• https://www.facebook.com/barantursun.v?ref=bookmarks
  • https://twitter.com/BaranTursunVakf
BARAN TURSUN VAKFI
VİDEOLAR
Site Haritası
Polis dosyası

122-Merve Erçetin ErzurumErzurum Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde görevli polis memuru Ekrem Özdemir yolda kız arkadaşı Merve Erçetin'i Mustafa Gökçe'yle yürürken gördü. Bunun üzerine yanlarına giderek Erçetin'e diz çöktürerek tabancasıyla ensesine ateş ederek genç kızı öldürdü.

121-Hasan Latif Kaplan-İstanbul


121-Hasan Latif Kaplan:20.09.2012 günü İstanbul Bağcılar'da eşine şiddeten gözaltına alınan 35 yaşındaki Hasan Latif Kaplan, götürüldüğü Bağcılar Asayiş böro amirliğinde, avukat görşme odasında asılı bulunudu. Baba Mustafa Kaplan:"Oğlum intihar etmedi, karakolun içinde öldürüldü" dedi 

D U Y U R U

Sabire Yaman / İstanbul

Erol Postacı /İstanbul

Baran Tursun / İzmir
İ.Halil Çoban / Ş.Urfa

Murat Konuş / İstanbul

Mehmet Uytum / Cizre

Şerzan Kurt / Muğla
Ceylan Önkol / Lice

Serkan Cedik / Bursa

Adnan Karakaş / Adana

Ahmet Sargın / Sakarya

Yahya Mnekşe / Şırnak

Özge Keyikçi / Kütahya

Uğur Kaymaz / K.Tepe

Aydın Erdem / D.Bakır

Enes Ata / D.Bakır

Çağdaş Gemik / Antalya

BARAN TURSUN DOSYASI

MAKALELER 


  

 

 

 

Baran Tursun Adalet Akademisi

BARAN TURSUN ADALET AKADEMİSİ ---  

Uluslararası insan hakları çerçevesine uyumlu faaliyet gösterecek Baran Tursun Adalete Erişim Akademisi, bundan sonra da Avrupa Birliği fonlarıyla finanse edilecektir.

http://www.baransav.com/?pnum=703&pt=Stratejik+Plan+belirleme+%C3%A7al%C4%B1%C5%9Ftay%C4%B1


 

112 Er Selman Pınar-Batman


Er Selman Pınar 29.04.2012 günü Batman'da polis tarafından gözaltına alındıktan sonra ölü bulundu

111-Hacı Zengin İstanbul


Polis cinayeti no: 111, kurban: Hacı Zengin, Yer:İstanbul ///// İstanbul’da, polisin attığı biber gazı kapsüllerinin kafasına isabet etmesi sonucu kaldırıldığı Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

110-Kamile Özbek- Adana


Adana'da, 14 Eylül 2011'de Kamile Özbek'in, evinden ayrıldıktan sonra bir daha dönmediğini ve kendisinden haber alamadıklarını söyleyen kızı, polise başvurdu.

Yapılan araştırmada Kamile Özbek’i öldürenin Fatih Yurdakonar adında görevli polis memuru olduğu ortaya çıktı. Kadının evinin tapusunu üstüne geçiren, bankadaki paralarını da alan 19 yıllık polis Fatih Yurdakonar tutuklandı

109 Ayşe Al D.Bakır


15 Şubat günü merkez Bağlar İlçesi E Tipi Cezaevi üst köşesinde polis panzerinden sıkılan tazyikli su ile yere düşüp başını kaldırıma çarpan ve beyin kanaması geçiren 75 yaşındaki Ayşe Al, yaşamını yitirdi. 15 Şubat'tan bu yana Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tedavi gören Al'ın sabah saatlerinde yaşamını yitirdiği öğrenildi.

108.Mahir Zorbey Aydın


Mahir Zorbey, 04.03.2012 günü, Aydın'da polis tarafından öldürüldü. Cinayete tepki gösteren Zorbey'in dedesi İbrahim Demirkaya, "Torunum, bilerek kasıtlı olarak vurulmuştur. Eğer polis düştüğünde tabanca ateşlenmişse, kurşun yere yakın seyrederdi. Nasıl olur da, kurşun 1 metre 75 santimetre sekip başına isabet eder. Hukuki mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.    Devamı oku..

107-Perihan Aktaş Manisa


Manisa’nın Sarıgöl ilçesinde oturan 53 yaşındaki Perihan Aktaş, evinin önünde polis tarafından öldürüldü. Aktaşı öldüren polis teslim oldu 

105-Ali Sapan ANKARA

ANKARA / 10.11.2011: Altındağ’da görevli polis memuru Veli Akpan, önce evinde eşi Yasemin Akman'ı ve kayınvalidesi Hacer Ağlayan'ı, daha sonra görev yaptığı birimdeki amiri Ali Sapan'ı tabancayla vurdu. Polis memurunun eşi ve amiri hayatını kaybederken, kayınvalidesi yaralı olarak hastaneye kaldırıldı

104-Yasemin Akpan ANK.

ANKARA / 10.11.2011: Altındağ’da görevli polis memuru Veli Akpan, önce evinde eşi Yasemin Akpan'ı ve kayınvalidesi Hacer Ağlayan'ı, daha sonra görev yaptığı birimdeki amiri Ali Sapan'ı tabancayla vurdu. Polis memurunun eşi ve amiri hayatını kaybederken, kayınvalidesi yaralı olarak hastaneye kaldırıldı

103-Yeşim Çelik -İstanbul


Yeşim Çelik: Polisin 103. Kurbanı. KÜTAHYA Dumlupınar Üniversitesi öğrencisi Yeşim Çelik (23) 20 Şubat 2011’de yeni tanıştığı İstanbul Bağcılar’da görevli polis Salih Kaya tarafından vurularak öldürüldü. Polise göre Yeşim intihar etmişti, ama yapılan incelemede polis tarafından öldürüldüğü kesinleşti

90-Çağdaş Gemik Dosyası


17 yaşında ki Çağdaş Gemik, Antalya’da bir arkadaşıyla bisikletiyle gezerlerken, gündüz vakti polisin dur ihtrına uymaığı gerekçesiyle açılan ateş sonucu hayatını kaybetti. 
94-Tuba Korkmaz / Tunceli


TUBA KORKMAZ TUNCELİ’de polis memuru nişanlısının tabancasıyla intihar ettiği söylenen üniversite öğrencisi 21 yaşındaki Tuğba Korkmaz’ın yapılan otopsisinde intihar etmediği ve cinayete kurban gittiği yönünde deliller elde edildi.  

 

97-Enver Turan / Hakkari


Enver Turan:15 yaşında ki Enver Turan kolluğun orantısız güç kullanması sonucu hayatını kaybetti.  23 Şubat 2010'da Hakkâri’de çıkan olaylarda, bir uzman çavuşun açtığı ateş sonucu hayatını kaybeden Enver Turan’ın (15)  davası Hakkari’den Yozgat’a alındı.  
96-Kazım Şeker D.Bakır


KAZIM ŞEKER: Bismil'de polis kurşunu ile öldürülen lise öğrencisi Halil İbrahim Oruç'un katillerinin bulunması talebiyle bir yürüyüş yapıldı. Polis yapılan yürüyüşe orantısız güç kullanarak saldırıya başladı.  Atılan gaz bombalarından etkilenen Kazım Şeker (60) isimli yurttaş yaşamını yitirdi.

 

92-Volkan Polat / İstanbul


VOLKAN POLAT: 6 Nisan 2006 günü Polat, arabası ile gitmekteyken, Sivil araçla Polat’ı kovalayan polisler arkadan ateş ederek aracın lastiklerini patlatmış, ardından yanına geldikleri Polat’ı göğsünden vurarak öldürmüşlerdi.
99.Doğan Teyboğa Silopi


Doğan Teyboğa: 2007  yılında yürürlüğe giren PVSK’dan sonra polisin sorumlu olduğu 99. Ölüm olayı; Şırnak’ın Silopi İlçesi'ndeki gösteriye müdahale eden polisin kullandığı gaz bombası Doğan Teyboğa'nın ölümüne neden oldu. Devamı oku..

 

100.M.Şirin Çiftçi D.Bakır


 M.Şirin Çiftçi: 2007 yılı PVSK’dan sonra failin polis olduğu 100. Ölüm olayı; Diyarbakır'ın merkez Sur İlçesi Cemal Yılmaz Mahallesi'nde, polisler, Mehmet Şirin Çiftçi (20) adlı yurttaşı kapısının önünde ateş ederek öldürdü. Dosya oku..

 

98.Metin Lokumcu / Hopa


Metin Lokumcu: Bu olay PVSK’dan sonra ki polisin sorumlu olduğu 98. Ölüm alayıdır. Metin Lokumcu polislerin vurduğu sert darbeler sonucu hayatını kaybettiği söylendi. Devamı oku..

95-H.İbrahim Oruç D.bakır


Halil İbrahim Oruç: polisin silahından çıkan kurşunla ölen; silahın polis, failinin ise belirlenemeyen  polisin sorumlu olduğu 95. Ölüm olayıdır.  Halil İbrahim Oruç, polisin silahından çıkan kurşunla hayatını kaybetti. 
91-Çiğdem Şahin / İzmir

 


ÇİĞDEM ŞAHİN: Gaziantep'ten İzmir'e geldi ve İzmir'de çevik Kuvvet'te görevli polis Anıl .K.G. ile görüştü, daha sonra görüştüğü polisin silahıyla şakağından vurulmuş halde bulundu. 

89-Özge Keyikçi / Kütahya


ÖZGE KEYİKÇİ: 17 Ekim 2009 günü,  Kütahya'nın Çavdarhisar ilçesinde bir köy düğününde polis memurunun tabancasının ateş alması sonucu Özge Keyikçi hayatını kaybetti. 

88-Sabir Yaman / İstanbul


SABİRE YAMAN: 27.07.2010 Günü, Bakırköy İstanbul Caddesi’ndeki Tacirler Menkul Değerler A.Ş.’yi silahıyla basan E.polis memuru Vedat Gemalmaz, zarar ettiğini öne sürerek sorumlu tuttuğu şube müdürü 49 yaşındaki Erol Postacı ve 29 yaşındaki Sebire Yaman’a kurşun yağdırdı.

87-Erol Postacı / İstanbul


Erol Postacı, 27.07.2010 Günü, Bakırköy İstanbul Caddesi’ndeki Tacirler Menkul Değerler A.Ş.’yi önceki gün silahıyla basan E. polis memuru Vedat Gemalmaz, zarar ettiğini öne sürerek sorumlu tuttuğu şube müdürü 49 yaşındaki Erol Postacı ve 29 yaşındaki Sebire Yaman’a kurşun yağdırdı.

85-Hüseyin Turgut Yalova


HÜSEYİN TURGUT: Yalova’da Fatih Caddesi’nde park yeri nedeniyle çıkan tartışmada Hüseyin Turgut, polis memuru Gökmen Erkmen'in silahından çıkan kurşunla hayatını kaybetti.  

 

84-Mustafa Uslu Tokat-Turhal

 


MUSTAFA USLU: Alkollü olduğu ileri sürülen Mustafa Uslu, Turhal’da otomobiliyle giderken trafik kontrolü yapan polisler ‘Dur’ ihtarında bulundu. ‘Dur’ ihtarına uymadığı belirtilen Uslu polisin arkadan açtığı ateş sonucu hayatını kaybetti.

 

83-Er.Cemal Yalın Antalya


CEMAL YALIN: 5 Ağustos 2010 günü, PKK'nın şehit ettiği bildirilen askerin, polis kurşunuyla vurulduğu ortaya çıktı. Antalya'lı Er Cemal Yalın, polis merkezine doğru yürüken polisler tarafından öldürüldü.  

81-Fatih Cem İnci /İstanbul


FATİH CEM İNCİ: Bahçelievler'de bir arkadaşıyla birlikte yürüyen 23 yaşındaki Fatih Cem İnci kaldırımda çarptığı kutu nedeniyle üzeri kirlenince, "Böyle pisliklerle hep ben mi karşılaşırım" diye söylendi. Bu sözlerin kendisine söylendiğini sanan polis memuru Mustafa Atasoy (27) silahını çıkratıp, Fatih Cem İnci'yi kurşun yağmuruna tutarak öldürdü.

82-Gökhan Ergün Bursa-Nilüfer


Gökhan Ergün: Bursa'nın Nilüfer ilçesinde Cengiz Koç`a ait bir apartman dairesine, yangın merdiveninden giren 2 kişiye polis uyarı ateşi açtı. açılan ateşle Gökhan Ergün(24) hayatını kaybetti.

 

79-Feyzullah Ete İstanbul

FEYZULLAH ETE
: 22.Kasım.2007 tarihinde, Avcılar'da bir parkta otururken polis memuru Ali Mutlu tarafından göğsüne bir tekme vuruldu, göğsüne aldığı bu tekme sonucu hayatını kaybetti.
78- Alaettin Karadağ İstanbul


ALAETTİN KARADAĞ :Dur ihtarına uymadığı için on kurşunla öldürüldü. Kardeşi Abdullah Karadağ:"Dur ihtarı Sonucu Ölüm on kurşunla nasıl olur, cinayeti meşrulaştırmak için bunu uydurdular" dedi. 

80-İbrahim Özkaymaz Gaziantep


İBRAHİM ÖZKAYMAK: 28.08.2009 günü polis memurunun "uyarı ateşi" ateşi sonucu göğsüne isabet eden mermi sonucu hayatnı kaybetti. İbrahim Özkaymak, 2007 yılında yürülüğe giren PVSK'dan sonra polisn sorumlu olduğu 80. ölüm olayıdır.NORVEÇ HELSİNKİ KOMİTESİ
STRATEJİK BELGELER/RAPORLAR


TEŞEKKÜRLER SGDF

KARŞIYAKA’DA “SURUÇ İÇİN ADALET, BARAN TURSUN İÇİN ADALET” ARAYIŞI YAPILDI 

Bizler, Baran Tursun vakfı, üyeleri ve ailesi olarak; Suruç'ta yitirilen düş yolcuları anısına başlattıkları "Suruç İçin Adalet, Herkes İçin Adalet" kampanyasında,biz polis mağduru ailelerin adalet arayışına da yer verdikleri için SGDF teşekkür ederiz.

 

HAYAT TV:İç güvenlik yasa tasarısı ve polisin öldürme gücü konuşuldu


BARAN TURSUN'UN KATİLİ, AİLESİNDEN PARA TALEP EDİYOR
05.03.2015-İZMİR/ İzmir’de, 7 yıl önce ’dur’ ihtarına uymadığı gerekçesiyle oğlu Baran Tursun’u öldüren polis Oral Emre Atar’a hakaret ettiği gerekçesiyle mahkum olan Berrin Tursun, polisin bin 734 TL’lik avukatlık ücretini ödemeyince icra takibi başladı.
Bin 734 liralık icra takibi için, Tursun ailesinin 5 Milyon liralık malları haczedildi ve satıiş işlemleri başlatıldı.

İÇ GÜVENLİK YASA TASARISINA MUHALEFET ETMEK ÜZERE, BARAN TURSUN VAKFI ÖNCÜLÜĞÜNDE, POLİS ŞİDDETİNE MARUZ KALAN BİREY VE AİLELERİ TBMM'DE BASIN AÇIKLAMASI YAPTILAR.
CHP Milletvekili Mustafa Balbay'a teşekkür ederiz. 17.Şubat.2015
Baran Tursun Event / Crime Scene Izmir


Case of Baran Tursun                       
-  Crime Scene Izmir: 
Baran Tursun passed by polices waiting on the roadside when he was returning home with his car from a dinner program on 25th of November, 2007.  Polices flashed the headlights of their car to Baran who has passed and moved away from them.  Flashing headlights of their automobile from a distance of 250 meters was on the court records as “Baran was warned to stop”.  Media captioned as “What kind of warning is this?

  -  With the claim of Baran Tursun not obeying warning to stop that was given by the polices from250 meters distance with their headlights , police shot Baran “by a straight and linear fire parallel to ground (Reasoned decision)”.  Polices screened firing and made it seem like a traffic accident, and prepared Traffic Accident Report.

Polices informed family of Baran and said “Your son made an accident, we took him to hospital, we did our best, unfortunately…“.  Father of Baran has also thanked to the murderer of his son, because of his statement “We did our best”.

  -  Baran whose heart failed (who is dead) is given to the hospital as “a citizen who made a traffic accident”; police and doctor issued reports in this direction.  Heart of Baran pumped incidentally when he was going to be taken to morgue. Tomography scans of the head of Baran whose heart worked were taken.  Firearm bullet was determined in the head of Baran in the BT.  It is revealed that in the case of Baran Tursun which was stated as traffic accident, Baran was in fact killed by police by firing to his head incidentally.

  -  Turkish courts found it appropriate to give 2 years of imprisonment to the police killing Baran, and closed the file.  However, family could not close the file.  Tursun family, who couldn’t secure justice in their country, carried the case onto international platform.

International platforms such as European Court of Human RightsUnited Nations do not consider Baran Tursun case and violations of right to life in the same way Turkey and Turkish jurisdiction consider. 

  -  Christof Heyns, Reporter of United Nations, also does not accept Baran Tursun case as an isolated incident and does not think in the same as adjudicators in Turkey.  Reporter of  U.N. Christof Heyns says “Baran Tursun is murdered as a result of fire of police when he was moving in the traffic with his auto”, and gives wide coverage to this statement in his report.  Turkey report of Christof Heyns consisting of 21 pages was submitted to United Nations General Assembly in the 23rd session on 18.03.2013.

If we are to summarize case of Baran Tursun:

- One police have killed Baran Tursun

- Three polices obfuscated the evidences

- The polices perjured

- Two polices prepared report of traffic accident

- Four polices issued false documents

+ Despite these court records, three judges gave only 2 years of imprisonment....

Thus, we are saying “An adjudicator who can not establish justice, and who takes sides is more dangerous than the most vicious killer”.

 Archive of Baran Tursun Foundation
E-mail: barantursunvakfi@gmail.com
Mehmet Tursun  GSM : 533 440 45 79
Karşıyaka-İzmir0 Yorum - Yorum Yaz

TV10 DA POLİS ŞİDDETİ    09.06.2014

TV10 DA POLİS ŞİDDETİ KONUŞULDU
Mehmet Tursun:"Polisin öldürme gücü hiç bir vicdanın kabul edemeyeceği bir seviyeye çıkmıştır. Failin polis olduğu ölüm olayları, olağanlaşmıştır" 

0 Yorum - Yorum Yaz


İMC TV:Ankara söyleşileri programında, 2007 yılında PVSK'da yapılan değişiklikten sonra, olağanlaşan polis cinayetleri anlatıldı. 2012  


POLİS VE KIŞLA MAĞDURU AİLELER ÖRGÜTLENİYOR

İzmir'de Baran Tursun Vakfının evsahipliğinde yapılan toplantıdan sonra, Antalya'da Kışlada Şüpheli Asker Ölümleri Mağdurları Derneğinde ikinci toplantı yapıldı.

Baran Tursun Vakfı ve Kışlada Şüpheli Asker ölümleri Derneğinin bundan böyle Türkiye genelinde beraber ve dayanışarak haraket edeceklerine dair, kamuoyuna yaptıkları duyuru ve ortak basın açıklaması  Devamı oku..

0 Yorum - Yorum Yaz

Metropolis Belgeseli    14.12.2013

METROPOLİS BELGESELİ

Eylem Şen'in hazırlayıp sunduğu Metropolis belgeseli, ülkemizde olağanlaşan polis şiddetini anlatmaktadır.

Bizler polis mağduru aileler ve Baran Tursun vakfı olarak Eylem Şen'e ve arkadaşlarına bu yapıtlarından ötürü teşekkür ederiz.

0 Yorum - Yorum Yaz


POLİSLER SAHTE DELİL ÜRETİRKEN SUÇ ÜSTÜ YAKALANDILAR
 
1 Mayıs 2014 eylemleri sırasında, ortalarına aldıkları üniversiteli bir zorla puşi takıp fotoğrafladığı ortaya çıktı.

Flash Tv, Beşiktaş’ta polisin üniversiteli bir gence zorla puşi takıp fotoğraflamasını görüntüledi. Haber ‘skandal’ başlığıyla verildi.

İşte o görüntüler:
CHP Grubu NTV    06.03.2015

POLİS ŞİDDETİNE MARUZ KALAN AİLELER, TBMM'DE CHP GRUBUNA KATILDILAR VE TBMM'DE BASIN AÇIKLAMASI YAPTILA. Şubat 2015

Baran Tursun olayı ve vurulma anı videosuBaran Tursun olayı

Olay yeri İzmir: Baran Tursun 25 Kasım 2007 tarihinde, bir akşam yemeği programından otomobili ile evine dönerken, yol kenarında bekleyen polislerin yanından geçmektedir. Polisler yanlarından geçip uzaklaşan Baran’a otomobil farları ile selektör yaparlar. 250 metre mesafeden otomobil farları ile Baran Tursun’a yapılan selektör, mahkeme kayıtlarına “Baran Tursun’a dur ihtarı yapıldı” diye geçmektedir. Basın:”Dur ihtarı böyle mi olur?” diye manşet atar.(Manşetleri görmek için tıkla)  

Baran Tursun polisin 250 metre uzakta selektörle yaptığı ‘sözde’ dur ihtarına uymadığı iddiasıyla, polis:”Kolu yere paralel, düz ve doğrusal bir atışla” (Gerekçeli karar)Baran’a ateş etmektedir. Polisler ateş etmeyi gizleyerek, olaya trafik kazası süsü verip, olay yerinde Trafik Kazası Raporu düzenlerler.

Polisler, Baran’ın ailesini de haberdar ederler:”Oğlunuz kaza yaptı, Hastaneye götürdük, elimizden geleni yaptık, maalesef...” dediler. ‘Elimizden geleni yaptık’ sözünden dolayı, Baran’ın babası evladının katiline bir de teşekkür etti. 

Kalbi duran (Ölmüş) Baran, polisler tarafından Hastaneye “Trafik kazası yapan vatandaş“ olarak teslim ediliyor, polis ve doktor bu yönde tutanak düzenler. Morga kaldırılmak üzere olan Baran’ın kalbi şans eseri çalışıyor. Kalbi çalışan Baran, Beyin Tomografisi çekiliyor. B.T’de, Baran’ın kafasında ateşli silah mermi çekirdeği tespit ediliyor. Trafik kazası denilen Baran Tursun olayı, polis tarafından kafasına ateş etmek suretiyle öldürüldüğü tesadüfen ortaya çıkıyor.

Türkiye mahkemeleri, Baranı öldüren polise 2 yıl ceza vermeyi yeterli bularak dosyayı kapatıyor. Aile Baran dosyasını kapatmıyor. Ülkesinde adaleti sağlayamayan Tursun ailesi, olayı Uluslararası platformlara taşıyor.

AİHM gibi, Birleşmiş Milletler Raportörü Christof Heyns’de, Baran Tursun olayını münferit olay görmemekte, Türkiye yargıçları gibi düşünmemektedir. B.M Raportörü Christof Heyns:“Baran Tursun otomobili ile trafikte seyir halinde iken, polisin açtığı ateşle vurularak öldürülmüştür” şeklinde raporunda geniş yer verir. Christof Heyns’in 21 sayfalık Türkiye raporu,18.03.2013 tarih ve 23. Oturumda Birleşmiş Milletler genel kuruluna sunulmuştur. 

Baran Tursun olayının esasını özetlersek:

- Bir polis Baran Tursun’u öldürdü

- Üç polis delilleri kararttı

- On polis yalan tanıklık yaptı

- İki polis trafik kazası raporu düzenledi

- Dört polis sahte belge tanzim etti

+ Bu mahkeme kayıtlarından sonra üç Yargıca da, 2 yıl ceza vermek düştü...

“Adaleti tesis edemeyen, taraf tutan bir hakim, dünyanın en azılı katilinden daha tehlikelidir” sözü de bize düştü. 


BARAN TURSUN OLAYI BASINA NASIL YANSIDI ...TIKLA
0 Yorum - Yorum Yaz


BARAN TURSUN DAVASI AİHM'DE

Baran Tursun'u öldürüp trafik kazası raporu düzenleyen polisleri aklayan yargıçların kararını AİHM'de kim, nasıl ve hangi yüzle savunacak merak ediyoruz

0 Yorum - Yorum Yaz


ÇHD'Lİ AVUKAT TAYLAN TANAY, GÖZALTI GÖRÜNTÜLERİ
Taylan Tanay:"İnsanlık onuru işkenceyi yenecek"
Polis:"İşkence yapmayalı çok oldu"

Çağdaş Hukukçular Derneği’ne (ÇHD) ilişkin operasyonda tutuklanan avukat Taylan Tanay’ın gözaltına alındıktan sonra İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde zorla parmak izi alınmasına dair görüntüler gün yüzüne çıktı. Görüntülerde, bir grup polis tarafından zorla yüzüstü yere yatırıldığı ve Tanay’ın eline mürekkep sürülerek örneği alındığı görülüyor. Tanay “İnsanlık onuru işkenceyi yenecek” diye bağırırken, bir polis şefi de “İşkence değil bu, işkence yapmayalı yıllar oldu. Elektrik vermiyoruz, su vermiyoruz” diyor.0 Yorum - Yorum Yaz


Baran Tursun vakfı ve Mazlumder'in ortak organizasyonu ile başlatılan "Dikkat polis geliyor" kampanyası kapsamında Ankara'da bir araya gelen polis mağduru aileler, PVSK'nın değiştirilmesi için 24 Ocak 2013 tarihinde Adalet Bakanlığı önünde basın açıklaması yaptılar.


GEREKÇE: MAZLUMDER  ve BARAN TURSUN VAKFI; yetkisini PVSK’dan alan polis şiddetinin vahim sonuçlarının, dolayısıyla polis şiddeti, işkence ve yaşam hakkı ihlallerinin önüne geçmek için  “DİKKAT POLİS GELİYOR” adlı 4 ay sürecek bir kampanya düzenlemişlerdir. Bu kampanya Ankara'da Mazlumder genel merkezinde ve İzmir'de Baran Tursun vakfı genel merkezinde eş zamanlı olarak basın açıklamasıyla duyuruldu.12.01.2012/İzmir


EMRAH BARLAK DAVASI 1.DURUŞMASI:Emrah Barlak İzmir Limontepe'de, kameraların önünde polisin silahından çıkan 9 kurşunla öldürüldü. Emrah'ın kardeşi Erhan'da yatalak kaldı. Bu olayın 1. duruşması 16.11.2012 günü İzmir adliyesinde görüldü.Fotoğraflar ve videolar için tıklayınız... 


 

EMRAH BARLAK DAVASI 2 DURUŞMASI:Emrah Barlak İzmir Limontepe'de, kameraların önünde polisin silahından çıkan 9 kurşunla öldürüldü. Emrah'ın kardeşi Erhan'da yatalak kaldı. Bu olayın 2. duruşması 01.02.2013 günü İzmir adliyesinde görüldü.Fotoğraflar ve videolar için tıklayınız... 


EMRAH BARLAK VURULMA ANI VİDEOSU:Emrah Barlak İzmir Limontepe'de, kameraların önünde polisin silahından çıkan 9 kurşunla öldürüldü.  Fotoğraflar ve videolar için tıklayınız... 


İMC TV: POLİS ŞİDDETİ MAĞDURU AİLELER

 Baran Tursun vakfı ve Mazlumder'in ortak organizasyonuyla başlatılan "Dikkat polis geliyor" kampanyası kapsamında, Ankara'da bir araya gelen polis şiddeti mağduru aileler, kendi dramlarını anlatarak, PVSK'nın değiştirilmesini istediler. 24.01.2013 /Ankara/İMC TV


 
0 Yorum - Yorum Yaz

Sabire Yaman/İstanbul    05.02.2013

Sabire Yaman/İstanbul: 

Sabire Yaman ve Erol Postacıyı canice öldüren Katil emekli polis Vedat Gemalmaz cinayetten sonra kayıplara karıştı. İlkel meslek dayanışması sonucu henüz yakalanamadı   Sabire( Sevgi ) Yaman ve EroL Postacı, 27 Temmuz tarihinde, çalıştıkları Tacirler Menkul Şirketinin Bakırköy şubesinde, emekli polis Vedat Gemalmaz tarafından düzenlenen silahlı saldırı da yaşamını yitirdiler. 

İzmir’de polis tarafından öldürülen Baran Tursun’un  babası  Mehmet Tursun ve CHP Milletvekili ve eski DİSK genel başkanı Rıdvan Budak’da acılı ailelerle beraber oldular. Yaman ve Postacı ailelerine desteklerini sundular.


 POLİSE DUYURU

Case of Baran Tursun
Polis Kurşunu Ölümleri Facebook hesabı
BARAN TURSUN VAKFINA ÜYELİK
AİHM Kararları
Baran Tursun vakfına ÜYELİK
Tuncay Cüzdan'ın babası-ANTAKYA Uluslararası Baran Tursun Vakfında

Tuncay Cüzdan-Antakya

A.Rahman sözen'in annesi-İZMİR Uluslararası Baran Tursun Vakfında

A.Rahman Sözen-İzmir

Selami Atalay, ömürboyu felçli- İZMİR - Uluslararsı Baran Tursun Vakfında

Enes Ata'nın babası DİYARBAKIR - Uluslararası Baran Tursun Vakfında

3.Yılında Baran Tursun'u anarken

Ahmet Çakır'ın ağbisi-İZMİR Uluslararası Baran Tursun Vakfında

Ahmet Çakır-İzmir

Mehmet Tursun Halk tv'de

Mehmet Tursun-Baransav

Aydın Erdem'in ağbisi - DİYARBAKIR Uluslararası Baran Tursun Vakfında

Aytekin Arnavutoğlu -İSTANBUL- Uluslararası Baran Tursun Vakfında

Aytekin Arnavutoğlu-İst

Çağdaş Gemik'in babası-Antalya Uluslararası Baran Tursun Vakfında

Çağdaş Gemik - Antalya

Feyzullah Ete'nin ağbisi-İSTANBUL Uluslararası Baran Tursun Vakfında

Feyzullah Ete-İstanbul

Soner Cankal'ın babası-ANKARA- Uluslararası Baran Tursun Vakfında

  Soner Cankal-Ankara

Çağdaş Gemik'in kuzeni -ANTALYA Uluslararası Baran Tursun Vakfında

 Çağdaş Gemik Antalya

Yasin Kırbaş'ın babası - İSTANBUL Uluslararası Baran Tursun Vakfında

Yasin Kırbaş-iST

Emrah Gezer'in babası-ANKARA Uluslararası Baran Tursun Vakfıında

Emrah Gezer-Ankara

Didim'de öldürülen Ali Demir'in babası Mehmet Demir, Mehmet Tursun'la görüştü

Baran Tursun V. ECHR

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER

Baran Tursun insani yardım vakfı başkanı Mehmet Tursun, Birleşmiş Milletler temsilcileriyle, "Yargısız İnfazları" konuştu

 

Baran Tursun davası AİHM'de

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER

UCM ÜYESİDİR

125-Kenan Kapısız Uşak

 24.11.2012 günü Uşak'ta polis memurları ile vatandaşlar arasında çıkan arbedede polisin silahından çıkan kurşunla başından vurularak öldürüldü. 28 yaşındaki Kenan Kapısız 4 çocuk babasıydı. Devamı oku...

Baran Tursun vakfı Logosu


116-Yusuf Yılan - Erzurum


Erzurum'un Karayazı İlçesi'nde oturan ve ayakkabı boyacılığı yapan 9 yaşındaki Yusuf Yılan, Cumhuriyet Caddesi'nde karşıdan karşıya geçerken Akrep tipi polis aracın çarpmıştı. Yılan, kaldırıldığı Erzurum Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yaşamını yitirdi. Görgü tanıklarına göre, zırhlı arac, Yusuf Yılan'ın göğsü ve kafasının üzerinden geçtiğini belirti.

75-Ahmet Cömert Kocaeli-Darıca


Ahmet Cömert:2009 KOCAELİ'nin Darıca İlçesi'nde gözaltına alınan 23 yaşındaki Ahmet Cömert, polis merkezinin nezarethanesinde ölü bulundu. Baba Durmuş Cömert, oğlunun intihar edecek biri olmadığını söyledi.


93-Özcan Kurtuluş / İzmir


ÖZCAN KURTULUŞ: İzmir Şirinyer polis karakolunda ölü bulundu. Polisin kendisini aradığını söyleyen abla Sitem Duyar da:  "Kardeşim Özcan Kurtuluş'un avukat görüşme odasında kendini astığını söylüyorlar, kardeşimin avukat görüşme odasında ne aradığı konusunda kimse bize açıklamada bulunmuyor"

76-Resul İlçin Şırnak-İdil


RESUL İLÇİN: 22/10/2009 günü Şırnak'ın İdil İlçesi'nde polisler tarafından götürüldüğü karakolda yaşamını yitiren 52 yaşındaki Resul İlçin'in yapılan otopsisinde kafasında ve vücudunun çeşitli yerlerinde darp izi olduğu ortaya çıktı.  

 

101-Hamedu Loufa Sayıd /Mersin

 


Hamedu Loufa Sayıd/ MERSİN:2007 yılında yürürlüğe giren PVSK’dan sonra, failin polis olduğu 101. Ölüm olayı. 29.07.2011 tarihinde Mersin'de Yumuk tepe polis karakolunda ölü bulundu. Dosya oku.. 

77-Serkan Çedik Bursa


SERKAN ÇEDİK: Bursa Emniyet Müdürlüğü’nün Acemler semtindeki nezarethanesinde gözaltında tutulan 25 yaşındaki Serkan Çedik bilinmeyen bir nedenle fenalaşarak öldü. Sekan'ın annesi:"Oğlumu gözaltına aldılar, sapasağlam karakola götürdüler, karakolda ölüsü çıktı" dedi


Karakollarda ki ölümler

78-Murat Konuş İstanbul


Murat Konuş:  7 Ocak 2010 tarihinde gözaltına alınan Murat Konuş'un, bir süre sonra rahatsızlanarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği, Adli Tıp Kurumu Başkanlığınca hazırlanan otopsi raporunda Konuş'un “künt kafa travmasına bağlı beyin kanaması” sonucu öldüğünün bildirildiği anlatılıyor.
74-Ahmet Akbaş / İstanbul


Ahmet AKBAŞ: 01.08.2009 günü Esenler polis karakolunda ölü bulundu. Ahmat Akbaş'ın yakını Ergin Akbaş: "Olayın üzerinde uzun zaman geçmesine rağmen savcı olay yerine geç geldi. Doktorlar gelmemiş müdahale etmemişler" iddiasında bulundu.

 

 


 

85-Er.Osman Aslı /İstanbul


Osman Aslı:  İstanbul Firuzköy polis karakolunda ölü bulunan Er.Osman aslı’nın babası Uluslararası Baran Tursun Vakfına mektup gönderdi. Osman Aslı'nın ayakkabı bağcıklarıyla kendini astığı iddia edildi. Karakolun güvenlik kameraları kayıt yapmadığı için olayın oluş şekli polislerin ifadelerine dayandırıldı. Video izle…

84-A.Rahman Sözen/İzmir


İzmir Gümüşpala Polis karakolu nezarethanesinde polisin silahıyla vurularak öldürülen A.Rahman Sözen’nin annesi ve ablası Uluslararası Baran Tursun vakfına geldiler.  Karakolun güvenlik kameraları kayıt yapmadığından, olayın oluş şekli polisierin ifadelerine dayandırıldı ve takipsizlik kararı verildi. Dava AİHM'e taşındı Video izle…

72-Ahmet Laçin / İstanbul


AHMET LAÇİN: Tornacı 23 yaşında ki Ahmet Laçin 12 Ekim  2008 günü Bağcılar’da gözaltına alındı ve Bağcılar polis karakoluna götürüldü. Akrabaları, Ahmetin dövüldüğünü ve kaldırıldığı hastanede öldüğünü idda ettiler.

 


102-Willem Tyas Antalya

WİLLEM TYAS /1 Ekim 2011 günü Antalya'nın Manavgat ilçesinde çevreye verdiği rahatsızlık nedeniyle şikayet üzerine ifadesi alınmak için polis merkezine getirildikten sonra ölüm olayı meydana geldi. Fenalaştığı iddia edilen 64 yaşındaki İngiliz Willem Tyas hayatını kaybetti.  

Baran Tursun vakfından

Kimsesiz çocuklar

Kimsesiz çocuk:"Polisler bizi döve döve Belgrad Ormanı’na bırakıyorlardı" dedi. Devamla:" Yardıma gelmeselerdi tecavüze uğruyordum...”, “Bakırköy Çocuk Yurdu’nda bir arkadaşımızın makatına sopa soktular...”, “Umut Çocukları Derneği yöneticileri bizim sayemizde zengin oldular...”, “Dernek Başkanı Ferhat Şahin, hepimizi sıraya sokarak, falakadan geçirdi...”, “Polisler bizi ekip arabalarına bindirip döve döve Belgrad Ormanı’na bırakıyorlardı....Devamı oku..

Sosyal paylaşım sitemiz


Baran Tursun vakfına ödül

120-Cem Aygün / Ankara

 Cem Aygün-Ankara: Ankara Keçiören İncirli’de 22 yaşındaki Cem Aygün “dur” ihtarına uymadığı iddasıyla polisler tarafından öldürüldü. 1 ay önce cezaevi'nden çıkan gencin ölümüne ilişkin emniyetin aileye verdiği bilgiler ise çelişkilerle dolu. Baba Celal Aygün:"Oğlum Cem Aygün öldürüldükten 8 saat sonra bize haber verildi" dedi 30.08.2012