruba polisin kullandığı gaz fişeği sonucu öldü.   

03-MUSTAFA KÖKÇE
Yaşı : 36
Vurulduğu Tarih : 13.6.2007
Vurulduğu Yer: İSTANBUL
Ölüm şekli: GÖZALTINDA ÖLÜM
OLAY:
 2 çocuk babası Mustafa Kökçe gözaltından alınıp,tutuklandıktan hemen sonra hayatını kaybetti

02-İBRAHİM SEVİNDİK:
Yaşı : 75
Vurulduğu Tarih : 1.5.2007
Vurulduğu Yer: İSTANBUL
Ölüm şekli: GAZ BOMBASI
1 Mayıs 2007 yılında, 1 Mayıs kutlamalarında polisin attığı biber gazından etkilenen 75 yaşındaki İbrahim Sevindik öldü.  

01-VOLKAN POLAT
Yaşı : 22
Vurulduğu Tarih : 2007
Vurulduğu Yer: İSTANBUL
Ölüm şekli: POLİS KURŞUNU
OLAY: Volkan Polat, Avcılardaki polisin DUR ihtarına uymadığı gerekçesiyle öldü. BARAN TURSUN VAKFI  

 

Adres             :1870 Sokak Baran Tursun Ap. No:42/1 Karşıyaka-İzmir      

Sorumlu         : Mehmet Tursun –Kurucu Başkan

Tel&Fax         : 232 365 90 51   (Ödemeli aramalar kabul edilir)

Gsm               : 533 440 45 79   (Ödemeli aramalar kabul edilir)

e-mail             : barantursunvakfi@gmail.com

Web               

POLİSE DUYURU

Case of Baran Tursun
Polis Kurşunu Ölümleri Facebook hesabı
BARAN TURSUN VAKFINA ÜYELİK
AİHM Kararları
Baran Tursun vakfına ÜYELİK
Tuncay Cüzdan'ın babası-ANTAKYA Uluslararası Baran Tursun Vakfında

Tuncay Cüzdan-Antakya

A.Rahman sözen'in annesi-İZMİR Uluslararası Baran Tursun Vakfında

A.Rahman Sözen-İzmir

Selami Atalay, ömürboyu felçli- İZMİR - Uluslararsı Baran Tursun Vakfında

Enes Ata'nın babası DİYARBAKIR - Uluslararası Baran Tursun Vakfında

3.Yılında Baran Tursun'u anarken

Ahmet Çakır'ın ağbisi-İZMİR Uluslararası Baran Tursun Vakfında

Ahmet Çakır-İzmir

Mehmet Tursun Halk tv'de

Mehmet Tursun-Baransav

Aydın Erdem'in ağbisi - DİYARBAKIR Uluslararası Baran Tursun Vakfında

Aytekin Arnavutoğlu -İSTANBUL- Uluslararası Baran Tursun Vakfında

Aytekin Arnavutoğlu-İst

Çağdaş Gemik'in babası-Antalya Uluslararası Baran Tursun Vakfında

Çağdaş Gemik - Antalya

Feyzullah Ete'nin ağbisi-İSTANBUL Uluslararası Baran Tursun Vakfında

Feyzullah Ete-İstanbul

Soner Cankal'ın babası-ANKARA- Uluslararası Baran Tursun Vakfında

  Soner Cankal-Ankara

Çağdaş Gemik'in kuzeni -ANTALYA Uluslararası Baran Tursun Vakfında

 Çağdaş Gemik Antalya

Yasin Kırbaş'ın babası - İSTANBUL Uluslararası Baran Tursun Vakfında

Yasin Kırbaş-iST

Emrah Gezer'in babası-ANKARA Uluslararası Baran Tursun Vakfıında

Emrah Gezer-Ankara

Didim'de öldürülen Ali Demir'in babası Mehmet Demir, Mehmet Tursun'la görüştü

Baran Tursun V. ECHR

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER

Baran Tursun insani yardım vakfı başkanı Mehmet Tursun, Birleşmiş Milletler temsilcileriyle, "Yargısız İnfazları" konuştu

 

Baran Tursun davası AİHM'de

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER

UCM ÜYESİDİR

125-Kenan Kapısız Uşak

 24.11.2012 günü Uşak'ta polis memurları ile vatandaşlar arasında çıkan arbedede polisin silahından çıkan kurşunla başından vurularak öldürüldü. 28 yaşındaki Kenan Kapısız 4 çocuk babasıydı. Devamı oku...

Baran Tursun vakfı Logosu


116-Yusuf Yılan - Erzurum


Erzurum'un Karayazı İlçesi'nde oturan ve ayakkabı boyacılığı yapan 9 yaşındaki Yusuf Yılan, Cumhuriyet Caddesi'nde karşıdan karşıya geçerken Akrep tipi polis aracın çarpmıştı. Yılan, kaldırıldığı Erzurum Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaşamını yitirdi. Görgü tanıklarına göre, zırhlı arac, Yusuf Yılan'ın göğsü ve kafasının üzerinden geçtiğini belirti.

75-Ahmet Cömert Kocaeli-Darıca


Ahmet Cömert:2009 KOCAELİ'nin Darıca İlçesi'nde gözaltına alınan 23 yaşındaki Ahmet Cömert, polis merkezinin nezarethanesinde ölü bulundu. Baba Durmuş Cömert, oğlunun intihar edecek biri olmadığını söyledi.


77-Serkan Çedik Bursa


SERKAN ÇEDİK: Bursa Emniyet Müdürlüğü’nün Acemler semtindeki nezarethanesinde gözaltında tutulan 25 yaşındaki Serkan Çedik bilinmeyen bir nedenle fenalaşarak öldü. Sekan'ın annesi:"Oğlumu gözaltına aldılar, sapasağlam karakola götürdüler, karakolda ölüsü çıktı" dedi


78-Murat Konuş İstanbul


Murat Konuş:  7 Ocak 2010 tarihinde gözaltına alınan Murat Konuş'un, bir süre sonra rahatsızlanarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği, Adli Tıp Kurumu Başkanlığınca hazırlanan otopsi raporunda Konuş'un “künt kafa travmasına bağlı beyin kanaması” sonucu öldüğünün bildirildiği anlatılıyor.
84-A.Rahman Sözen/İzmir


İzmir Gümüşpala Polis karakolu nezarethanesinde polisin silahıyla vurularak öldürülen A.Rahman Sözen’nin annesi ve ablası Uluslararası Baran Tursun vakfına geldiler.  Karakolun güvenlik kameraları kayıt yapmadığından, olayın oluş şekli polisierin ifadelerine dayandırıldı ve takipsizlik kararı verildi. Dava AİHM'e taşındı Video izle…

74-Ahmet Akbaş / İstanbul


Ahmet AKBAŞ: 01.08.2009 günü Esenler polis karakolunda ölü bulundu. Ahmat Akbaş'ın yakını Ergin Akbaş: "Olayın üzerinde uzun zaman geçmesine rağmen savcı olay yerine geç geldi. Doktorlar gelmemiş müdahale etmemişler" iddiasında bulundu.

 

 


 

102-Willem Tyas Antalya

WİLLEM TYAS /1 Ekim 2011 günü Antalya'nın Manavgat ilçesinde çevreye verdiği rahatsızlık nedeniyle şikayet üzerine ifadesi alınmak için polis merkezine getirildikten sonra ölüm olayı meydana geldi. Fenalaştığı iddia edilen 64 yaşındaki İngiliz Willem Tyas hayatını kaybetti.  

85-Er.Osman Aslı /İstanbul


Osman Aslı:  İstanbul Firuzköy polis karakolunda ölü bulunan Er.Osman aslı’nın babası Uluslararası Baran Tursun Vakfına mektup gönderdi. Osman Aslı'nın ayakkabı bağcıklarıyla kendini astığı iddia edildi. Karakolun güvenlik kameraları kayıt yapmadığı için olayın oluş şekli polislerin ifadelerine dayandırıldı. Video izle…

72-Ahmet Laçin / İstanbul


AHMET LAÇİN: Tornacı 23 yaşında ki Ahmet Laçin 12 Ekim  2008 günü Bağcılar’da gözaltına alındı ve Bağcılar polis karakoluna götürüldü. Akrabaları, Ahmetin dövüldüğünü ve kaldırıldığı hastanede öldüğünü idda ettiler.

 


76-Resul İlçin Şırnak-İdil


RESUL İLÇİN: 22/10/2009 günü Şırnak'ın İdil İlçesi'nde polisler tarafından götürüldüğü karakolda yaşamını yitiren 52 yaşındaki Resul İlçin'in yapılan otopsisinde kafasında ve vücudunun çeşitli yerlerinde darp izi olduğu ortaya çıktı.  

 

Baran Tursun vakfından

93-Özcan Kurtuluş / İzmir


ÖZCAN KURTULUŞ: İzmir Şirinyer polis karakolunda ölü bulundu. Polisin kendisini aradığını söyleyen abla Sitem Duyar da:  "Kardeşim Özcan Kurtuluş'un avukat görüşme odasında kendini astığını söylüyorlar, kardeşimin avukat görüşme odasında ne aradığı konusunda kimse bize açıklamada bulunmuyor"

Karakollarda ki ölümler

Kimsesiz çocuklar

Kimsesiz çocuk:"Polisler bizi döve döve Belgrad Ormanı’na bırakıyorlardı" dedi. Devamla:" Yardıma gelmeselerdi tecavüze uğruyordum...”, “Bakırköy Çocuk Yurdu’nda bir arkadaşımızın makatına sopa soktular...”, “Umut Çocukları Derneği yöneticileri bizim sayemizde zengin oldular...”, “Dernek Başkanı Ferhat Şahin, hepimizi sıraya sokarak, falakadan geçirdi...”, “Polisler bizi ekip arabalarına bindirip döve döve Belgrad Ormanı’na bırakıyorlardı....Devamı oku..

101-Hamedu Loufa Sayıd /Mersin

 


Hamedu Loufa Sayıd/ MERSİN:2007 yılında yürürlüğe giren PVSK’dan sonra, failin polis olduğu 101. Ölüm olayı. 29.07.2011 tarihinde Mersin'de Yumuk tepe polis karakolunda ölü bulundu. Dosya oku.. 

Sosyal paylaşım sitemiz


Baran Tursun vakfına ödül

120-Cem Aygün / Ankara

 Cem Aygün-Ankara: Ankara Keçiören İncirli’de 22 yaşındaki Cem Aygün “dur” ihtarına uymadığı iddasıyla polisler tarafından öldürüldü. 1 ay önce cezaevi'nden çıkan gencin ölümüne ilişkin emniyetin aileye verdiği bilgiler ise çelişkilerle dolu. Baba Celal Aygün:"Oğlum Cem Aygün öldürüldükten 8 saat sonra bize haber verildi" dedi 30.08.2012